Д епутатът от Движението за права и свободи (ДПС) Йордан Цонев коментира в предаването "Здравей, България" по NOVA, че предсрочни избори не са възможни и не биха били полезни.

"Ние от ДПС сме изразили нашето негативно отношение към тази коалиция, но в интерес на гражданите и на страната е след тази криза е правителството да завърши мандата си и след това да се проведат редовни избори", посочи Цонев.

Повод за участието на Йордан Цонев в сутрешния блок на телевизията обаче е отправената от самия него заявка да коментира думи на вицепремиера Томислав Дончев, който гостува по-рано днес, като бе категоричен, че "няма как ДПС и ГЕРБ да управляват заедно."

Попитан дали е възможно да се обединят ГЕРБ и ДПС за управление с обща програма, която да се изпълнява за ускореното развитие на страната, Томислав Дончев заяви, че това не е добра технология - всички да се прегърнат и да управляват. Така нямало опозиция и демокрацията няма да работи, понеже няма кой да намира грешките, заяви вицепремиерът.

"Останах с впечатление, че вицепремиерът разбра анонса на ДПС като "да плеснем с ръце и да се прегърнем. Искам да успокоя всички участници на политическата сцена, че ние не предлагаме това", отговори Йордан Цонев.

Той припомни, че идеята за ускорено развитие на страната чрез обща програма е предложение на ДПС отпреди 2-3 години и не е обсъждано с другите политически сили.

"Управлението от типа, което е досега - аритметични мнозинства, събират се 121, разнородни коалиции - такъв тип коалиции не могат да решат основни проблеми. Затова нашето предложение е програмата за догонващо средните доходи в Европа, не ускорено от 3%, а от 6%", каза той.

По думите му втори приоритет може да е образованието, трети - зелената икономика, а четвърти - високите технологии.

"Развивали сме в парламента тази наша теза за програмно, догонващо развитие. ДПС не предлага да плеснем с ръце и да се прегърнем, нито всички да бъдем в управлението. Нашето предложение е да има една програма с ускорено икономическо развитие с два или три приоритета", каза народният представител.

Цонев даде пример с 90-те години, когато всички политически сили "прегърнали приоритетите", независимо кой управлявал - членство в НАТО и в ЕС. Дори и БСП ги "прегърнали" тогава, припомни той.

"Който и да управляваше, той дърпаше страната по тези приоритети", аргументира се Цонев.

"В момента се изпълнява програма за демографския проблем, която спокойно можем да я поставим в графата "ала-бала", посочи Цонев. По думите му тя трябва да е много конкретна, не само с финансови параметри, а и с образователни.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Глобиха чужденци, влезли в едно от Седемте рилски езера

Глобиха чужденци, влезли в едно от Седемте рилски езера

България Преди 57 минути

На чужденците са съставени актове за установяване на административно нарушение

Как да проверите новия размер на пенсията си

Как да проверите новия размер на пенсията си

Парите ни Преди 3 часа

Видео обяснява стъпките в електронния портал след осъвременяването от 1 юли

Снимката е илюстративна

По-страшна от Холивуд: Запознайте се с Титанобоа – 1-тонната змия, властвала над Амазония

Свят Преди 3 часа

Дълга колкото самолет и тежка колкото кола, праисторическата чудовищна змия е поглъщала цели крокодили

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Свят Преди 3 часа

Голът на нападателя вдъхновил бащата Бярте да преосмисли избора на име за дъщеря си

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Свят Преди 3 часа

Днес Бави се намира на 1223 км източно от Гуам

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Парите ни Преди 3 часа

Над половината продавачи вече правят компромис с цената, но най-често в рамките на 2 до 10%

Французин опитал да прекара тайландка в куфар в Албания

Французин опитал да прекара тайландка в куфар в Албания

Свят Преди 4 часа

Тайландската гражданка също е арестувана

"Много, много е красиво": Нина Добрев похвали българското Черноморие в САЩ

"Много, много е красиво": Нина Добрев похвали българското Черноморие в САЩ

Любопитно Преди 4 часа

Холивудската звезда взриви американския ефир в шоуто „Live with Kelly and Mark“, разказвайки с вълнение за почивката си на къмпинг с каравана буквално на плажа и за кристално чистата и топла вода на родното Черноморие

<p>Абсурдните стоки, които донесоха милиарди на Тръмп</p>

Часовници от ареста, златни парфюми и Библии: Абсурдните стоки, които донесоха милиарди на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Официалните финансови отчети на Доналд Тръмп за 2025 г. разкриват невиждани приходи от 2,2 милиарда долара. От криптовалути до уникални часовници с парчета от костюма му от ареста през 2023 г. – американският президент доказа своята търговска мощ

Недостигът на кадри остава голям проблем за пазара на труда

Недостигът на кадри остава голям проблем за пазара на труда

България Преди 5 часа

Агенцията по заетостта отчита натиск от демографските процеси, регионалните различия и промените в икономиката

<p>Момиче преби майка си до смърт заради телефон</p>

„Престъпник ли съм, ако съм убила само един човек?“: Момиче преби майка си до смърт заради телефон

Свят Преди 5 часа

Пред разследващите в Минесота непълнолетната признала, че не е можела да издържи на емоционалния тормоз и критиките

„Сянката на Китай“ в „Темата на NOVA”

„Сянката на Китай“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 5 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Нови атаки между Русия и Украйна взеха жертви от двете страни

Нови атаки между Русия и Украйна взеха жертви от двете страни

Свят Преди 6 часа

Сред жертвите в Сумска област е двегодишно дете, а Русия съобщава за петима загинали при украински атаки

Горски пожар избухна в Португалия, има ранени

Горски пожар избухна в Португалия, има ранени

Свят Преди 6 часа

Над 900 пожарникари бяха мобилизирани тази сутрин за гасенето на пожара