И гра на нерви в парламента. Валят обвинения от всички страни за това защо нямаме избран председател на Народното събрание. Как ще действат от коалицията "БСП-Обединена левица" и кои са добрите и кои - лошите в страшния филм на българската политика – в ефира на NOVA коментира председателят на „Движение 21” Татяна Дончева.

Според нея парламентът може да действа по Правилника на предишното събрание до приемане на нови правила. „Зад Вежди Рашидов стоеше най-голямата парламентарна група. Зад Силви Кирилов кой ще стои. Той ще завари една администрация в тежка ситуация”, обясни Дончева по повод петия неуспешен опит да бъде избран председател на 51-ото Народно събрание. 

„Трябва да се разберем – парламентът да работи по нормален начин, да се разберат, че първо трябва да стане мнозинство, от което да бъде избран председателят на парламента, председателите на ключовите парламентарни комисии и ключовите нормативни актове, които трябва да бъдат приети”, каза лидерът на „Движение 21”. Тя даде пример с кабинета на Димитър Попов – „когато се вади фигура, която може да се справи с тази ситуация без никоя страна да смята, че ще бъде ощетена”. 

Има ли изход: Ще се споразумеят ли депутатите за председател на НС

За ситуацията в съвременния политически живот Дончева каза, че има голямо пропадане на качеството в българския политически живот. „Тезите на Антон Станков са от времето, когато е бил министър – 2000-та година, когато хора с друг капацитет упражняваха политическа дейност. Сега има липса на възможности, на способности, на подготовка”, смята бившият депутат. 

„В политиката никой на никого не е длъжен”, каза тя по повод очакването на лидера на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов председателят на парламента да е от тяхната сила, която е с най-голямо представителство в НС. 

Относно левицата Дончева каза: „БСП е най-стара къща. Благодарение на Корнелия Нинова е срината със земята. Уменията на хората, които водят партията са под нулата".

Опит №5 неуспешен - Отново няма избран председател на НС

Бившият правосъден министър в кабинета на НДСВ Антон Станков също коментира напрегнатата политическа обстановка в България. „Виждам едно парламентарно безсилие, не виждам дискусии по политики, а по персони- кой, къде, как да застане и на кой пост“, заяви той. Според него интересна тема е атакуването на изборите. „Очаквам атаките в Конституционния съд да развият един политически процес за промяна на Изборния кодекс. Виждаме, че сериозни критики бяха отправени към него“, посочи Станков.

„Мога да твърдя със степен на увереност, че пълно касиране на вота няма да има. Но всичко е възможно в България. По-добрият вариант е частично касиране на изборите“, подчерта бившият правосъден министър.

„Един неработещ парламент, който не може да си избере председател, да очакваме, че той ще успее да промени Изборния кодекс мисля, че е прекалено“, обясни Станков. Той очаква, че ще се проведе осми пореден вот.

Появата на новата политическа формация на Кузман Илиев „България може“ не е случайно, според бившия правосъден министър. „Това е отговорът на вакуума, който правят парламентарно представените партии в момента. Няма политика в момента. Това преди не се е случвало толкова остро“, каза той.

„Прокуратурата е така конструирана, че този, който е начело, дава облика ѝ. От Борислав Сарафов би зависело страшно много“, отбеляза Станков. 

Целия разговор гледайте във видеото.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Климатичен кошмар: Вадят сварени картофи директно от нивите в Южна Корея

Любопитно Преди 15 минути

Рекордната жега от 42,5°C в Южна Корея съсипа реколтата от картофи, правийки ги меки като сварени още в почвата. Овощните градини и зеленчуковите масиви са унищожени, а учените предупреждават за предстоящ срив и драстичен скок в цените на храните

Приложение разкри чувствителни данни от американски бази, които са атакувани от Иран

Приложение разкри чувствителни данни от американски бази, които са атакувани от Иран

Свят Преди 17 минути

Над 1300 потребители са споделяли тренировки от бази в Близкия изток, показвайки маршрути, навици и движения на военнослужещи

Заради високия риск от пожари: Земеделският министър призова гражданите да бъдат внимателни и отговорни

Заради високия риск от пожари: Земеделският министър призова гражданите да бъдат внимателни и отговорни

България Преди 1 час

За последното денонощие са регистрирани 10 много големи пожара, съобщи Пламен Абровски

IAB България представя AdEx 2025 – водещото проучване за дигиталния рекламен пазар у нас

IAB България представя AdEx 2025 – водещото проучване за дигиталния рекламен пазар у нас

България Преди 1 час

Резултатите за инвестициите, тенденциите и развитието на пазара ще бъдат представени на 16 септември 2026 г. в София

Къде отиват парите ви? 10 коварни разхода, които изяждат бюджета ви

Къде отиват парите ви? 10 коварни разхода, които изяждат бюджета ви

Любопитно Преди 1 час

Заплатата ви все още дори не е имала време да „престои“ в сметката ви, а вие вече се чудите къде са отишли част от парите

След взривовете в склада за боеприпаси: Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“

След взривовете в склада за боеприпаси: Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“

България Преди 1 час

На място са следователи от следствен отдел, както и вещи лица и експерти

<p>&bdquo;Като кокаин&ldquo;: Започна делото срещу &bdquo;Мета&ldquo; за дизайна на Facebook и Instagram</p>

Започна федералното дело срещу „Мета“ за дизайна на Facebook и Instagram

Свят Преди 1 час

Четири американски щата обвиняват компанията, че дизайнът на платформите ѝ насърчава зависимост у непълнолетните и допринася за проблеми с психичното здраве.

Ерлинг Холанд

Ликът на Ерлинг Холанд се появи върху пратка с кокаин в Еквадор

Свят Преди 2 часа

Еквадорската полиция откри 370 пакета с наркотик, обозначени с изображения на норвежката футболна звезда

Легендарното имение на Елизабет Тейлър се възражда: Зад кулисите на грандиозен проект за милиони

Легендарното имение на Елизабет Тейлър се възражда: Зад кулисите на грандиозен проект за милиони

Любопитно Преди 2 часа

Легендарното имение на Елизабет Тейлър в Бел Еър се реставрира и разширява с инвестиция от над 62 милиона долара. Проектът запазва оригиналните стаи на актрисата, но добавя СПА център, подвижен покрив и подземни конструкции

Разкриха защо Тръмп се е измъкнал инкогнито от Анкара

Разкриха защо Тръмп се е измъкнал инкогнито от Анкара

Свят Преди 2 часа

Американското разузнаване засича пряка заплаха за живота на президента, което налага той да изостави Air Force One и да излети с военен самолет

<p>Почина бивш министър на правосъдието</p>

Почина бившият правосъден министър Антон Станков

България Преди 2 часа

Юристът е издъхнал във ВМА след кратко боледуване. Той беше министър на правосъдието в правителството на Симеон Сакскобургготски

Нови правила за заплатите на болничните шефове

Нови правила за заплатите на болничните шефове

България Преди 2 часа

МЗ свали тавана на заплатите за шефове на държавни болници: Спестяват се над 2,2 млн. евро

<p>Кой е Джош Кушнер, милиардерът, който току-що купи &bdquo;Лейкърс&ldquo;?</p>

Бившият шеф на Disney купува „Лейкърс“ за умопомрачителните 12,5 млрд. долара

Свят Преди 2 часа

Бившият шеф на Disney Боб Айгър и инвестиционният предприемач Джош Къшнър са договорили сделката за един от най-известните отбори в NBA

<p>Нина Добрев изненада с нова прическа</p>

Промяна до неузнаваемост: Нина Добрев стана блондинка

Любопитно Преди 2 часа

Актрисата Нина Добрев изненада феновете с руса коса за ролята си на светската красавица Пайпър в новата романтична комедия „It Happened One Summer“. Филмът е адаптация по бестселър на New York Times и в момента се заснема интензивно в Ню Йорк