П ърви коментар за това оказван ли е натиск върху Живко Коцев направи градският прокурор на София Илиана Кирилова пред NOVA. Тя заяви, че освободеният вече главен секретар на МВР е поискал среща с Борислав Сарафов, след като служители на Антикорупционната комисия влезли в кабинета му. По-късно Коцев сам е предал на разследващите часовника от разпространените в медиите снимки.

Срещата в кабинета на Борислав Сарафов миналата сряда се е състояла по искане на главния секретар на МВР, след като служители на Антикорупционната комисия са влезли в кабинета му, твърди Кирилова.

„Докато е пътувал, е потърсил г-н Сарафов в 9 ч. Той не му е вдигнал телефона. Настоятелно е звънял и след 3-4 минути се е свързал. Г-н Коцев е помолил Сарафов да го приеме, тъй като се случва нещо, което го притеснява и не му е ясно какво е”, коментира градският прокурор на София.

На въпрос на NOVA в качеството си на какъв Коцев иска среща със Сарафов, Кирилова отговори: „Живко Коцев в този момент е главен секретар на МВР. Това, което той е казал, че е посетен от КПК, че е притеснен. Главен секретар е и иска среща с главния прокурор. И аз не виждам нищо незаконосъобразно в това. Ние сме провеждали редица работни срещи”, уточни Кирилова.

На срещата при Сарафов, освен Кирилова и Коцев, били и заместникът ѝ Христо Кръстев и шефът на Антикорупционната комисия Антон Славчев. Кирилова отрече да е оказван натиск на Коцев.

„Нито Сарафов, нито Славчев, нито Христо Кръстев е оказвал натиск върху Коцев. Или, както някой се изрази, да му скачаме по главата. Пред всички нас сподели, че рано сутринта по телефона му е звъннал Стефан Димитров – един от задържаните. Доколкото помня, питал го е какво става. Той не е могъл да му отговори, тъй като не е знаел”, обясни още градският прокурор на София.

След това Коцев е поискал да бъде разпитан по случая с контрабандния канал. По време на разпита му бил осигурен и адвокат, твърди Кирилова. „Г-н Сарафов му каза: „Разчитаме на това, че си дългогодишен служител и че длъжността, която заемаш, предполага, че трябва да бъдеш искрен”, уточни тя.

Градският прокурор отказа да разкрие подробности от разследването за контрабандните схеми, но заяви, че часовникът на Коцев от изтеклите снимки е предаден на разследващите.

Освободиха от длъжност главния секретар на МВР Живко Коцев

„След разпита той е поискал да предаде този часовник. Отишъл е до кабинета си, взел си е личната чанта, където е бил ключът за дома му и е предал часовника”, обясни Кирилова. И посочи, че трябва да бъдат направени експертизи, за да се уточни подарък ли е часовникът. Относно снимките с кучето и пачките и дали са част от досъдебното производство градският прокурор каза, че ги е видяла в медиите.

По сигнала на Николай Денков за натиск върху Коцев Кирилова посочи, че все още не е призовавана за разпит от съдията, която разследва главния прокурор. Коцев не беше открит и днес за коментар, но още преди дни беше категоричен - оставката, която подаде, е била под заплаха. Заради тези негови думи започна проверка срещу и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.

Инспекторатът към ВСС проверява 10 съдии и прокурори

Припомняме, че Живко Коцев беше уволнен от поста главен секретар на МВР. Това стана след искане на новото правителство към президента Румен Радев. Указът за освобождаването му беше издаден тази сутрин. Това беше първото решение на служебния кабинет на Димитър Главчев, който поиска от президента да прекрати правомощията на Коцев. Всичко това се случва дни след скандала в митниците и разпространените негови снимки с обвиняемите за контрабанда, пране на пари и подкупи Марин и Стефан Димитрови.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

- Мамо, боли ме коремчето! - Празен стомах така боли! - Теб затова ли те боли главата?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Любов и блясък: Звездните двойки, които покориха „Златен глобус“ 2026

Любов и блясък: Звездните двойки, които покориха „Златен глобус“ 2026

Любопитно Преди 4 минути

Вижте най-сладките двойки, пристигнали на червения килим на наградите „Златен глобус“

Лияна и Константин във вълнуващ нов филмов проект

Лияна и Константин във вълнуващ нов филмов проект

Любопитно Преди 37 минути

Официалната кинопремиера на филма „Майната ти, любов“ ще се състои на 6 февруари 2026 година

​Линейка катастрофира в Завет, пострада пациентка

​Линейка катастрофира в Завет, пострада пациентка

България Преди 49 минути

Инцидентът е станал след полунощ, 62-годишна жена е със счупен глезен

<p>Мистериозната мозъчна болест поразява 500 души, кой е лекарят, който отказа да се предаде</p>

Мистериозната мозъчна болест в Ню Брънзуик: 500 пациенти и лекарят, който отказа да спре

Свят Преди 55 минути

Петстотин души в малка канадска провинция бяха диагностицирани с мистериозна мозъчна болест. Какво би означавало за пациентите, ако се окаже, че болестта никога не е била реална?

След смъртта на родителите му в самолетна катастрофа: Максим Наумов се класира за Олимпиадата

След смъртта на родителите му в самолетна катастрофа: Максим Наумов се класира за Олимпиадата

Свят Преди 59 минути

Евгения Шишкова и Вадим Наумов са двукратни олимпийци и бяха сред 67-те загинали, когато самолет на American Airlines се сблъска с хеликоптер Black Hawk на американската армия над река Потомак през януари 2025 г.

Украински медии: Чеченският лидер Кадиров страда от бъбречна недостатъчност, обсъжда наследници

Украински медии: Чеченският лидер Кадиров страда от бъбречна недостатъчност, обсъжда наследници

Свят Преди 1 час

Кадиров в момента е в собствената си болница в Чечня заедно с членове на семейния му клан

Китай отговори на Тръмп за Гренландия

Китай отговори на Тръмп за Гренландия

Свят Преди 1 час

Китайското министерство на външните работи защити арктическите си операции

Пожар избухна зад кулисите на Златните глобуси 2026 (ВИДЕО)

Пожар избухна зад кулисите на Златните глобуси 2026 (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

За щастие, огънят е бил „бързо потушен“ и изглежда никой не е пострадал

<p>Борисов заяви готовност ГЕРБ да продължи управлението</p>

Борисов: ГЕРБ има основание да направи заявка, че иска да продължи да управлява

България Преди 1 час

След толкова тежко управление, ГЕРБ е първа политическа сила, добави Борисов

Шофьор блъсна жена на пешеходна пътека в Сливен

Шофьор блъсна жена на пешеходна пътека в Сливен

България Преди 1 час

Пострадалата е откарана в болнично заведение, без опасност за живота

<p>Парламентарната рулетка се завърта отново: Кога Радев ще връчи втория мандат</p>

Румен Радев: В близките дни ще бъде връчен вторият мандат

България Преди 2 часа

Надявам се да имаме едно добро темпо, така че да не бавим изборния процес, каза държавният глава

,

Еврото дойде през 2002. Германците още обменят марки

Свят Преди 2 часа

През 2025 германците са обменили в Дойче Бундесбанк близо 53 милиона германски марки - почти толкова, колкото и през 2024 година

След окървавените протести: Иран - ситуацията е "под пълен контрол"

След окървавените протести: Иран - ситуацията е "под пълен контрол"

Свят Преди 2 часа

Протестите "станаха насилствени и кървави, за да дадат извинение" за намесата на Тръмп

<p>Фирмите искат служители, които използват AI оптимално</p>

Фирмите не заменят хората с AI, но искат служители, които знаят как да го използват

Технологии Преди 2 часа

Изкуственият интелект засега не е заплаха за работните места, а по-скоро възможност. Хората, които могат да го използват пълноценно, се радват на по-голям интерес от работодателите във все повече сфери, казват експерти