С лужебното правителство одобри план-сметката за разходите по подготовката и произвеждането на изборите за народни представители и за членове на Европейския парламент от България на 9 юни т.г., съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. 

Одобрените средства са в размер на 98 179 400 лева.

Дейностите, които ще се финансират с тях, включват подготовка и отпечатване на избирателните списъци; закупуване и изработване на необходимите изборни книжа и материали, пликове за гласуване, протоколи, удостоверения и др.; логистично осигуряване на областните и общинските администрации и на администрацията на Министерския съвет; възнаграждения на членовете на общинските и секционните избирателни комисии; осигуряване на гласуването в чужбина; осигуряване на охранителните дейности от Министерството на вътрешните работи с оглед опазване на обществения ред и сигурност; разяснителна кампания за правата и задълженията на гражданите и начина на гласуване; обучение на членовете на секционните избирателни комисии; осигуряване на дейности по видеонаблюдението и видеозаснемането на изборния процес; организиране на места за гласуване в държавните училища и др.

Главчев: Започваме интензивна подготовка на честни и свободни избори

Правителството има готовност да осигури необходимите средства при сключване от страна на Централната избирателна комисия (ЦИК) на договори за логистика и техническа поддръжка на специализирани устройства за електронно машинно гласуване, както и за други материали и съпътстващи дейности за обезпечаване на машинното гласуване, гласуването с хартиени бюлетини, компютърната обработка на данните от гласуването в изборите и издаването на бюлетин с резултатите от изборите, посочват от Министерския съвет.

Необходимите средства за финансирането на одобрените с план-сметката разходи ще се осигурят за сметка на предвидените разходи по централния бюджет за настоящата година.

С друго свое решение от днешното си първо заседание правителството разпредели задълженията на ресорните министри.

От 15 април: ЦИК започва да приема документи за участие в изборите 2 в 1

Министерският съвет възлага на министъра на транспорта и съобщенията координацията по изпълнението на дейностите във връзка с организационно-техническата подготовка на изборите, включително дейностите по съгласуване с ЦИК на условията и реда за изработването, доставката и съхранението на изборните книжа и материали, както и съхранението на техническите устройства за машинното гласуване.

Министърът на вътрешните работи следва да организира изпълнението на дейностите от компетентността на МВР във връзка с подготовката и произвеждането на изборите. 

Министърът на финансите предстои да внесе в Министерския съвет проект на тарифа, по която партиите, коалициите и инициативните комитети заплащат предизборните предавания по Българската национална телевизия и Българското национално радио и техните регионални центрове. 

ЦИК си иска от съда флашките от София

Министърът на регионалното развитие и благоустройството ще координира дейността по изготвянето и публикуването на избирателните списъци. Министърът на външните работи организира подготовката и произвеждането на изборите извън страната.

Министърът на правосъдието организира дейностите по подготовката и произвеждането на изборите в местата за лишаване от свобода, както и издаването на наказателни постановления в изброените от Изборния кодекс случаи.

Министърът на електронното управление трябва да организира дейността по техническото осигуряване на видеонаблюдението и видеозаснемането, включително като сключва необходимите за целта договори. 

Съгласно правителственото решение ресорните министри следва да информират министър-председателя за хода на подготовката на изборите до обявяването на изборните резултати. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

- Хайде да спрем да пушим! - Защо?! - Да спестим пари. - Хайде да спрем и пиенето! - Че какво ще ги правим толкова…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Млад мъж издъхна по време на състезание по планинско бягане в Трън

Млад мъж издъхна по време на състезание по планинско бягане в Трън

България Преди 7 часа

Към момента точните причини и обстоятелства около инцидента се изясняват от компетентните органи

Безапелационна победа изпрати Гешев в “Игри на волята” All Stars

Безапелационна победа изпрати Гешев в “Игри на волята” All Stars

Любопитно Преди 8 часа

Феномените спечелиха предимство за предстоящата териториална битка

Експерт по езика на тялото разкри „абсолютна промяна“ в поведението на Тръмп и Зеленски

Експерт по езика на тялото разкри „абсолютна промяна“ в поведението на Тръмп и Зеленски

Свят Преди 10 часа

Д-р Бет Доусън, експерт по езика на тялото, сподели своите наблюдения върху поведението на двамата лидери

Страшилището Гешев отново стъпва на Арената на “Игри на волята”

Страшилището Гешев отново стъпва на Арената на “Игри на волята”

Любопитно Преди 11 часа

Той ще излезе на бойното поле в Дивия север за своята втора кастинг битка

Нов инцидент в Чикаго: Два самолета се удариха на пистата

Нов инцидент в Чикаго: Два самолета се удариха на пистата

Свят Преди 11 часа

Няма пострадали при инцидента

"Мис Вселена" 2025: България и още 118 красавици на световната сцена в Тайланд

"Мис Вселена" 2025: България и още 118 красавици на световната сцена в Тайланд

Любопитно Преди 11 часа

74-ото издание на „Мис Вселена“ ще се проведе на 21 ноември 2025 г.

Тръмп коментира идея за тунел „Путин-Тръмп“ между Русия и САЩ

Тръмп коментира идея за тунел „Путин-Тръмп“ между Русия и САЩ

Свят Преди 12 часа

Доналд Тръмп определи идеята като „интересна“

15 души загинаха в ужасяваща автобусна катастрофа в Бразилия

15 души загинаха в ужасяваща автобусна катастрофа в Бразилия

Свят Преди 12 часа

Инцидентът е станал снощи, след като шофьорът на автобуса, в който са пътували 30 души, е загубил контрол над превозното средство

Говорителката на Белия дом: САЩ са изтощени от войната в Украйна

Говорителката на Белия дом: САЩ са изтощени от войната в Украйна

Свят Преди 13 часа

Ливит подчерта, че търпението на президента Доналд Тръмп и американския народ е на изчерпване

Бела Хадид обясни причината за бавната си походка на шоуто на Victoria's Secret 2025

Бела Хадид обясни причината за бавната си походка на шоуто на Victoria's Secret 2025

Любопитно Преди 14 часа

Завръщането на Хадид на модния подиум дойде месец след като майка ѝ публикува снимки от болничния престой на дъщеря си

Кирил Петков към Трифонов: Всеки мъж струва, колкото тежи думата му

Кирил Петков към Трифонов: Всеки мъж струва, колкото тежи думата му

България Преди 14 часа

С тези думи Кирил Петков остро разкритикува лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов

Четирима съквартиранти в oжесточен сблъсък за оставане в Big Brother

Четирима съквартиранти в oжесточен сблъсък за оставане в Big Brother

Любопитно Преди 14 часа

Зрителите могат да подкрепят номинираните в приложението NOVA PLAY

Москва: Все още е рано за контакт с България за полета на Путин

Москва: Все още е рано за контакт с България за полета на Путин

Свят Преди 14 часа

Това заяви заместник-министърът на външните работи Александър Грушко

Запрянов: Правителството полага усилие да превърне развитието на Въоръжените сили в приоритет

Запрянов: Правителството полага усилие да превърне развитието на Въоръжените сили в приоритет

България Преди 15 часа

Запрянов припомни, че от началото на т.г. с 30% са увеличени средно възнагражденията на военнослужещите в Българската армия

<p>Политически трус в Япония -&nbsp;опозицията се разцепва</p>

Лидерката на японската управляваща партия се доближи до премиерския пост, опозицията се разцепва

Свят Преди 16 часа

ПЯВ - трета по брой депутати в парламента, обяви, че ще прекрати разговорите с две други партии за сътрудничество при парламентарния вот за нов премиер