Щ е отправим молба управителят и подуправителят на НЗОК да направят крачка назад - да подадат оставки.

Това заявиха на съвместен брифинг лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов и  министърът на финансите и съпредседател на "Продължаваме промяната" Асен Василев.

Тримата са обсъдили на среща изработването на регламент, по който да се случват назначенията в регулаторните органи. 

"С оглед на това, че беше опорочен изборът на ръководството на НЗОК, ще отправим молба към управителя и подуправителя да направят крачка назад, без това да е свързано с някакъв укор към тях, за да можем да стартираме процедурата на чисто", посочи Христо Иванов.

"Проведохме среща във връзка с вчерашното гласуване, което създаде проблем, както знаете, ние от самото начало полагаме усилие да не допускаме плаващи мнозинства. Мнозинството, което подкрепи кабинета Денков - Габриел, трябва да взема решения заедно по ключовите въпроси на управлението и по излъчването на регулаторите", заяви Христо Иванов.  

"В този разговор стигнахме до решение, че вчерашната процедура не е добър пример", коментира Христо Иванов.

"Затова се разбрахме да започнем разговор по регламент за това как ще бъдат излъчвани и попълвани регулаторите, който регламент да гарантира съгласието в рамките на партиите, които подкрепят управлението. Ще отнеме време да договорим регламента, но необходимостта от този регламент е потвърдена, затова излизаме пред вас да ви го съобщим", заяви Христо Иванов. 

"След вчерашния ден, в който всички видяхме, че показването на мускули в политиката води дотам, че всички потъваме в една говорилня, проведохме час и половина разговор", обясни Бойко Борисов.

"Всички решихме да направим крачка назад, да ги помолим да подадат оставка и, с целия пакет регламент как ще се избират оттук нататък регулаторите, да спрем да се обвиняваме", добави той.

Христо Иванов и Бойко Борисов потвърдиха подкрепата си към кабинета с премиер Николай Денков и вицепремиер Мария Габриел. 

Борисов информира, че  Асен Василев е съобщил, че последния месец има с над милиард повече събрани приходи от ДДС и в момента дефицитът е 0,6 на сто.

Той посочи, че разговорът с Асен Василев е бил конструктивен и посочи, че бюджетът на НЗОК, както и бюджетът на държавата ще бъдат подкрепени.

"За първи път от над 20 години насам ноември ще сме събрали повече данъци отколкото държавата е похарчила и ще имаме намаление на дефицита от 0,8 на 0,6 процента, което съвсем спокойно ни позволява да сме в рамките на 3% дефицит за декември. Мерките за събиране на данъците започват да дават резултат", обяви министърът на финансите Асен Василев.

Той коментира, че голямата част от фискалните мерки са влезли в сила на 5 октомври и събираемостта се е вдигала значително.

"Така че сме на път да си преизпълним бюджета с по-малък дефицит от това, което е заложено. Имаме много ясна рамка за бюджета за догодина, има някои неща, които трябва да се доогледат в данъчните закони, но това дава една стабилна основа", коментира финансовият министър. Той съобщи, че по време на срещата е била обсъдена подкрепата за бюджета.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Петкова пред Еврогрупата: Пуснахме над 4,3 млрд. евро в обращение

Петкова пред Еврогрупата: Пуснахме над 4,3 млрд. евро в обращение

България Преди 1 час

Петкова информира своите колеги за процеса по въвеждане на еврото в България

Димитър Радев: Вдигане на лихвите при растеж на заплатите

Димитър Радев: Вдигане на лихвите при растеж на заплатите

Свят Преди 2 часа

Радев: По-силното евро, при равни други условия, би ограничило вносната инфлация

Кой е част от "Съвета за мир" на Тръмп за Газа?

Кой е част от "Съвета за мир" на Тръмп за Газа?

Свят Преди 3 часа

Тръмп представя сложна трислойна структура за управление на Газа, която поставя него и произраелски официални лица на върха, докато палестинците са ограничени

Учени откриха странна структура от желязо в Пръстеновидната мъглявина

Учени откриха странна структура от желязо в Пръстеновидната мъглявина

Любопитно Преди 3 часа

Наричана още Месие 57, мъглявината представлява светещите останки от някогашна звезда, подобна на Слънцето

Скандал и траур в Испания след влаковата катастрофа

Скандал и траур в Испания след влаковата катастрофа

Свят Преди 3 часа

Машинисти всеки ден са уведомявали оператора за опасенията си

Специалният пратеник на Тръмп е отстранен от състезание с шейни в Гренландия

Специалният пратеник на Тръмп е отстранен от състезание с шейни в Гренландия

Свят Преди 3 часа

Асоциацията за кучешки шейни в Гренландия обяви, че туристическата компания, която е поканила губернатора на Луизиана Джеф Ландри, е променила решението си

Когато любовта боли: Защо привличането към „лоши момчета“ не е случайно

Когато любовта боли: Защо привличането към „лоши момчета“ не е случайно

Любопитно Преди 3 часа

Ето седем причини, свързани с травмата и привързаността, поради които привличането към „лошото момче“ може да се усеща толкова силно

Постоянно мислите за храна? 9 доказани начина да поемете контрол

Постоянно мислите за храна? 9 доказани начина да поемете контрол

Любопитно Преди 3 часа

От истински глад до емоционални тригери – какво кара мозъка ни постоянно да търси храна и как да го спрем

Орбан иска повече "унгарски бебета"

Орбан иска повече "унгарски бебета"

Свят Преди 3 часа

Правителството на Унгария отпуска огромни средства в помощ на семействата, за да стимулира раждаемостта

Унгария купува от Русия рафинерията на Сърбия

Унгария купува от Русия рафинерията на Сърбия

Свят Преди 3 часа

Част от акциите ще бъдат придобити и от Обединените арабски емирства, а Сърбия също ще увеличи своя дял

<p>&quot;Разводът&quot; на Европа и Америка е неизбежен</p>

Заплахите на Тръмп за Гренландия тласкат Европа към "развод" с Америка

Свят Преди 4 часа

Поставянето под съмнение на НАТО кара част от европейските лидери да виждат "коалицията на желаещите" като основа за нов съюз без САЩ

МВФ се страхува, че изкуственият интелект може да е балон

МВФ се страхува, че изкуственият интелект може да е балон

Свят Преди 4 часа

Очаква се глобалната икономика да нарасне с 3,3% през тази година

Излъчиха кадри от обира в Лувъра

Излъчиха кадри от обира в Лувъра

Свят Преди 4 часа

На кадрите се виждат двама извършители – единият с черна балаклава и жълта жилетка, другият облечен изцяло в черно с каска за мотоциклет – които проникват в Галерия „Аполон“

<p>&quot;Политиката е най-силният наркотик&quot;: Лена Бориславова намекна, че няма да присъства в листите на ПП</p>

"Пари, власт и кариерни амбиции": Лена Бориславова намекна, че няма да присъства в листите на "Продължаваме промяната"

България Преди 4 часа

От своя страна Делян Добрев от ГЕРБ заяви: Асен Василев е перфектен Сталинист