Е вропейският парламент проверява познанията и компетентността на Мария Габриел за новия й ресор “Иновации и младеж”.

Това започна в 19:30 българско време и приключи след почти 3 часа. След изясняване на процедурата Мария Габриел взе думата и благодари на колегите си за работата в предишния й ресор - Цифрова икономика и цифрово общество. Габриел говори на български. След представянето си тя продължи на френски. Завърши отново на български с химна на просветата ни "Върви, народе възродени". 

На изслушването за еврокомисар в Европейския парламент Мария Габриел, с ресор „Иновации и младеж“, изтъкна важни приоритети и цели на бъдещите си проекти.

Ресорът съдържа политиката на ЕС в областта на научните изследвания и иновациите, но образованието, културата, младежта, спорта. „Той е много важен от гледна точка на желанието на Европа да бъде една по-здрава сила“, каза по-рано председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Мария Габриел започна с благодарствени слова към българското правителство и премиерът Бойко Борисов за гласуваното доверие, както и с благодарности към Урсула фон дер Лайен за доверието по отношение на възложения ресор.

За една по-приобщаваща Европа призова кандидатът за еврокомисар Мария Габриел. За насърчаване на иновациите, спорта, образованието, за „Европа на талантите, но и Европа на сърцата“ ще работи еврокомисарят, се казва в обръщението й към ЕП.

„Европа трябва да запази водещата си роля в науката, с по-голям принос от САЩ и Китай. Но за да стане това, програмата за научни изследвания трябва да остане отворена“, каза Габриел.

За ЕС на иновациите, за нови граждански инициативи, както и за продължаваща работа по геополитическите интереси, са друга част от приоритетите, на които обърна внимание Мария Габриел.

Важна тема на нейния ресор е и, както отбеляза тя, мястото на жените в политиката.

Депутатите отбелязаха, че програмата „Хоризонт Европа“ е ключова за ЕС и неговите политики.

В рамките на „Хоризонт Европа“ Мария Габриел смята да увеличи ангажиментите за младежта. Относно въпросната програма към Габриел беше отправен въпрос за бюджета, който предстои да осигури. Нейният отговор беше, че тя ще се стреми да работи за обявеното вече намерение за увеличение на европейския бюджет в тази област от 120 млрд. евро, като застава на страната на ЕП и ще се опита да работи с него, като поддържа непрекъснат диалог, включително и при вземането на решения. Европейски творчески програми ще бъдат стартирани също в рамките на тази програма, каза Габриел, както и инвестиции в нови технологии за намаляване на емисиите на въглероден диоксид.

По програмата „Еразъм“ тя смята да работи в посока по-голямо приобщаване, както и по посока на екологичните дейности. В рамките на тази програма ще се работи и върху различните прояви на културата, както и за равнопоставен достъп на всички.

„Науката се среща с регионите, науката се среща с училищата“ е името на инициативата, която смята да стартира Мария Габриел и беше обявена от нея по време на изслушването в ЕП.

Кандидатът за еврокомисар обяви и стартирането на 15 октомври на форума за културното наследство, на който ще се обсъжда и неговата цифровизация - дейност, чието голямо значение изтъкна Габриел.

Корпусът за солидарност, в рамките на който европейските младежи ще могат да помагат на мигранти, е също една от дейностите с важно значение, отбеляза Мария Габриел.

По всички свои проекти и дейности Мария Габриел ще поддържа непрекъснат и активен диалог с ЕП, като той ще бъде включен в тях като съзаконодател.

За Габриел е предвиден ресор „Иновации и младеж”, което означава, че тя ще отговаря на въпросите на две комисии в Европарламента - тази по „Образование и култура”, и Комисията по индустрия, изследвания и енергетика.

На българката бяха зададени 50 въпроса, като на 17 от тях тя вече е отговорила писмено.

За да заемат постовете, комисарите се нуждаят от одобрението на 2/3 от евродепутатите в ресорните комисии, които им задават въпросите.

Двете ресорни комисии в рамките на 3 часа препитваха Мария Габриел, за да решат дали е на висотата на възложената й задача. Тя има по три минути право на отговор на 25 въпроса, но те бяха повече. Процедура, през която тя мина и при проверката за дигиталния портфейл.

Оценката ще стане ясна утре. 

След края на всички изслушвания Председателският съвет (председателят на ЕП и лидерите на политическите групи) ще обмени мнения с тримата изпълнителни заместник-председатели – Валдис Домбровскис, Франс Тимерманс и Маргарете Вестегер.

Ако се наложи да се проведат допълнителни изслушвания на кандидатите за членове на Комисията или на нови кандидати, те ще се проведат на 14 и 15 октомври, като Съветът на председателите на комисии ще оцени резултата от тях на 16 октомври, преди окончателното решение на Председателския съвет за приключване на изслушванията на 17 октомври.

Гласуването за одобрението на пълния състав на Комисията ще се проведе на 23 октомври по време на пленарната сесия на ЕП в Страсбург. 

Депутатите в Брюксел вече препитаха кандидатите на Словакия и Ирландия. Така започна процедурата за проверка на бъдещата еврокомисия.

Тази процедура започна с фалстарт, след като кандидатите на Румъния и Унгария бяха отхвърлени. 

Въпросите към Мария Габриел са насочени към очакванията за разгръщане на бъдещата ѝ сфера на работа. “Да се фокусираме към възможностите български учени и младежи да станат конкурентноспособни в надпреварата със САЩ и Китай. Тя показа, че води нещата до края и съм сигурна, че ще се справи”, каза българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел.

“Надявам се Габриел, която познава проблемите на българската наука и образование да стори необходимото като комисар, за да спре паническо евакуиране на младите от България. Има повече български студенти в чужбина, отколкото у нас.Г-жа Габриел трябва да намери механизмите и да убеди собственото си правителство и премиер и съпартийците си, че бъдещето не минава през асфалтовите магистрали, а през магистралите на знанието", каза още евродепутатът от БСП/ПЕС Иво Христов.

Гледайте на живо изслушването

Безпредцедентно в историята на ЕК двама комисари бяха отхвърлени още преди да бъдат подложени на проверка заради конфликт на интереси. Резултатът - скарани членове на правната комисия, мерене на сили на отделните партии, а пък отхвърлените кандидати не се отказват. “Двамата комисари бяха отхвърлени по скандален начин, защото очевиден конфликт на интереси няма. Конфликтът на интереси, както го разбират колегите е несъгласието им с политическите пристрастия на комисарите. Те това наричат конфликт на интереси”, заяви евродепутатът и кандидат за кмет на София Ангел Джамбазки.

Унгарският кандидат смятал да съди парламента, а румънката твърди че обвинението срещу нея е за неща, узаконени в страната й. Оценката за представянето на Мария Габриел ще научим в рамките на 24 часа.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нов скандал в САЩ, Тръмп си прави фонд с 1,78 млрд. долара

Нов скандал в САЩ, Тръмп си прави фонд с 1,78 млрд. долара

Свят Преди 4 часа

Целта е компенсиране на „ощетените“ от предишната администрация на демократа Джо Байдън

Тръмп отложи новите удари срещу Иран

Тръмп отложи новите удари срещу Иран

Свят Преди 5 часа

Тръмп: В момента се водят сериозни преговори

Йотова: Може да сме блестящи домакини на „Евровизия“

Йотова: Може да сме блестящи домакини на „Евровизия“

България Преди 7 часа

Йотова: Всеки разбра за България и беше повод да ме разпитат и за страната

„Бангаранга, България!“: Финалът на „Като две капки вода: Сезона-Слънце“ взриви София

„Бангаранга, България!“: Финалът на „Като две капки вода: Сезона-Слънце“ взриви София

Любопитно Преди 8 часа

С бурни овации, емоционални речи и мощна подкрепа за DARA започна големият финал на „Сезона-Слънце“, който още от първите минути се превърна в истински телевизионен спектакъл

ВАС отмени дерогацията за ТЕЦ "Марица Изток" 2

ВАС отмени дерогацията за ТЕЦ "Марица Изток" 2

България Преди 9 часа

Спорът касае предоставяне на дерогация от европейските екологични стандарти

Утре DARA PARTY в центъра на София, променят движението

Утре DARA PARTY в центъра на София, променят движението

България Преди 10 часа

Кулминацията на вечерта, естествено, ще е моментът, когато на сцената ще излезе самата DARA

Гърция изтегля ракетите, които пазеха България

Гърция изтегля ракетите, които пазеха България

Свят Преди 10 часа

След разполагането на батареите Турция се оплака в рамките на НАТО от дислоцирането им

Съдът пусна обвинените за имотна измама в "Люлин", прокуратурата протестира

Съдът пусна обвинените за имотна измама в "Люлин", прокуратурата протестира

България Преди 11 часа

С постановление на прокурор четиримата бяха задържани за срок до 72 часа

Зоуи Кравиц блесна с годежен пръстен за $500 000

Зоуи Кравиц блесна с годежен пръстен за $500 000

Любопитно Преди 11 часа

Актрисата Зоуи Кравиц бе забелязана да танцува на откриващото шоу от турнето на годеника си Хари Стайлс в Амстердам. Източници разкриват, че двамата вече планират две сватби в Лондон и Ню Йорк, а певецът е „напълно запленен“ от бъдещата си булка

Задържаха турска лодка, пълна с мигранти, край Синеморец

Задържаха турска лодка, пълна с мигранти, край Синеморец

България Преди 11 часа

Моторната лодка, превозваща чуждите граждани, е установена и задържана от служители на Гранична полиция

Родилка на 14 години беше превозена с медицински хеликоптер

Родилка на 14 години беше превозена с медицински хеликоптер

България Преди 12 часа

Младата пациентка е родила в търновската болница

Спасиха 20-годишен младеж с инсулт

Спасиха 20-годишен младеж с инсулт

България Преди 12 часа

Младежът е изписан от болницата без никакви усложнения и поражения след прекарания инсулт

Испанският съд отмени глоба на Шакира, държавата ѝ връща над 55 милиона евро

Испанският съд отмени глоба на Шакира, държавата ѝ връща над 55 милиона евро

Свят Преди 12 часа

Върховният съд в Мадрид призна, че данъчните власти са сгрешили за статута на колумбийската звезда през 2011 г. и са я глобили неправомерно. Певицата сподели, че решението слага край на години съсипващ натиск върху нея и семейството ѝ

„Пълна трансформация“: Парис Хилтън стана брюнетка и взриви ревю на Gucci в Ню Йорк

„Пълна трансформация“: Парис Хилтън стана брюнетка и взриви ревю на Gucci в Ню Йорк

Любопитно Преди 13 часа

Риалити звездата Парис Хилтън замени емблематичната си руса коса с тъмна перука по време на модното шоу GucciCore в Ню Йорк. На подиума към нея се присъединиха супермоделът Синди Крофорд и легендата на американския футбол Том Брейди

МАЕ: Запасите от петрол се топят бързо

МАЕ: Запасите от петрол се топят бързо

Свят Преди 13 часа

Държавите използват петролни запаси и стратегически резерви с „рекордни темпове“

Владимир Путин и Си Дзинпин

Всички гледат към Пекин: Си посреща Путин само четири дни след Тръмп

Свят Преди 13 часа

„Гъсто разпределените във времето посещения предизвикаха широко внимание, като анализатори отбелязват, че в ерата след Студената война е изключително рядко явление една държава да приеме лидерите на САЩ и Русия един след друг в рамките на една седмица“, пише местното издание Global Times