Полицейските операции, извършвани в Белгия, са за залавянето на Салах Абдеслам - един от атентаторите от Париж, според брюкселската радиостанция "Вивасите".

Медията отбелязва, че продължава издирването на Абдеслам, който според показания на свидетели се е върнал на 14 ноември от Франция в Белгия, носейки колан с експлозиви. Полицията не изключва версията този престъпник да го носи все още, посочва радиото.

По-рано днес кризисният център на белгийското правителство повиши до максимална степен заплахата от терористична атака.

Брюксел беше буквално парализиран от тежковъоръжени полицаи и военни. Те патрулираха по улиците и кръстовищата, а метрото остана затворено. Магазини не отвориха врати в предколедния сезон, след като властите предупредиха за атаки в парижки стил, предаде Асошиейтед прес. Летището на Брюксел работи при нормален режим.

Министерството на външните работи /МВнР/ съветва българските граждани, които планират пътуване до белгийската столица Брюксел или вече пребивават в Белгия, редовно да се осведомяват за промените и да се съобразяват с актуалната вътрешна обстановка, се посочва в съобщение на МВнР, публикувано на сайта на Министерството.

Полицията още на 14 ноември задържа двамата мъже, с чиято кола Салах се е върнал в Белгия. Единият от тях разказал, че Салах бил облечен с много дебело яке и бил нервен през целия път, което можело да означава, че поясът му на камикадзе все още бил в него.

Тази информация идва ден след като испанският в. "Мундо" написа, че Абдеслам е променил външността си и сега се движи с очила и тъмна перука, пише в. "Кориере дела сера".

Абдеслам сменил името си на Ясин Багли. Френските власти разпратили снимка с новия му вид на останалите европейски страни.

Според британския в. "Дейли мейл" Абдеслам се криел не само от органите на реда, но и от терористите от "Ислямска държава". Последните били гневни на Абдеслам, защото той не изпълнил мисията си и не се самовзривил по време на нападенията в Париж, както направи брат му Брахим Абдеслам.

Същевременно пред телевизия Франс 2 съсед на братя Абдеслам в белгийския квартал Моленбек казва, че в навечерието на атентатите в Париж, тоест на 12 ноември двамата братя се скарали жестоко, като единият викал на другия: Няма да отида, ако не ми дадете пари, а другият му крещял: Ще дойдеш и още как.

Според други медии е задържан живеещият в Брюксел 39-годишен мароканец А. Лазез,е заподозрян в оказването на помощ на Салах Абдеслам. Във връзка с издадената заповед за арест е конфискуван автомобил, който се изследва от полицейските експерти. Според белгийски медии в него е имало пистолет и следи от кръв. А в апартамента на Лазез е открито оръжие.

Следователите смятат, че наличните до момента факти са достатъчни, за да се обвини Лазез за съучастие в терористичните актове в Париж или най-малко за оказване на помощ на издирвания Абдеслам. Според разследващите последният все още се крие в района на Брюксел.

Той е звънял на приятели да му помогнат да се върне в Сирия. Пожелалите анонимност хора, с които се е свързал, казват пред ABC News, че Абдеслам им се обадил във вторник вечерта и казал, че се крие в района на Брюксел, но отчаяно иска да стигне до територията на „Ислямска държава“ в Сирия.

По думите им, Абдеслам им казал, че е в трудна ситуация, притиснат между издирващите го белгийски и френски служби и местните членове на „Ислямска държава“, които не са доволни, че не е успял да взриви своя колан с експлозиви и да загине като шахид.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Русия алармира за опасност в Арктика - НАТО разпалва напрежението</p>

Русия предупреждава за покачващо се напрежение в Арктика заради военните учения на НАТО

Свят Преди 3 минути

Ученията на Алианса увеличават геополитическата конфронтация и крият рискове за стабилността на региона

Тръмп: Високите цени на петрола са от полза за САЩ, по-важно е да се спре Иран

Тръмп: Високите цени на петрола са от полза за САЩ, по-важно е да се спре Иран

Свят Преди 1 час

Той заяви, че възпирането на иранския режим от придобиването на ядрени оръжия е по-важен приоритет за него

<p>Пеевски е сигнализирал СГП за намеса на Емил Дечев в работата на МВР</p>

Пеевски е сигнализирал прокуратурата за намеса на Емил Дечев в работата на професионалния състав на МВР

България Преди 1 час

Той е сигнализирал СГП за заявеното от Дечев, че ГДБОП трябва да го разпита "по донос, внесен от отстранената за груби нарушения от Европейската прокуратура Теодора Георгиева"

<p>Кметът Терзиев с остра позиция за дарението си от 250 000 лв. за &quot;Петрохан&quot;</p>

Кметът на София Васил Терзиев за "Петрохан": За моите 250 хиляди лева лични пари бях разпънат на кръст

България Преди 1 час

Терзиев призова фокусът на общественото внимание да се върне върху истинските скандали, които стоят „на трупчета“

Борис Христов: Не се притеснявам на сцената на “Капките”

Борис Христов: Не се притеснявам на сцената на “Капките”

Любопитно Преди 2 часа

Борис Христов за неочаквания път в музиката, живота отвъд “Като две капки вода” и любовта, която не познава граници и континенти

<p>Русия обстреля болница в Херсон</p>

Русия обстреля болница в Херсон, има ранени

Свят Преди 2 часа

Военната администрация уточни, че тримата са били ранени при руски обстрел на Днипропетровски район на Херсон

Кремъл обвини Украйна в "безотговорни атаки"

Кремъл обвини Украйна в "безотговорни атаки"

Свят Преди 2 часа

Киев продължава да се стреми да възпрепятства мирния процес, каза Песков

Истинската история на „Song Sung Blue“: Запознайте се с реалната двойка, изиграна от Хю Джакман и Кейт Хъдсън

Истинската история на „Song Sung Blue“: Запознайте се с реалната двойка, изиграна от Хю Джакман и Кейт Хъдсън

Любопитно Преди 2 часа

Филмът, базиран на едноименния документален проект от 2008 г., проследява изпитанията и трудностите на Клеър „Гръм“ и Майк „Светкавицата“ Сардина през техния 17-годишен професионален път и 12-годишен брак

<p>Атанас Запрянов коментира &quot;непровокираните атаки&quot; на Иран спрямо Кипър и Турция</p>

Атанас Запрянов: Непровокираните атаки на Иран спрямо Кипър и Турция предизвикват сериозна загриженост

България Преди 2 часа

В Северна Гърция е разположена система за противовъздушна отбрана, която осигурява противоракетна защита на голяма част от територията на България

Соня Йончева строи мост между белканто и новите технологии

Соня Йончева строи мост между белканто и новите технологии

Любопитно Преди 2 часа

С аудиовизуалния си проект ĪCŌN оперната прима изследва някои от най-големите въпроси на нашето време

<p>Борисов: Правителството да спре с уволненията и да вземе мерки относно спекулата</p>

Бойко Борисов: Правителството да представи план за овладяване на цените на горивата

България Преди 3 часа

По думите му въвеждането на таван на цените на горивата не е работещо решение в условията на пазарна икономика

„Проклятието“ на победителите от лотарията – когато милионите носят нещастие

„Проклятието“ на победителите от лотарията – когато милионите носят нещастие

Любопитно Преди 3 часа

От луксозни имения до спане на улицата – ето поучителните истории на хората, които изпитаха на гърба си „проклятието“ на джакпота

БАБХ с проверки, свързани с училищното хранене в страната

БАБХ с проверки, свързани с училищното хранене в страната

България Преди 3 часа

До момента са извършени 339 проверки

Обявиха кога ще бъде изтеглен жребият с номерата в бюлетината

Обявиха кога ще бъде изтеглен жребият с номерата в бюлетината

България Преди 3 часа

Заявлението за избиратели извън страната може да се подаде през интернет страницата на ЦИК, а срокът изтича на 24 март