Вестник разкри името на морския тюлен, ликвидирал Осама бин Ладен
Източник: netinfo

Б ританският в. „Дейли мейл“ твърди, че знае името на американския морски пехотинец, ликвидирал през май 2011 г. лидера на международната терористична мрежа „Ал Кайда“ Осама бин Ладен.

Според изданието това е 38-годишният Роб О'Нийл от елитна специална част във Военноморските сили на САЩ. Той е един от най-изтъкнатите военнослужещи в частта, заслужил много медали, и вече пенсиониран след 16 години служба.

О'Нийл ще даде интервю за американската телевизия „Фокс нюз“, което ще бъде излъчено по-късно този месец, но вестникът разкрива самоличността му още днес.

В ексклузивно интервю за „Дейли мейл“ бащата на Роб О'Нийл – Том, казва: „Хората ни питат дали се притесняваме, че „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ) ще дойде за нас, щом името на Роб стане публично известно. Аз им казвам, че ще нарисувам голяма мишена на входната ни врата и ще кажа „елате и ни хванете“.

Роб ОʼНийл решил да проговори, след като загубил някои от военните си привилегии,

напускайки армията след 16, вместо след 20 години служба, пише „Дейли мейл“.

Той израства в бившето миньорско градче Бют, в щата Монтана. Често ходи на лов с баща си и домът им там е пълен с препарирани животни, убити от тях. Решава да стане морски пехотинец на 19 години след нещастна младежка любов. Пред вестника обаче бащата Том ОʼНийл разказва, че Роб се вдъхновил, след като били помолени да вземат на ловен излет и морски пехотинец. Очаквахме някой двуметров мъж, който може да повдигне къща с голи ръце, а той беше съвсем нормален. Тогава Роб каза, че ако този мъж може да е пехотинец, то и той може да стане, спомня си бащата.

През военната си кариера Роб ОʼНийл е бил изпращан над дузина пъти в четири различни военни зони, включително Ирак и Афганистан, и е участвал в над 400 отделни бойни мисии.

Бил награждаван 52 пъти, а три от мисиите му са филмирани и се превърнаха в хитове.

Той е един от първите, стъпили на американския товарен кораб „Мерск Алабама“, отвлечен от сомалийски пирати. Операцията е разказана в спечелилия награда „Оскар“ филм „Капитан Филипс“ (Captain Phillips, 2013).

Помага и за спасяването на морския пехотинец Маркъс Лутрел – единственият оцелял при неуспешна мисия за залавянето на талибански лидер в Афганистан. На големия екран историята бе разказана в „Последният оцелял“ (Lone Survivor, 2013). „Двамата с Маркъс още са приятели, даже вечеряха наскоро“, разказва Том ОʼНийл пред вестника.

И, разбира се „Враг номер едно“ (Zero Dark Thirty, 2012), който разказва за убийството на Осама бин Ладен. Пехотинецът ще разкаже за ролята си в мисията в интервюто за „Фокс“.

Решението му да разкрие историята обаче предизвика полемика.

Преди дни командирът на елитните части във Военноморските сили на САЩ контраадмирал Брайън Лоузи отправи в писмо сериозно предупреждение към бившите си и настоящи подчинени, които нарушават строгото правило за секретност, като публикуват мемоари или общуват с медиите.

„Основно правило в нашия устав гласи: „Аз никога не огласявам характера на моята служба и не се стремя да получавам признание за действията си“, написа той в писмото и порица желанието на някои пехотинци „да търсят слава или пари, публикувайки разкрития за секретните си мисии“.

Според военните ОʼНийл посрамва частта си и срещу него може да бъдат предприети дори съдебни действия.

Том ОʼНийл казва, че подкрепя сина си във всяко решение. Какво се предполага, че трябва да правиш, напускайки армията след такава служба – да си доброволец в супермаркет?, пита риторично той.

Самият Роб разказва в интервю за списание „Ескуайър“ от 2013 г. (където не се споменава името му), че армията му е предложила да му намери работа като доставчик на бира. Вместо това той избрал да стане мотивационен лектор.

Роб ОʼНийл е вторият от 23-ма „тюлени“, участвали в мисията по ликвидирането на Осама, който разкрива самоличността си. Първият – Матю Бисонет, издаде през 2012 г. под псевдонима Марк Оуен книга (No Easy Day), разказваща за мисията.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Принц Хари и съпругата му Меган

Британски медии: Хари и Меган планират да живеят отново във Великобритания

Любопитно Преди 3 минути

Херцогът и херцогинята на Съсекс планират да се преместят от Калифорния на Острова този месец

Щатски долари (USD)

За първи път в историята: Държавният дълг на САЩ надхвърли $40 трилиона

Свят Преди 11 минути

Американският държавен дълг нарасна с още $1 трилион само за пет месеца

,

Жената, която спаси 2500 деца от ада: Невероятната история на Ирена Сендлер

Любопитно Преди 29 минути

Историята на полската хуманитарка Ирена Сендлер, която рискува живота си, за да изведе 2500 еврейски деца от Варшавското гето. Изтезавана от Гестапо и осъдена на смърт, тя не предава тайната си и се превръща в един от най-големите герои на Втората световна война

Девет са вече отровените лешояди в „Централен Балкан“

Девет са вече отровените лешояди в „Централен Балкан“

България Преди 7 часа

Случаят е сериозен удар върху колониите на застрашените птици в цяла България

Жалба за заплахи и натиск срещу скандален свещеник

Жалба за заплахи и натиск срещу скандален свещеник

България Преди 7 часа

Свещеникът е отправял неколкократни заплахи по телефона

Тийнейджъри използват смарт очила, за да тормозят и унижават в училище

Тийнейджъри използват смарт очила, за да тормозят и унижават в училище

Свят Преди 8 часа

Установени са голям брой видеа, заснети със смарт очила в основни и средни училища в САЩ

Остри реакции на опозицията след статията в FT, Гърция обеща помощ

Остри реакции на опозицията след статията в FT, Гърция обеща помощ

България Преди 9 часа

Реакция на статията на "Файненшъл таймс" дойде и от НАТО

Катастрофа с жертва между два автомобила край Плевен

Катастрофа с жертва между два автомобила край Плевен

България Преди 10 часа

Сезирана е Окръжната прокуратура в Плевен

Пожарът край Рупите отново се разгоря

Пожарът край Рупите отново се разгоря

България Преди 10 часа

При евентуално разпространение огънят ще достигне до Хераклея Синтика

ООН критикува Русия за „Яблоко“

ООН критикува Русия за „Яблоко“

Свят Преди 12 часа

Върховният комисар призовава властите да зачитат свободата на словото

Военният министър за Иран: Заплаха няма

Военният министър за Иран: Заплаха няма

България Преди 12 часа

България е потърсила информация от Обединеното кралство след статията във "Файненшъл таймс"

Парк-музей „Врана" загива!, алармира Фонд „Цар Борис и Царица Иоанна"

Парк-музей „Врана" загива!, алармира Фонд „Цар Борис и Царица Иоанна"

България Преди 13 часа

На територията на парка е имало няколко пожара

Частните събития в столичните паркове са позволени, но организаторите трябва предварително да ги заявят и да почистят след тях.

Парти в столичен парк без разрешение може да ви струва до 255 евро

Парите ни Преди 13 часа

Частните тържества са позволени, но трябва да бъдат заявени предварително в Столичната община

„Космическо преживяване“: Световните медии във възторг за Атанасовското езеро край Бургас

„Космическо преживяване“: Световните медии във възторг за Атанасовското езеро край Бургас

Любопитно Преди 13 часа

Чуждестранни журналисти и туристи останаха омагьосани от яркочервените води и черната кал край Бургас, определяйки ги като достъпен СПА рай на открито

Баща и син пращали психотропни лекарства с куриерски фирми

Баща и син пращали психотропни лекарства с куриерски фирми

България Преди 14 часа

Става въпрос за лекарства, които се изписват със зелена рецепта.

Евген Хмара стана министър на отбраната на Украйна

Евген Хмара стана министър на отбраната на Украйна

Свят Преди 14 часа

Кандидатурата на Хмара бе подкрепена от 312 депутати