М инистърът на отбраната Николай Ненчев влезе в задочен спор с премиера Бойко Борисов по въпроса за демилитаризирането на Черноморския регион, предаде агенция БГНЕС.

„България няма нужда от демилитаризиране на Черноморския регион, тя няма какво да демилитаризира“, заяви министърът пред журналисти след изслушването си в парламентарната Комисия по отбрана за срещата на НАТО във Варшава.

На самото изслушването министър Николай Ненчев представи в отговор на въпрос конкретни цифри, с които личи

превъзходството на руското военно присъствие в региона в сравнение с присъствието на НАТО.

Русия има около 245 бойни спомагателни кораба, 6 подводници със седма в готовност. България няма подводници. Турция има около 140 бойни спомагателни кораба. Русия има около 30 000 военнослужещи в района на Крим, приблизително толкова на западната граница на Русия“, посочи той.

В отговор на друг въпрос от народен представител дали подкрепя предложението на левицата за демилитаризиране на региона министър Ненчев не отговори.

Впоследствие пред журналистите той поясни, че „идеята за демилитаризиране на Черноморския регион не зависи само и единствено от българското Народно събрание.

Ако ще има такава инициатива, тя ще трябва да бъде съгласувана с всички страни от Черноморския регион, тоест

България няма кой знае какво да демилитаризира в Черноморския регион,

както сами разбрахте.

Добре би било този въпрос да бъде зададен към Русия, Турция, страните с изключително голям потенциал в акватория на Черно море и тогава ние да вземем нашето решение. Иначе ми изглежда твърде несериозно“, категоричен беше министърът на отбраната.

Той сподели също, че не се притеснява от кадровите промени в правителството, за които по-рано днес спомена премиера.

По-рано днес БСП внесе в парламента проекторешение, с което възлага на правителството да предприеме необходимите действия да обяви Черно море за демилитаризирана зона.

Инициативата на партията съвпада с вижданията на премиера Бойко Борисов, който настоя за същото преди дни. (Припомнете си какво каза премиера по темата във видеото горе).

Повод за коментара около Черно море стана срещата във Варшава на държавите, които членуват в НАТО. Във Варшава стана ясно, че до края на годината ще се разбере дали Пакта ще засили военните си действия в черноморския регион.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
р

Израел: Едностранното признаване на палестинска държава ще доведе до "едностранни мерки"

Свят Преди 1 час

Израелският външен министър Гидеон Саар похвали новото германско ръководство като "истински приятели на Израел"

Можете ли да отслабнете, ако ядете пица всеки ден

Можете ли да отслабнете, ако ядете пица всеки ден

Любопитно Преди 1 час

Пицата е любимо ястие на мнозина и може да е трудно да се откажете от нея

<p>Червен сняг и черни дни: Американският апокалипсис на 30-те</p>

Червеният сняг над Бостън: История на екологичната катастрофа в САЩ

Любопитно Преди 3 часа

Жителите на Бостън се оказали изправени пред странен нов свят в началото на 1930-те години

Марко Рубио ще участва в неофициална среща на НАТО в Турция, посветена на Русия и Украйна

Марко Рубио ще участва в неофициална среща на НАТО в Турция, посветена на Русия и Украйна

Свят Преди 3 часа

На срещата ще бъде обсъдено слагането на край на войната между Русия и Украйна

Премиерът Желязков ще открие кръгла маса срещу насилието над животни

Премиерът Желязков ще открие кръгла маса срещу насилието над животни

България Преди 4 часа

Форумът ще се проведе в понеделник, 12 май, от 11 ч.

Ердоган: Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна

Ердоган: Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 4 часа

Турският президент е казал това в телефонни разговори с Путин и Макрон

Румен Радев: Пишещите се за най-големи демократи са срещу демокрацията

Румен Радев: Пишещите се за най-големи демократи са срещу демокрацията

България Преди 4 часа

Радев коментира и кандидатурата на председателя на ДАНС Пламен Тончев за ръководител на Комисията по досиетата

Пари в брой или плащане с карта? Кое е по-добре?

Пари в брой или плащане с карта? Кое е по-добре?

Свят Преди 5 часа

Трябва ли на касите в магазините и заведенията да може да се плаща и в брой?

Мерц: Предложението на Русия за преговори с Киев е далеч от достатъчно

Мерц: Предложението на Русия за преговори с Киев е далеч от достатъчно

Свят Преди 5 часа

"Предложението на Русия за преки преговори с Украйна е добър знак“

Меган Маркъл и принц Хари

Брутална шега с принц Хари и Меган в САЩ

Любопитно Преди 5 часа

Междувременно херцозите на Съсекс изглеждаха по влюбени от всякога на концерт на Бионсе

Папа Лъв XIV

Папа Лъв XIV: Нося в сърцето си страданието на украинския народ

Свят Преди 6 часа

„Бих искал също да се обърна към влиятелните хора по света, повтаряйки винаги актуалния призив: „край на войната“, каза папата в първото си неделно обръщение във Ватикана

<p>Албания избира парламент днес</p>

Албания избира парламент днес

Свят Преди 7 часа

За първи път албанците, живеещи в чужбина, имат право на глас в парламентарните избори

<p>Русия атакува Украйна часове след предложението на Путин</p>

Русия атакува Украйна часове след предложението на Путин

Свят Преди 8 часа

За атаките се съобщава на фона на интензивните европейски дипломатически усилия, подкрепени от Съединените щати, за постигане на „пълно и безусловно“ 30-дневно прекратяване на огъня, започващо от утре, 12 май

<p>Майка от Кочани: Децата ни бяха убити от политиците</p>

Майка от Кочани: Децата ни бяха убити от политиците

Свят Преди 8 часа

Изказването идва в отговор на обвиненията в социалните медии, че протестите са политически мотивирани

Володимир Зеленски

Зеленски с първи коментар на предложението на Путин

Свят Преди 9 часа

Той не отговори директно на поканата, но каза, че това е добър знак