16

П реди малко повече от 100 години т. нар. испански грип предизвикал глобална пандемия, отнемайки живота на между 20 и 50 млн. души. Заразените били около 500 млн. През 70-те години на миналия век пък жители на малко село в Централна Африка се разболели от загадъчна болест, причиняваща обилно кървене. Скоро, вирусът, известен днес като ебола, обхванал и други населени места.

Учени: COVID-19 e само началото, спрете да унищожавате природата

Знаете ли какво е общото между тези две смъртоносни болести и настоящата пандемия от COVID-19? Учените смятат, че всички те са били предадени на хора от животни. 

„Около 75 процента от избухналите пандемии и огнища на зарази са причинени от вируси, дошли от диви животни“, отбелязва Трейси Голдстин, която е вирусолог от Калифорнийския университет, Дейвис. Тя отбелязва, че в миналото случаите на предаване на болест от животно на човек са били относително редки, но днес те зачестяват.

По тази причина учените се опитват да разберат каква точно е ролята на дивите животни при появата на нови болести, опасни за хората, както и кои видове са най-рискови.

Отговорите на тези въпроси могат да спасят живота на милиони. 

„Хората са преносители на много вируси“, отбелязва биологът Кевин Оливал. Повечето от тях не представляват заплаха, но на практика всичко зависи от приемника и естеството на самия вирус. „Всички бозайници пренасят вируси. Но има нещо в прилепите, което е различно и уникално“, смята Оливал.

Въпросните животни са първоизточници на болести като испанския грип, ебола, SARS (Тежкият остър респираторен синдром) и COVID-19. По тази причина Оливал и неговите колеги са поставили в центъра на своите изследвания коронавирусите, пренасяни от прилепи. Само в Китай са открити 400 различни щама на тези вируси, като повечето не представляват опасност за хората. Но не всички. 

Колко опасни са всъщност прилепите за хората

Екипът на Оливал изследвал 1585 души, живеещи в малки населени места в Китай, в района на които има популации на прилепи. Кръвни проби бил взети от 1497 от тях. Оказало се, че 265 души (около една пета от изследваните) имали симптоми на SARS или сходни заболявания. Някои от тях обяснили, че са имали пряк контакт с прилепи, други пък казали, че изобщо не са се доближавали до каквито и да е диви животни.

Според учените, резултатите показват нагледно по какъв начин една болест може да бъде предадена на човек от животно и след това да се разпространи сред други хора за относително кратък период от време. 

Експертите не са сигурни защо прилепите толкова често са приемници на смъртоносни вируси. Според една от теориите, причината е, че те са единствените бозайници, които летят. По време на полет прилепите изразходват много повече енергия в сравнение с други бозайници със сходни размери, които ходят. Това на свой ред означава, че имат по-малко енергия за справяне с болести или наранявания. Някои учени вярват, че за да преодолеят този проблем, прилепите са развили много силни имунни системи. 

Проведено наскоро изследване разкри, че телата на прилепите могат да ограничат способността на вирусите да предизвикват възпаления. В някои случаи това води до обратна реакция от страна на вируса, който започва да се разпространява от клетка на клетка много по-бързо. Ако по някакъв начин той бъде предаден на друг вид, който няма такава силна имунна система, последствията за новата жертва може да са изключително тежки. 

Екипът на Голдстин изследвал прилепи, живеещи в Сиера Леоне. Според учените, тези животни са свързани с избухването на епидемията от ебола, продължила между 2013 и 2016 г. и отнела живота на над 11 000 души. Един от първите регистрирани случаи бил на 2-годишно дете, което обичало да си играе в кухо дърво, където преди живеели насекомоядни прилепи. Местните жители изгорили дървото, но било твърде късно, тъй като много хора вече се били заразили. 

Кои дейности излагат хората на най-голям риск от заразяване? „Тези нови вируси не са предавани на хората, след като при тях дойдат диви животни. Точно обратното – ние нахлуваме в местообитанията на дивите животни“, отбелязва журналистът Дейвид Куамен, който е написал книга по този въпрос преди осем години. Хората изсичат гори, прокарват магистрали, строят къщи и ловят животни, което тотално променя екосистемите.

Изследване на международен екип от учени, резултатите от което бяха публикувани в началото на април, сочи, че подобни дейности увеличават риска от избухването на епидемии от опасни болести. Особено внимание се обръща на търговията с екзотични животни, които може да са преносители на зарази. 

Много експерти са на мнение, че първоизточникът на COVID-19 е пазар за животни в Китай. Вирусът може да е бил предаден директно от прилеп на човек или от прилеп на друго животно (често се споменава панголин – рядко и ценно животно, люспите на които се използват с медицински цели), което пък е заразило човек.

АФП: По-смъртоносните епидемии на ХХ век

Така или иначе, едно нещо е ясно – подобни пазари крият огромни рискове и са потенциален източник на нови опасни болести. В тази връзка, Кевин Оливал отбелязва следното: „Ако се замислите, човешкото здраве, здравето на животните и околната среда са свързани помежду си.

Предотвратяването на следващата пандемия изисква съвместна работа на доктори, ветеринари и учени. Но само ако сме единни, ще успеем да се справим с това предизвикателство.“

Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 16
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

16 коментара
 
- Хайде да пием по бира след работа. - Ааа, не! Ти и предния път така каза, а после три часа се прибирах до вкъщи!…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
а

Папа Франциск призова за нови глобални споразумения за дълга и военните разходи

Свят Преди 15 минути

Призивът на папата днес беше част от посланието му и за Световния ден на мира

/

Кой ще напусне “Игри на волята” ден преди големия финал?

Любопитно Преди 40 минути

Финалистите ще получат емоционални послания от близките си

Главчев

Главчев: Членството в Шенген носи икономически ползи за гражданите, бизнеса и инвеститорите

България Преди 1 час

Финансовият ефект за страната ни възлиза на над 1,6 милиарда лева, посочват от МС

Снимката е илюстративна

Новото правителство на Литва положи клетва и обеща помощ за Украйна

Свят Преди 1 час

Програмата обещава подкрепа за Украйна „преди и след победата“

.

Путин без покана, Зукърбърг дарява $ 1 млн. за клетвата на Тръмп

Свят Преди 1 час

Междувременно Тръмп е поканил китайския президент Си Дзинпин

Делян Пеевски

Делян Пеевски: Влизането в Шенген е шанс за ново начало за европейска България

България Преди 2 часа

"След днешното решение, страната ни е в зоната за свободно придвижване през вътрешните граници на Европейския съюз", каза той

.

МЕЧ пред президента: Този парламент не е в състояние да роди нещо стабилно

България Преди 2 часа

„Българското общество е изключително разделено”, смята Радостин Василев

Еди Джордан

Легендата на F1 Еди Джордан се бори с рак

Свят Преди 2 часа

76-годишният бивш собственик на отбор във Формула1 каза, че преминава през „мрачни дни“ и призова хората да се изследват

Тенденции в софтуерното тестване през 2025 година

Тенденции в софтуерното тестване през 2025 година

Технологии Преди 2 часа

Цялостната програма по QA инженерство на SoftUni предлага възможност на всеки, който има амбицията да преследва кариера в IT сектора, да се подготви на експертно ниво

.

Съветът на ЕС прие допълнителни правила за проверка на пътниците

Свят Преди 2 часа

Правилата засягат събирането и споделянето на данните за пътуващите със самолет

Съпругът на ТВ звезда почина след скок в леден басейн

Съпругът на ТВ звезда почина след скок в леден басейн

Свят Преди 2 часа

Карол Ройл казва, че „сърцето я боли“

10-те най-разпространени суеверия в света

10-те най-разпространени суеверия в света

Любопитно Преди 2 часа

От счупено огледало до черна котка - избягвайте ги, ако искате да имате добър късмет

.

Най-малко 28 души бяха убити при израелски удар в Газа, 7 от тях са деца

Свят Преди 3 часа

Кабинетът на Нетаняху заяви, че свалянето на Асад от джихадистките бунтовници е създало вакуум на границата

.

Кремъл: Русия е подкрепила предложение на Орбан за размяна на военнопленници, но Украйна го е отхвърлила

Свят Преди 3 часа

Орбан е отправил предложението по време на вчерашния си телефонен разговор с Путин

Пет звездни семейства в новите епизоди на „Черешката на тортата“

Пет звездни семейства в новите епизоди на „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 3 часа

Антоанет Пепе и Иво Карамански-син разкриват дълбоко пазена тайна в навечерието на Коледа

Снимката е илюстративна

BBC: Момент на облекчение след присъединяването на Румъния и България към Шенген

България Преди 3 часа

"А именно в подробностите може да се крие дяволът"