О т Инфекциозната болница в Марсилия до Вашингтон, през Китай и Париж - едно лекарство в борбата срещу COVID-19 не остави света безразличен. Професор Дидие Раулт е основен поддръжник на терапията с хидроксихлорохин. Острият език и освободеното му поведение го превърнаха в една от най-коментираните личности по света, разказват в "Неделята на Нова". 

„Епидемията от коронавирус е на път да приключи, както и очаквах да стане. Имаме все по-малко пациенти. Приключваме първото ни голямо изследване, с повече от 3600 души, което ни позволява да имаме ясна визия за това, което се случва. Лекувахме по-голямата част от нашите пациенти с хидроксихлорохин и азитромицин и процентът на смъртност е едва 0.5 - най-ниският в света“, каза проф. Дидие Раулт – директор на Института за инфекциозни болести в Марсилия.

Професорът раздели медицинската общност буквално на две. Спечели колкото поддръжници, толкова и опоненти.

Лечебният му протокол влезе дори в Белия дом, а ексцентричният американски президент Доналд Тръмп изненада с лично откровение.

„Взимам хидроксихлорокин! И в момента, да! Преди няколко седмици започнах, защото мисля, че има полза. Чух много добри неща. Използва се от около 40 години за малария, лупус и други болести. Аз го вземам. Някои от хората на първа линия в борбата с вируса също - сред тях и много лекари“, каза Тръмп. 

Терапевтичният метод на Раулт с хидроксихлорохин даде така нужната надежда, но днес тя е на път да се срине. Все повече изследвания твърдят, че лекарството не е ефикасно срещу коронавируса и крие рискове за живота.

Едно от тях е на престижното медицинско издание “Лансет”:

„За да стигнем до основния извод, трябваше първо да си зададем въпроса: Има ли каквато и да е полза от използването на хидроксихлорокин за пациентите, заразени с COVID-19? Отговорът беше изненадващо категоричен – почти изцяло не. Нито частица доказателство за ползотворно влияние от лекарството. След това дойде и вторият въпрос – вреди ли хидроксихлорокинът? И тук, отговорът е да“, твърди Мандийп Мера.

“Лансет” анализира резултатите на 96 000 души с коронавирус в 671 болници по света.

Близо 15 000 от контролната група са лекувани с хлорохин или хидроксихлорохин. Около 9 процента от тях са починали, а в комбинация на лекарството с антибиотик, резултатите са още по-лоши.

„Следва да се запитаме – защо лекарство, толкова успешно и безопасно при пациенти с ревматоиден артрит или лупус, се превръща в риск за хората с COVID-19? И мисля, че механизмът на действие е следният: ако имате пациенти с коронавирус, приети в болница, то в общия случай те са възрастни хора. Често при тях виждаме и различни сърдечни проблеми, което е опасно. При симптоми на коронавирус, около една трета от тях развиват допълнителни проблеми със сърцето. И тук идва връзката с хидроксихлорокина. Комбинацията между приема на лекарството и наличието или предразположението към сърдечни проблеми води до сериозна нестабилност“, обясни Мандийп Мера, професор по медицина в Харвард.

Не закъсня и реакцията на СЗО, която реши да преустанови временно клиничните изпитания с лекарството при болни от коронавирус.

Специално назначената група към Световната здравна организация е привела в действие заповед за временното преустановяване на употребата на хидроксихлорокин, докато данните за ефекта от лекарството не бъдат разгледани още веднъж от отговорния за това борд. 

Тревожните данни, свързани със страничните ефекти на хидроксихлорохина, накараха и Париж да реагира. По препоръка на Висшият медицински съвет, здравното министерство реши да забрани употребата му срещу COVID- 19 във Франция. Досега заповед от месец март позволяваше на болничните заведения да използват лекарството при пациенти с тежка форма на заболяването.

Eкипът на Раулт контратакува мигновено. Марсилският професор отправи краен коментар по посока на Лансет.

„Как очаквате едно некадърно изследване, анализирало база данни, да промени резултатите, които ние постигнахме през последните месеци? Направили сме повече от 10 000 кардиограми на наши пациенти, всички проследени от екип на голям професор по кардиология“, обясни проф. Дидие Раулт – директор на Института за инфекциозни болести в Марсилия.

Раулт е повече от категоричен. Сред пациентите минали през Института за инфекциозни болести в Марсилия, няма смъртни случаи след сърдечни проблеми, причинени от хлорохина.

„Достатъчно е да погледнете резултатите. От всички пациенти, които сме приели и лекували в нашата болница, има едва 36 починали. Изследвали сме подробно причините за смъртта и нито един от тях не е починал заради сърдечен проблем. Как така от 4000 хиляди болни, ние имаме 0 смъртни случая, а в този доклад те говорят за 10 процента? Това е невъзможно“, казва той.

Забраната за употреба на хлорохин във Франция накара Дидие Раулт да обяви, че за в бъдеще ще адаптира своята терапия, но не и да признае, че ще се откаже да използва медикамента.

„Разбирам, че на хората, политиците и журналистите им е трудно. Един казва едно, друг – друго, но това не е мой проблем. Тази идея е лудост. През ръцете ми са минали 4000 хиляди болни. Това изследване е пълна измислица. Литературна глупост. Събирани са данни, чието качество не знаем. Миксирани са лечения, без да се споменава кое лекарство в какви дози е прилагано“, каза той.

Доктор Жан-Жак Ербщайн е един от тримата френски лекари, които разработиха собствена методика за лечение на COVID-19.

Твърди, че коктейлът им с азитромицин е спасил стотици човешки животи. Сега е един от засегнатите след забраната на медикамента.

Според Ербщайн тя отнема основната свобода на всеки медик – правото да преценява как да лекува.

„Намирам за твърде крайно решението за забрана на хидроксихлорохина. Независимо дали сме “за” или “против” употребата на това лекарство. Отнета е основната свобода на лекарите - правото да предписват. А с това и да лекуват. Ние не сме глупаци. Всеки лекар има съзнание и знае какво прави. Още повече, пациентите биват уведомявани какви рискове може да крие употребата на едно или друго лекарство“, каза Ербщайн.

Докторът познава отлично от практиката си действието на хлорохина. Предписвал го е на стотици свои пациенти, но не и срещу COVID-19.

„Лично аз не съм предписвал хидроксихлорохин срещу коронавирус, защото смятам, че не трябва. Медикаментът не се възприема добре при вирусна инфекция. Особено при хора със съпътстващи сърдечни проблеми. Но тази забрана е брутално вмешателство в работата на лекарите. Още повече, след като допреди 2 седмици ни казваха - “Защо не” !? Пробвайте ! Има някакво тотално противоречие“, каза той.

Забраната е в ход, но не е официална. Това означава, че всеки лекар ще носи лична отговорност, ако реши да лекува свои пациенти с хидроксихлорохин.

А професор Раулт индиректно намекна, че зад решението стои лекарствената мафия.

„Сега ще видите странните политически решения, които ще се вземат. Значи един ревматолог, който от години предписва лекарството, ще може да продължи да го прави, а лекарите срещу коронавирус - не? Дори не знам дали и ревматолозите ще имат право да продължат да го предписват, тъй като на пазара има конкурентен продукт, за който се правят опити да бъде наложен. Той струва 200 евро на седмица, а хлорохинът – нищо“, поясни той.

В спорове около ефикасността на хлорохина, коронавирусът бавно се отдалечава. Докато не остане само спомен или част от съвмеренната човешка история.

Повече вижте във видеото. 

– Скъпа, какво ще кажеш за едно романтично пътуване? – Къде? – До хладилника и обратно – донеси ми бира!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Това е търговска тайна: В кои дни се продават най-евтините самолетни билети

Любопитно Преди 1 час

Всеки, който планира пътуване, се надява да намери страхотна оферта за самолетни билети

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Свят Преди 2 часа

Новината потвърди ръководителят на Бюджетната служба на Белия дом Ръс Воут

а

Мелания Тръмп: Водя директен диалог с Путин за съдбата на украинските деца

Свят Преди 3 часа

Тя заяви, че осем деца са били върнати при близките си през последните 24 часа след преговори между нейния екип и представителите на Путин

,

Тръмп обмисля "сериозно увеличение" на митата върху вноса на китайски стоки

Свят Преди 3 часа

Китай произвежда над 90 на сто от преработените редкоземни елементи и редкоземни магнити в света

и

Мътна вода във Великотърновско след проливните дъждове

България Преди 4 часа

Водата не е опасна за здравето, но от РЗИ препоръчват да се използва бутилирана за пиене

,

Френски центристки лидер: Макрон ще избере нов премиер през следващите часове

Свят Преди 4 часа

Той каза, че не е останал с впечатлението, че президентът възнамерява да разпусне парламента

,

Край на стикера за технически преглед на стъклото на колата

България Преди 4 часа

Министерството на транспорта и съобщенията предлага преминаване изцяло към електронни документи, които да удостоверяват техническата изправност на пътните превозни средства

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

България Преди 4 часа

Тапата е от машини, тирове и автомобили

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Любопитно Преди 4 часа

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Снимката е илюстративна

Гърция ще придобие 30 бойни хеликоптера Apache от САЩ

Свят Преди 4 часа

Очаква се първите контакти да бъдат направени следващата седмица на международното изложение на армията на САЩ AUSA във Вашингтон

,

Директна отборна елиминация в “Игри на волята” тази вечер

България Преди 5 часа

Кои двама воини ще напуснат Войната на племената?

„Фермата на Lidl” – образователна градина от ново поколение

„Фермата на Lidl” – образователна градина от ново поколение

България Преди 5 часа

Ново пространство дава на децата знания за устойчивост и здравословен избор при храненето, изграждайки основите на осъзнатото потребление

о

Путин: Тръмп е направил много за мира

Свят Преди 5 часа

Русия и САЩ разбират как да разрешат конфликта в Украйна с мирни средства, но това е сложен въпрос, заяви той

.

Червен код в Гваделупа заради тропическата буря "Джери"

Свят Преди 5 часа

Френските власти въведоха най-висока степен на опасност за карибския остров, очакват се проливни дъждове

,

Граничният пункт "Рафах" между Газа и Египет се очаква да бъде отворен на 14 октомври

Свят Преди 6 часа

Служители на Мисията на Европейския съюз за съдействие по границите ще бъдат разположени там след спирането на огъня

Почина легендарен музикант

Почина легендарен музикант

Свят Преди 6 часа

Басистът и автор на хитове като "Nights In White Satin" е починал неочаквано на 82-годишна възраст