П екин отдавна повтаря, че коронавирусът, предизвикал световната пандемия, не е с китайски произход. Той бил внесен от чужбина, навярно по времето на военните тържества през октомври 2019 г. в Ухан, където беше и първият взрив от инфекции, пише Александър Фройнд за "Дойче веле".

Тази теория не може да бъде напълно отхвърлена. В крайна сметка през ноември 2019 г. в Италия беше регистриран един случай на инфекция с коронавирус, за който се предполага, че може и да е бил първият. В същото време обаче в Китай също е имало вече случаи на заразени хора, но китайското държавно ръководство ги държеше в тайна.

И експертите на Световната здравна организация (СЗО), които след дълго размотаване най-сетне бяха допуснати в страната, поискаха да разгледат данните за тези първи случаи на зараза. Те вече започнаха работа там, но само виртуално, защото бяха поставени в двуседмична карантина и в момента се намират в един хотел в Ухан.

Първоначално експертите на СЗО искаха да посетят и реномирания Институт по вирусология в Ухан, прочул се в цял свят със своите проучвания върху прилепи. В началото на пандемията имаше и съобщения, в които се твърдеше, че именно оттам е тръгнала заразата с агресивния коронавирус. Китайското ръководство обаче неизменно отхвърляше тези информации като "чиста спекулация". В лабораторията действала четвърта степен на биологична сигурност, поради което било невъзможно да се търси някаква връзка с взрива на инфекцията. Затова и посещение на института не бе разрешено.

"Тази професия далеч не е толкова опасна..."

Има обаче един документален филм, излъчен по държавната телевизия CCTV още през 2017 година, който показва колко небрежни са били някои сътрудници на Института по вирусология в Ухан в работата си със силно заразни коронавируси. Малко преди посещението на експертите на СЗО в Китай обаче "Taiwan News" припомни документалния филм, след като китайското държавно ръководство изтри от мрежата всички критики, насочени срещу работата на института в Ухан.

Във филма става дума за група учени около Ши Женгли, позната под прякора "Bat Woman", които проучват произхода на ТОРС. Макар и да са били наясно, че проучваните прилепи евентуално са носители на смъртоносни вируси като ТОРС, някои от учените влизат в една пещера в Юнан без специално защитно облекло. Те разглеждат хванатите прилепи, както и силно заразните им екскременти без ръкавици. Един от изследователите на вирусите разказва дори, че бил ухапан от един прилеп през тънките гумени ръкавици. Той го почувствал като убождане с игла. Въпросният учен дори показва във видеото подутината, появила се на мястото на ухапването. В същия момент дикторски текст зад кадър съобщава, че прилепите могат да пренасят огромно количество активни вируси, сред които и тези на бяс, поради което членовете на научния екип всеки път се ваксинирали срещу бяс преди да тръгнат на изследвания в пещерите.

Документалният филм неволно показва и друго: че мерките за сигурност са били небрежни не само по време на научните експедиции в пещерите, но и в лабораторията. В проучването на взетите проби от Юнан лаборантите носят ръкавици и престилка, но нито един от тях няма специално защитно облекло или предпазна маска на лицето.

А китайската експертка Ши Женгли разказва, че "тази професия далеч не е така опасна, както мнозина предполагат". Макар че прилепите носят много вируси, "опасността от пряка инфекция за човека" в действителност била много малка, поради което "в повечето случаи" били достатъчни обичайните защитни средства.

Няколко важни въпроса

От повторното излъчване на видеото по тайванската телевизия не става ясно кой е "нулевият пациент", нито пък разбираме какъв е отговорът на въпроса за произхода на новия вирус SARS-CoV-2. Филмът обаче показва шокираща небрежност в отношението към силно заразни материали и поставя редица въпроси, чиито отговори биха желали да узнаят и експертите на СЗО. Например дали слабите мерки за защита в лабораторията на Ухан са довели до някоя зараза? И дали ухапаният от прилеп учен е развил някакви симптоми на заболяване? Дали изобщо той е бил изследван за коронавирус и антитела?

Засега остава неясно дали китайските учени ще имат право да разговарят свободно с колегите си от СЗО и да им покажат условията, в които работят. С оглед на бъдещи пандемии обаче би било интересно и важно да се научи повече за произхода на SARS CoV-2.

COVID-19: 544 нови случая, починали

Най-опасните вируси в света, ето къде се изследват

СЗО с коментар за новите варианти на коронавируса

– Скъпа, защо винаги, когато спорим, аз трябва да съм този, който се извинява? – Защото си женен, миличък. Това е част от договора!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Може ли Франция да се превърне в новия болен човек на Европа</p>

Защо Франция е изложена на риск да се превърне в новия болен човек на Европа

Свят Преди 11 минути

За по-малко от две години Франция е сменила петима министър-председатели

Сняг натрупа в черноморския окръг Ризе в Турция

Сняг натрупа в черноморския окръг Ризе в Турция

Свят Преди 12 минути

На места образуваната снежна покривка е 10 сантиметра

Снимката е илюстративна

ЕС предупреждава, че Гърция може да загуби земеделските си субсидии заради мащабен корупционен скандал

Свят Преди 25 минути

Брюксел се стреми да противодейства на схема за измама за стотици милиони евро, при която средства от Общата селскостопанска политика са били източвани от хора, които получавали плащания за пасища, които не притежавали или не наемали

Обама остро критикува Белия дом след отстраняването на Кимъл

Обама остро критикува Белия дом след отстраняването на Кимъл

Свят Преди 41 минути

Бившият президент каза, че сегашната администрация редовно заплашва с регулаторни действия срещу медийните компании

,

България с трима медалисти от Space Camp – лагерът по модел на НАСА

Любопитно Преди 44 минути

Българка получи награда лично от астронавта Робърт Гибсън в САЩ

Доц. Християна Бацелова

Доц. Християна Бацелова е категорична - без паника, ръст на случаите на COVID-19, но няма натиск върху болниците

България Преди 48 минути

Доц. Бацелова коментира и увеличените случаи на западно-нилска треска в съседна Гърция

Прост тест за проверка на възрастта на белите дробове

Прост тест за проверка на възрастта на белите дробове

Любопитно Преди 53 минути

На колко години според вас са белите ви дробове?

<p>Петър Петров: Правилникът се заобикаля умишлено, за да се отнемат правомощия на президента</p>

Петър Петров, "Възраждане": Правилникът се заобикаля умишлено, за да се отнемат правомощия на президента

България Преди 58 минути

Депутатът обвини ръководството на НС, че е разпределило законопроектите за службите не към ресорната комисия

САЩ одобри продажба на противотанкови ракети на стойност $780 милиона на Полша

САЩ одобри продажба на противотанкови ракети на стойност $780 милиона на Полша

Свят Преди 1 час

Полша е ключов партньор на Украйна, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия в тази страна през февруари 2022 г.

„Хамас" премести израелски заложници в различни райони на Газа

„Хамас" премести израелски заложници в различни райони на Газа

Свят Преди 1 час

Израел започна изключително спорно сухопътно настъпление в град Газа рано във вторник

<p>Пеевски отговори на Борисов:&nbsp;Правителството оцелява&nbsp;благодарение на мен</p>

Пеевски: Работата на Борисов е да нареди на премиера да се приключи темата с водата

България Преди 1 час

Аз имам дълг към хората да свърша работа за тях и ще я свърша, заяви лидерът на "ДПС-Ново начало"

Борисов с критика към Пеевски: Никой не е самодостатъчен

Борисов с критика към Пеевски: Никой не е самодостатъчен

България Преди 1 час

"Никой няма право да говори – "Аз съм гарант", "От мен зависи", отбеляза лидерът на ГЕРБ

<p>&quot;Смъртна опасност&quot;: Берлин евакуира 20 000 души заради две бомби</p>

"Смъртна опасност": Берлин евакуира 20 000 души заради две масивни бомби от Втората световна война

Свят Преди 1 час

Полицията запечата оживения туристически район Мите в четвъртък вечерта, след като водолази откриха масивна бомба под четири метра вода в река Шпрее

,

САЩ наложиха вето на резолюция на ООН за прекратяване на огъня в Газа

Свят Преди 1 час

Предложението беше подкрепено от останалите 14 страни в съвета - Русия, Китай, Великобритания, Франция и 10-те непостоянни членки

Вдовицата на Чарли Кърк оглавява създадената от него младежка организация

Вдовицата на Чарли Кърк оглавява създадената от него младежка организация

Свят Преди 2 часа

"Движението, което съпругът ми създаде, няма да умре", заяви Ерика Кърк

Разговор на върха: Тръмп и Си обсъждат бъдещето на TikTok и търговските отношения

Разговор на върха: Тръмп и Си обсъждат бъдещето на TikTok и търговските отношения

Свят Преди 2 часа

Разговорът между двамата лидери ще бъде първият им от три месеца