Starship направи първи полет, но се взриви при кацането
Starship на SpaceX   
Източник: Twitter / @elonmusk

К осмическият кораб на SpaceX направи успешен първи полет на голяма височина, съобщи компанията. Въпреки това Starship се взриви при кацането, но Илон Мъск обяви, че това не е проблем и компанията е събрала всички необходими данни.

Илон Мъск каза кога човек ще кацне на Марс

"Успешно излитане, превключване към главните резервоари и точно управление на предкрилките до самото кацане... Налягането в главния резервоар беше ниско по време на изгаранято при кацането и затова скоростта на докосването до земята беше висока, но събрахме всички нужни данни! Поздравления за екипа на SpaceX", написа Мъск в Twitter.

Преди полета Мъск неколкократно беше предупреждавал, че подобни експлозии на прототипите са очаквани и са неизбежда част от разработката на космическия кораб. Полетът трябваше да се случи преди ден, но беше отменен около секунда преди старта от автоматична система за сигурност.

SpaceX се подготвя за първи полет на кораба за Марс

Ден по-късно Starship полетя без проблем, като достигна планираната височина от 12,5 км. Корабът използваше три двигателя Raptor, а след като достигна височината, те се изключиха и Starship започна безмоторно спускане в продължение на около две минути.

След това започна и процедурата за кацане с помощта на един от двигателите и по-малки двигатели "тласкачи", които върнаха Starship във вертикална позиция и започнаха да забавят скоростта му. Това обаче не се случи достатъчно рано и корабът докосна земята с висока скорост, като се взриви моментално.

НАСА може и да не кацне на Луната през 2024 г.

Целта на тестовият полет обаче не беше каценето. SpaceX искаше да провери работата на двигателите, аеродинамичните свойства на кораба и превключването на горивните системи. Всичко това е постигнато.

SpaceX вече работи и по деветия пореден прототип на Starship. Него също го чака подобен тест, като компанията планира да съкрати времето между полетите и скоро да е готова и за първия орбитален полет на Starship.

Във видеото полетът започва малко след 1 час и 47 мин. от записа, а кацането е шест минути по-късно.

SpaceX иска да изстреля още 30 000 сателита около Земята

Мъск показа първите 60 сателита за новата си услуга

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Разкриха кога телефоните са най-вредни&nbsp;</p>

Използването на телефон преди тази възраст може да доведе до затлъстяване и депресия

Любопитно Преди 21 минути

Ново проучване показва на кои възрасти мобилните телефони могат да бъдат най-вредни за здравето на младите хора

<p>Конфликтът между Тайланд и Камбоджа се задълбочава</p>

Въпреки усилията за мир: Граничният конфликт между Тайланд и Камбоджа се задълбочава

Свят Преди 56 минути

И двете страни съобщиха за нови атаки по фронта

Двама убити и осем ранени при стрелба в университет в САЩ

Двама убити и осем ранени при стрелба в университет в САЩ

Свят Преди 4 часа

Засега полицията не е разпространила информация за обстоятелствата, при които е станало нападението

Влиза в сила новият график за движение на влаковете

Влиза в сила новият график за движение на влаковете

България Преди 4 часа

Предвидено е движението и на осем международни бързи влака

Защо украински деца говорят помежду си на руски

Защо украински деца говорят помежду си на руски

Свят Преди 4 часа

Въпреки руската агресия и всеобщата украинизация, много деца в киевските училища продължават да говорят в междучасията на руски

НОИ обединява всички е-услуги в Единен портал от 2026 г.

НОИ обединява всички е-услуги в Единен портал от 2026 г.

България Преди 4 часа

Всички справки и обезщетения на едно място

<p>Готви ли ни изненада времето в неделния ден</p>

Какво време ни очаква в неделния ден

България Преди 4 часа

Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°

Среброто е удвоило стойността си: Поддържа ли златото същото темпо

Среброто е удвоило стойността си: Поддържа ли златото същото темпо

Свят Преди 12 часа

Търсим причината в дефицита на доставките, несигурността в тарифите и очакванията за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв

,

Шестима миротворци на ООН от Бангладеш загинаха при удар с дрон в Судан

Свят Преди 13 часа

Временният лидер на страната Мохамад Юнус заяви, че е „дълбоко натъжен“ от случилото се

Фон дер Лайен: Освобождаването на политически затворници в Беларус засилва решимостта ни

Фон дер Лайен: Освобождаването на политически затворници в Беларус засилва решимостта ни

Свят Преди 13 часа

"Решимостта да продължим борбата за всички затворници, които все още са в затвора в Беларус"

,

Метеорният поток Геминиди ще се вижда тази нощ, пикът е утре

България Преди 14 часа

Геминиди е третият и последният от най-активните метеорни потоци за годината – след Квадрантиди и Персеиди

,

САЩ: Беларус се е съгласиха да спрат прелитанията на балони в Литва

Свят Преди 14 часа

Балоните, използвани от контрабандисти на цигари, предизвикаха на няколко пъти затваряне на летището във Вилнюс през последните месеци

.

Учени откриха изненадваща причина за хроничното бъбречно заболяване

Любопитно Преди 15 часа

Бъбреците работят неуморно всеки ден, без да привличат внимание, но изпълняват жизненоважна роля за организма