По време на дълбоководни сондажи в Тихия океан учени откриха бактерия, която е гладувала 86 млн. години и е оцеляла почти без храна, пише в. "Дейли мейл".
Ханс Рой от университета в Орхус,
Дания, взел участие в експедиция през 2009 г. за набиране на
проби от древни седименти.
Тези
седименти се натрупвали с 1 милиметър на всеки 1000 години по
океанското дъно.
Когато учените извършили сондаж в най-дълбоката част на 30-метровата проба, където липсвали каквито и да било хранителни вещества, открили организми на десетки милиони години.
"Тези бактерии са напуснали повърхността преди 86 милиона години, като са взели със себе си само една малка закуска, с която са се хранили до наши дни!", коментира Ханс Рой.
"Такъв забавен метаболизъм е просто невероятен. Тези микроорганизми сякаш разделят баницата на много малки парченца, без никой да посегне на последното".
За да илюстрира находката си, Ханс Рой казва, че самият той тежи 70 килограма. За едно денонощие изяжда килограм и нещо храна. Така че ще са му необходими не повече от два месеца, за да изяде еквивалента на собственото си тегло. На новооткритите бактерии обаче са им необходими хиляди години, за да сторят същото. Те се възпроизвеждали изключително бавно още от ерата на динозаврите. "
Трудно е да си въобразим дори как са израствали тези бактерии. Все едно да стоите от сутрин до вечер пред дърво и да гледате дали ще порасне. На вас ще ви се стори абсолютно застинало, защото използвате неправилната времева скала", заключава ученият.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!