75% от хората по света вярват, че достъпът до интернет е основно тяхно право, сочи ново глобално проучване, направено по поръчка на Би Би Си.
В него участвали 27 хил. пълнолетни в 26 страни.
Вярата, че интернет достъпът е основно право е особено силна в страни като Южна Корея и Китай, а половината от хората смятат, че това тяхно правило не трябва да подлежи на ограничения.
Според още по-голям процент от потребителите - 78%, достъпът до глобалната мрежа им дава по-голяма свобода, докато 90% посочват, че това е добро място да научиш нещо ново.
Повече от половината от анкетираните в Съединените щати казват, че интернет е източник на по-голяма свобода и посочват, че са изключително уврени в изразяването на тяхното мнение онлайн.
В Япония обаче 65% от анкетираните са посочили, че не е съвсем безопасно да изразяват свободно мнението си в мрежата. Това усещане е засилено и сред потребителите в Южна Корея, Франция, Германия и Китай.
Въпросът за свободата в интернет отново стана център на обществено и медийно внимание, след като най-голямата световна търсачка "Гугъл" заплаши да се откаже от предоставянето на услугите си в Китай - най-големият интернет пазар, заради стриктни правила за цензура.
Повече от половината от общо анкетираните са се съгласили, че интернет никога не трябва да бъде цензуриран под каквото и да е правителствено ниво навсякъде по света.
Това схващане е било особено засилено в Южна Корея, Нигерия и Мексико, докато гражданите на Пакистан, Турция и Китай са били най-малко съгласни с тази теза, като съответно 12, 13 и 16% от анкетираните са изразили подкрепа на това становище.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!