Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън призова за свободен интернет и прикани света да осъди страните, които извършват кибератаки, дни след като "Гугъл" съобщи за хакерски нападения от Китай, предаде Ройтерс.
"Нова информационна завеса се спуска над голяма част от света. Ние искаме единен интернет, в който цялото човечество да има достъп до знание и идеи", предупреди Клинтън в реч, определяйки нарастващата цензура в интернет като
съвременен еквивалент на Берлинската стена.
"Някои страни издигнаха електронни бариери, с които спират достъпа на народите си до части от световните мрежи. Те изтриха думи, имена и фрази от резултатите в интернет търсачките, което нарушава Всеобщата декларация на ООН за човешките права, гарантираща свободата на информацията", каза тя.
Сред страните, които ограничават свободата на словото в интернет и контролират дейността на блогърите, Клинтън посочи Китай, Иран, Саудитска Арабия, Египет, Тунис, Узбекистан и Виетнам.
"В нашия взаимносвързан свят, атаката срещу мрежата на една страна е атака срещу всички. С това послание можем да създадем ръководни правила за държавите", заяви Клинтън и добави, че лицата и страните, които извършват кибератаки, трябва да понесат последствията от постъпките си и
да бъдат международно осъдени.
"Страните, които ограничават свободния достъп до информация или нарушават основните права на интернет потребителите рискуват да се изолират от прогреса на следващия век", подчерта американският държавен секретар само дни след като "Гугъл" заплаши да прекрати всякаква дейност в Китай в знак на протест срещу цензурата на интернет в страната и хакерските атаки от нейна територия.
Очакваме китайските власти да разследват задълбочено хакерската намеса, която принуди "Гугъл" да направи това изявление, заяви Клинтън.
По нейните думи САЩ и Китай имат различни гледни точки по въпроса за свободата в интернет, но изрази надежда, че различията ще бъдат разгледани открито и последователно.
Неотдавна представители от Държавния департамент на САЩ съобщиха, че скоро на Китай ще бъде връчена
официална жалба по случая "Гугъл.
Това по думите на китайския зам.-министър на външните работи Хъ Яфей няма да повлияе на двустранните отношения.
"Случаят "Гугъл" не бива да бъде свързван с отношенията между двете правителства и страните", заяви Хъ в Пекин. В изявлението си Яфей не говори за цензура, а за "недоразуменията на "Гугъл" с правителствени политики", опитвайки се да тушира напрежението на фона на нарастващите критики на американския Конгрес към търговските практики на Китай.
Клинтън от своя страна отдели голямо внимание в речта си на
връзката между свободата на информацията и международните бизнес отношения.
"Страните, които цензурират новините и информацията трябва да осъзнаят, че от икономическа гледна точка няма разлика между цензурирането на политическа и икономическа реч.
Ако бизнесът в определена страна е лишен от достъп до различните типове информация, това неизбежно ще намали растежа", подчерта тя.
"Американските компании обръщат все по-голямо внимание на въпроса за информационната свобода при вземането на бизнес решения. Надявам се, че техните конкуренти и чуждите правителства ще вземат предвид тази тенденция", отбеляза Клинтън.
Китайското външно министерство реагира светкавично на речта й. Говорителят му Ма Чжаосюй заяви, че
американската критика може да навреди на отношенията между двете страни.
"САЩ критикуваха политиката на Китай за контролиране на интернет и внушиха, че Китай ограничава свободата на интернетл Това противоречи на фактите и вреди на китайско-американските отношения", заяви Ма в комюнике, публикувано на сайта на външното министерство.
"Призоваваме САЩ да се съобразяват с фактите и да престанат да използват т. нар. свобода в интернет, за да отправят безпочвени обвинения към Китай", каза още Ма, без да споменава името на Клинтън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!