В САЩ днес отбелязват 110-годишнината на климатика.
На този ден през 1902 година за пръв път в една бруклинска печатница започнала да работи система за поддържане на определена температура на въздуха.
Нейният изобретател е Уилис Хевиленд Кериър, който по онова време току-що бил навършил 25 години.
Кериър нарекъл изобретението си "апарат за обработка на въздуха". Както се вижда от архивните документи, климатикът е бил създаден не за удобството на хората, а за нуждите на печатниците и по-точно - за "отстраняване на влажността, която пречи на типографския печат".
Най-голямо признание климатиците получили в текстилните заводи в южните щати. Те стабилизирали равнището на влагата, което много подобрило производството на памучни тъкани.
Освен това агрегатът за пръв път осигурявал прохлада в цеховете, където едновременно работели десетки постоянно нагряващи се тъкачни станове.
След поставянето на "охладителите" тези помещения вече не били смятани за максимално пожароопасни, както било дотогава.
Първият домашен климатик по конструкцията на Кериър бил монтиран през 1914 г. в Минеаполис.
През 1915 г. Кериър основал компания, която нарекъл на свое име. Продукцията й се търси много и до ден днешен.
Компанията Carrier произвежда климатици и хладилни инсталации за междуконтинентални океански кораби. В предприятията й работят над 45 хил. служители, а годишният й оборот е над 12 млрд. долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!