"Зеленски помоли, затова дойдох тук", казва германецът Макс, който се сражава във войната на страната на Украйна, пише Deutsche Welle. Елмо, Хобит и Кайлъб са чужденци и подкрепят украинците на фронта.

Защо? Какви са техните мотиви?

"Ние сме съвсем нормално подразделение. Само дето сред бойците има и чужденци", разказва германецът Макс Ебергарт. Мъжът служи в Чуждестранния легион за териториална отбрана на Украйна. Според него между чуждите и украинските бойци съществува само една съществена разлика: "Ние сами сме решили да дойдем. А украинците са длъжни да са тук".

Екип на ДВ се срещна с Макс от Германия, Елмо и Хобит от Финландия и Кайлъб от Австралия в един от градовете на Донецка област. Тук те си отдъхват след боевете. Те се сражават в Украйна от април 2022. Първоначално са били част от военни операции в Харковска област. Те бяха и сред първите бойци, които влязоха в Купянск при есенната украинска контраофанзива.

Тя е най-секси снайперистката на Украйна (СНИМКИ)

"Зеленски помоли, затова дойдох тук"

Макс Ебергарт разказва, че в Германия е работил за "Епъл". Няма особен военен опит, освен че е отбил военна служба в германската армия, продължила две години. Според наблюденията на доброволеца, в украинската армия има много по-малко формалности, отколкото в германската. "Можете да говорите с командира по човешки начин, а не като негов подчинен", отбелязва Макс.

Мнозинството от бойците в Чуждестранния легион са чужденци, но има и украинци. Макс казва, че е интересно да се сражава рамо до рамо с хора от различни държави. "Въпреки че понякога е малко трудно - различни култури, различно минало", признава боецът. От украинските си съратници германецът се учи на хладнокръвие. 

За Макс най-трудната част от войната е времето, в което заедно със своите другари трябва да удържи освободените села. "Тази война се решава от артилерията", смята Макс. "Мисля, че можеш да бъдеш щастлив, когато оцелееш след нападенията ѝ."

Той не съжалява, че се е присъединил към Легиона. "Зеленски помоли, затова дойдох тук", казва германският доброволец, препращайки към обръщението на украинския президент в първите дни на руската инвазия. 

"Да защитаваме европейската независимост"

Финландецът Елмо, който в родината си е работил в сферата на добива на диаманти казва следното: "Имаме лоши моменти в историята - ние, Финландия и Русия." По думите му това мотивира допълнително финландците да защитават "европейската независимост". Елмо посочва, че Украйна все още се нуждае от уреди за нощно виждане. Доброволецът се възхищава от смелостта на украинските си колеги. Според него те не се страхуват от нищо. Планира да остане в Украйна до края на войната, ако физическото и душевното му състояние го позволят.

Сънародникът на Елмо с кодовото име Хобит разказва, че най-сериозният преживян от него стрес е бил ракетният обстрел на полигона "Яворов" през март 2022 година. Там той се е обучавал. "По-късно вече имаше близки сблъсъци, стреляха по мен. Но въпреки това най-големият психологически шок без съмнение е "Яворов"", категоричен е той. Причината е, че атаката била неочаквана. "Никога не съм виждал толкова много крилати ракети на едно място. Определено е различно от артилерията и огъня от оръжията".

Говорейки за ролята на чуждестранните доброволци в руско-украинската война, Хобит се смее и казва, че тя е "да умрат или да бъдат ранени". За да не забрави Западът за войната в Украйна и да продължи военната си помощ. "Това не е целта, но мисля, че е най-голямата услуга, която можем да направим. Осъзнавам, че колкото по-дълго продължава войната, толкова по-малко хора ще желаят да слушат за нея", казва финландският боец.

Шрапнел рани украински режисьор на фронтовата линия (ВИДЕО)

"Единственото, в което съм наистина добър"

Австралийският доброволец Кайлъб Лист говори за миналото си откровено, но същевременно без ентусиазъм: "Бях един обикновен селски пожарникар", казва той. След избухването на войната, той пристигнал в Украйна. "Исках да изпитам себе си, да разбера къде са моите граници", спомня си мъжът. И го направил. "И сега просто продължавам да се занимавам с това, защото е единственото, в което съм наистина добър."

Боецът от Австралия е командир на екип за огнева поддръжка, като под командването му са 14 души. "Използваме картечници с голям калибър и гранатомети", обяснява той. Кайлъб Лист разказва възторжено за трофейната си картечница с руския знак Z и надпис на украински "Свиня". Споделя, че се е научил да използва съветската техника и като цяло е доволен от нея. Оплаква се от болки в гърба от бронежилетката и от загуба на слуха заради грохота на картечните изстрели.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво означава „справедлива цена“ и може ли държавата да контролира поскъпването на храните

Какво означава „справедлива цена“ и може ли държавата да контролира поскъпването на храните

България Преди 5 минути

Управляващите готвят механизъм за сравнение на цените, но експерти предупреждават за риск от прекомерна намеса на пазара

Близо 200 души бягаха в подкрепа на българските параолимпийци

Близо 200 души бягаха в подкрепа на българските параолимпийци

Любопитно Преди 14 минути

Благотворителното бягане обедини служители, семейства и любители на спорта около каузата на параолимпийските атлети

.

Тревога в Африка: Обявиха нова епидемия от Ебола в Конго

Свят Преди 47 минути

До момента са докладвани близо 250 случая и десетки смъртни случаи

Историческа среща: Крал Чарлз III прие новата кралица на маорите

Историческа среща: Крал Чарлз III прие новата кралица на маорите

Свят Преди 48 минути

Те Арикинуи Куини Нга Уай хоно и те по се срещна с крал Чарлз III и принц Уилям. Историческата визита в Лондон подчерта силата на маорските традиции и 200-годишната връзка с Британската корона в контекста на съвременните екологични предизвикателства

NOVA дава свеж старт на лятото с много емоции и добро настроение

NOVA дава свеж старт на лятото с много емоции и добро настроение

Любопитно Преди 1 час

Два нови формата, премиерен сериал и любими предавания ще гледат зрителите през новия телевизионен сезон

НСИ: Годишната инфлация през април е 6.8%, транспортът и храните поскъпват най-много

НСИ: Годишната инфлация през април е 6.8%, транспортът и храните поскъпват най-много

България Преди 1 час

От началото на годината инфлацията е 3.7%, а средногодишната инфлация за периода май 2025 – април 2026 г. е 4.8%

НС прие на първо четене промени в Закона за насърчаване на инвестициите

НС прие на първо четене промени в Закона за насърчаване на инвестициите

България Преди 1 час

Законопроектът, внесен от Петър Витанов от „Прогресивна България“ и група народни представители, беше подкрепен със 181 гласа „за“, 9 „против“ и 12 „въздържал се“

„Аз съм вулканът“: Прея изригна с нов музикален жанр и личен манифест

„Аз съм вулканът“: Прея изригна с нов музикален жанр и личен манифест

Любопитно Преди 1 час

След дълбока вътрешна трансформация Прея се завръща с „Lava“ – албум манифест от 13 песни. Проектът разкрива нов музикален свят, в който певицата безкомпромисно съчетава уязвимост, сила и лековита енергия

Плодовете поскъпват с над 50% на едро, ръст и при оранжерийните зеленчуци

Плодовете поскъпват с над 50% на едро, ръст и при оранжерийните зеленчуци

България Преди 1 час

Данните за първото тримесечие на 2026 г. отчитат драстично увеличение при цените на ябълки, круши и краставици, както и ръст от 22.7% при яйцата. В същото време пшеницата и царевицата бележат спад, а живите животни и млякото леко поевтиняват

Заради опасност от дронове: Спряха временно въздушния трафик над Хелзинки

Заради опасност от дронове: Спряха временно въздушния трафик над Хелзинки

Свят Преди 1 час

Летището предупреди също така, че през деня се очакват закъснения и отмяна на полети

Руди Джулиани след комата: Имах духовно преживяване, Свети Петър ме подложи на изпитание

Руди Джулиани след комата: Имах духовно преживяване, Свети Петър ме подложи на изпитание

Свят Преди 1 час

81-годишният бивш кмет на Ню Йорк Руди Джулиани сподели детайли за престоя си в болница след тежка пневмония. Той описа мистично преживяване, в което покойният му приятел Питър Пауърс се е явил като негов личен застъпник пред вратите на рая

"Последният титан": Откриха нов гигантски динозавър в Тайланд

"Последният титан": Откриха нов гигантски динозавър в Тайланд

Любопитно Преди 1 час

Тревопасният динозавър с дълга шия е достигал 27 метра дължина и е тежал около 27 тона, което го прави най-големия динозавър, откриван досега в Югоизточна Азия

„1000 за 1000“: Русия и Украйна си размениха голям брой военнопленници

„1000 за 1000“: Русия и Украйна си размениха голям брой военнопленници

Свят Преди 1 час

Обменът е поредният в рамките на усилията за хуманитарни споразумения между двете страни на фона на продължаващия конфликт

.

Дилан Спраус и Барбара Палвин очакват първото си дете

Любопитно Преди 2 часа

Популярният актьор Дилан Спраус и супермоделът Барбара Палвин изненадаха феновете си на филмовия фестивал в Кан, където официално обявиха, че очакват първото си дете, демонстрирайки зашеметяваща визия и истинско щастие на червения килим

„Диетата на 5-годишно дете“: Бени Бланко разкри шокиращите хранителни навици на Селена Гомес

„Диетата на 5-годишно дете“: Бени Бланко разкри шокиращите хранителни навици на Селена Гомес

Любопитно Преди 2 часа

„Това НЕ е одобрено от Goop!“: Гуинет Полтроу остана ужасена от менюто на певицата, което включва бургери и пържени картофи в 6:00 сутринта, вместо плодове и зеленчуци. Вижте какви са тайните на звездното семейство и кулинарните им сблъсъци

Промените в Закона за съдебната власт: НС удължи срока за предложения между първо и второ четене

Промените в Закона за съдебната власт: НС удължи срока за предложения между първо и второ четене

България Преди 2 часа

Предложението подкрепиха 168 депутати, "против" бяха 13, а 30 народни представители се въздържаха