Зеленски е готов да размени територии между Вашингтон и Москва
Източник: БТА

У краинският президент Володимир Зеленски заяви, че е готов да размени територии с Русия контролирани от Киев територии в Курска област срещу украински територии в рамките на евентуални мирни преговори под егидата на САЩ. В същото време Вашингтон оцени като добър знак решението за освобождаването на американец, задържан от Москва, предаде Франс прес.

Ако президентът на САЩ Доналд Тръмп успее да събере Украйна и Русия на масата за преговори, ще разменим една територия за друга, заяви Зеленски пред британския вестник "Гардиън", като добави, че не знае каква територия ще поиска Киев в замяна.

Според Зеленски Европа сама не може да гарантира сигурността на страната му. По негови думи "гаранциите за сигурност без Америка не са истински гаранции за сигурност". 

Очаква се след два дни Зеленски да се срещне с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс. Срещата ще бъде в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността. От американска страна бе обявено, че на нея ще присъстват също специалният пратеник на САЩ за Украйна Кийт Келог и държавният секретар Марко Рубио.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обещава да сложи бърз край на войната в Украйна. Той смята да окаже натиск върху Киев, след като Украйна получи милиарди долари военна помощ от Вашингтон по време на управлението на предишния президент Джо Байдън.

Вчера Тръмп изрази надежда, че Вашингтон и Москва поставят ново начало на отношенията си за прекратяване на войната в Украйна. Повод за оптимизма бе решението на Русия да освободи 63-годишния американски гражданин Марк Фогъл, който бе осъден в Москва на 14 години затвор за притежание на наркотици.

"Русия се отнесе много добре с нас" по този въпрос, посочи Тръмп.

Фогъл, който беше задържан в Русия през 2021 г., бе освободен вчера и се върна в Съединените щати рано вечерта, доведен от специалния пратеник на Доналд Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф.

При завръщането си той беше приет от американския президент в Белия дом. Обгърнат от американско знаме, 63-годишният учител, видимо развълнуван, заяви, че се чувства "най-щастливия човек на земята". Фогъл благодари на Доналд Тръмп и неговия екип.

Запитан за условията на сделката, довела до освобождаването му от Русия, Тръмп каза, че тя е била "много справедлива и много разумна".

Тръмп обяви очакванията си, че днес Русия ще освободи още един американски гражданин и увери, че това ще бъде "много специален" човек.

В официалната си позиция американската администрация посочи, че сделката "показва добрата воля на руснаците" и "сигнализира, че се движим в правилната посока, за да сложим край на ужасната и жестока война в Украйна“.

Марк Фогъл, който работи като учител в американско училище в Москва, бе осъден през юни 2022 г. на 14 години затвор за притежание на медицински канабис. Той твърди, че не е знаел, че руското законодателство не признава употребата на канабис за медицински цели.

Доналд Тръмп обяви и че неговият министър на финансите Скот Бесънт скоро ще посети Украйна, за да се срещне с президента Зеленски.

Ден по-рано Тръмп спомена възможността "един ден" Украйна да стане "руска", като настоя САЩ да получат финансова компенсация за помощта, която са оказали на Киев до момента.

"Искам да си върна тези пари", заяви Доналд Тръмп, като изтъкна, че иска Украйна да доставя на САЩ редкоземни и други минерали на стойност 500 милиарда долара в замяна на американската помощ за Киев. 

Кремъл приветства политиката на Тръмп, казвайки, че това е признаване на "реалността".

"Фактът, че значителна част от Украйна иска да се превърне в Русия и вече се е върнала в Русия, е реалност", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, визирайки анексирането на четири украински региона през есента на 2022 г. Москва претендира, че това вече са нейни територии, но не ги контролира напълно.

Киев се опасява от евентуално уреждане на конфликта, което не включва гаранции за сигурността в бъдеще. Украйна смята, че такива гаранции могат да бъдат решения за присъединяването ѝ към НАТО или разполагане на мироопазващи войски, подчертавайки, че само това ще възпре всякакво бъдещо нападение от страна на Кремъл.

Руският президент Владимир Путин смята, че преговорите могат да се състоят само ако Украйна сложи оръжие, предаде териториите, за които претендира Москва и се откаже от членството си в НАТО. Киев отхвърля тези условия, тъй като представляват фактическа капитулация.

Без да е сигурна в продължаването на американската помощ, Украйна вече една година вижда как руската армия напредва по територията ѝ. Руските войски също търпят тежки загуби, въпреки че украинските войски са по-малко на брой и нямат достатъчно оръжие.

Украйна е изправена и пред ежедневни руски въздушни удари. Тази нощ в Киев отново имаше жертва, а трима души бяха ранени, включително деветгодишно дете.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 20 минути

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 32 минути

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 2 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 2 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 2 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 2 часа

Нанесени са и редица материални щети

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

България Преди 2 часа

По повод Деня на труда президентът отправи поздравление към българските граждани

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 3 часа

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 3 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 4 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 4 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 4 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 5 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

България Преди 5 часа

Те касаят платежоспособността на кредитополучателите

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 5 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята