В ъв вторник шведският вестник "Фламман" организира противоречив конкурс. Главният редактор на вестника, Леонидас Аретакис, обяви, че ще присъди 10 000 шведски крони (1000 евро) за "сатирични рисунки" на президента Реджеп Ердоган, предава БГНЕС.

Анкара все още не е коментирала конкурса, но той вероятно ще предизвика осъждане от страна на Турция, която вече е в противоречие със скандинавската страна заради явната ѝ толерантност към терористичната групировка Кюрдска работническа партия (ПКК). Конкурсът е обявен като реакция на критиките на Турция към демонстрацията на поддръжници на ПКК миналата седмица в Стокхолм, по време на която тълпата окачи чучело на Ердоган, съобщава вестник „Сабах”.

Обесиха чучело на Ердоган в Стокхолм (ВИДЕО)

Шведското издание обяви конкурса с рисунка на шведския художник Карл Йохан де Геер (известен с рисунката си "Осквернете знамето"). Вестникът заменя шведското знаме в оригиналната творба на Де Геер с турско знаме, като до "горящите" полумесец и звезда е изписана жаргонна дума. Той заяви, че ще публикува "най-добрите творби" в следващите издания и определи 20 януари като краен срок за изпращане на творбите.

Турция има право на глас при ратифицирането на кандидатурата за членство на Швеция и Финландия в НАТО, но само при условията на Анкара. Миналата седмица Ердоган заяви, че екстрадирането на терористи е задължително условие за Швеция, ако иска да получи правото да се присъедини към НАТО.

"Турция каза на Швеция, че нейният парламент не може да ратифицира членството на Швеция в НАТО, ако те не екстрадират терористите, които са при тях", каза Ердоган, като се позова на ангажимента на Швеция и Финландия от юни миналата година като част от споразумение за заемане на по-твърда позиция срещу тероризма, за да се присъединят към алианса. "На първо място, те трябва да екстрадират близо 130 терористи, за да минат предложенията им през нашия парламент, (но) за съжаление, все още не са направили това", обясни Ердоган в реч пред младежи, негови поддръжници.

Турция се ядоса на Швеция, има ли заплаха за НАТО

Позовавайки се на съвместна пресконференция, която проведе през ноември миналата година с шведския министър-председател Улф Кристерсон, Ердоган заяви, че е казал на Швеция да екстрадира в Турция заподозрения Бюлент Кенеш, като подчерта важността на въпроса, тъй като се смята, че Кенеш принадлежи към ФЕТО - организацията обвинена от Ердоган за опита за преврат срещу него от 2016 г. Кенеш, бивш главен редактор на турския "Заман" и заподозрян за член на ФЕТО, живее в Швеция.

Като заяви, че по улиците на столицата Стокхолм често се наблюдават демонстрации на поддръжници на кюрдите, Ердоган подчерта, че Турция многократно е предупреждавала Швеция за това, но "въпреки нашите предупреждения, за съжаление, нямаше никакви действия за спиране на демонстрациите на ПКК".

Турският президент заяви също, че председателят на парламента Мустафа Шентоп е отменил посещението на шведския си колега Андреас Норлен в Турция в отговор на неотдавнашните открити провокации на поддръжници на ПКК в Стокхолм.

"Ако те не вземат отношение към тази ситуация, това може да обтегне още повече отношенията ни с Швеция", добави той, само няколко дни след като демонстрация в Стокхолм директно отправи заплахи срещу самия Ердоган.

– Скъпи, защо не ми говориш вече трети ден? – Не искам да те прекъсвам...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тайните знаци преди раздялата на Никол Кидман и Кийт Ърбан

Тайните знаци преди раздялата на Никол Кидман и Кийт Ърбан

Любопитно Преди 3 минути

В навечерието на шокиращата новина проследяваме знаците, които двамата дадоха преди решението си

<p><span class="cf0">Не претопляйте тези ястия в микровълновата: Може да се отровите</span></p>

Не претопляйте тези ястия в микровълновата: Може да се отровите

Любопитно Преди 8 минути

Разгледайте нашата галерия, за да разберете кои храни никога не трябва да претопляте в микровълновата.

<p>ФБР подари на новозеландци 3D принтирани пистолети, забранени в страната</p>

Началникът на ФБР подари на новозеландци създадени с 3D принтер пистолети, които са незаконни в страната

Свят Преди 1 час

Пистолетите са строго регулирани оръжия в новозеландското законодателство и за притежанието им е необходимо допълнително разрешение

<p><span font-size:="" helvetica="" segoe="" style="font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, ">Смотрич предупреди: Децата ни ще воюват отново в Газа</span></p>

Израелски министър предупреди за плана на Тръмп: Децата ни ще воюват отново в Газа

Свят Преди 1 час

Финансовият министър илюстрира сериозните политически трудности, пред които е изправен отслабеният израелски министър-председател Бенямин Нетаняху при опитите да осигури подкрепа за плана в коалиционното правителство

Филмът за Иво Димчев грабна голямата награда на кинофестивал в Белград

Филмът за Иво Димчев грабна голямата награда на кинофестивал в Белград

Любопитно Преди 1 час

Само за един месец филмът обра овациите и големите награди на два големи фестивала, този в Сараево и този в Белград

Купуват ли си дипломи лекарите? Говори Лъчезар от “Игри на волята” (ВИДЕО)

Купуват ли си дипломи лекарите? Говори Лъчезар от “Игри на волята” (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

Освен професионалната страна, Лъчезар признава и за по-лични моменти от живота след участието си в шоуто

Дж. К. Роулинг критикува остро "невежата" Ема Уотсън

Дж. К. Роулинг критикува остро "невежата" Ема Уотсън

Любопитно Преди 1 час

Отношенията между двете жени се разпаднаха заради различни мнения относно транс правата

Снимката е илюстративна

Моторист е загинал при катастрофа снощи на пътя Пловдив-Асеновград

България Преди 1 час

Блъснал се е в бус в района на кръговото кръстовище за кв. "Долни Воден"

<p>Новите пенсионери са все по-млади</p>

Новите пенсионери са все по-млади

България Преди 1 час

Военни и полицаи се пенсионират с 16 години по-рано от останалите

<p>СО&nbsp;иска бързи становища за Симеоновския лифт</p>

Столична община иска бързи становища за Симеоновския лифт

България Преди 1 час

"Витоша не е само символ на София - тя значи по-качествен и активен живот, повече туризъм и посетители в страната ни", подчерта Васил Терзиев

Фон дер Лайен: Решителни действия ще обърнат хода на войната в Украйна

Фон дер Лайен: Решителни действия ще обърнат хода на войната в Украйна

Свят Преди 1 час

Запазването на мира винаги е било основна задача на ЕС, добави тя

Модното ревю на L'Oreal в Париж

Кендъл Дженър, Хайди Клум и Кара Делевин с бляскаво дефиле на Седмицата на модата в Париж

Любопитно Преди 1 час

Първият ден от Седмицата на модата в Париж донесе едно от най-бляскавите модни ревюта, в което някои от най-известните имена във висшата мода дефилираха по подиума

Обвиненият в убийството на Чарли Кърк се яви пред съда

Обвиненият в убийството на Чарли Кърк се яви пред съда

Свят Преди 1 час

Робинсън е обвинен, че е произвел изстрела, с който на 10 септември бе убит Кърк

<p>Десетки деца са погребани живи след срутване на училище в Индонезия</p>

Ужас в училище в Индонезия, спасители се надпреварват с времето, жертви и затрупани

Свят Преди 1 час

Спасителните екипи подават кислород на затиснатите под отломките и отчаяно се опитват да извадят оцелели повече от 12 часа след трагедията

<p>Показателната първа реакция на &quot;Хамас&quot; за мирното споразумение</p>

Анализ: Похвали и ярост за мирното споразумение на Тръмп за Газа - но първата реакция на "Хамас" е показателна

Свят Преди 2 часа

Нетаняху ще присъства на заседание на кабинета ,където ще се изправи пред гнева на двамата си най-откровени министри – Итамар Бен-Гвир и Безалел Смотрич

Директорът на ОДМВР – Русе, старши комисар Николай Кожухаров

Обвинен в побоя над директора на полицията в Русе съди прокуратурата

България Преди 2 часа

15-годишният Станислав А., обвинен за побоя над директора на ОДМВР – Русе Николай Кожухаров, съди прокуратурата по Закона за отговорността на държавата заради незаконния си арест между 5 и 13 септември