В капана на Еверест: Успяха да спасят стотици туристи след необичайната снежна буря
Източник: Getty images/ iStock

С тотици туристи, блокирани от снежна буря близо до източния склон на връх Еверест в Тибет, бяха изведени на безопасно място от спасителни екипи, съобщиха китайските държавни медии в неделя. Необичайно силни снеговалежи и дъждове връхлетяха Хималаите, предаде Reuters.

До неделя, 5 октомври, 350 туристи са достигнали малкия град Куданг, докато контакт с останалите над 200 туристи е бил установен, съобщи CCTV.

Снежна буря блокира близо 1000 души на Еверест

 

Посетителите в отдалечената долина Карма, която води до източния склон Кангшунг на Еверест, бяха стотици тази седмица, възползвайки се от осемдневната почивка за Националния ден в Китай.

„Беше толкова влажно и студено в планините, а хипотермията беше реален риск“, каза Чен Гешуан, част от 18-членен туристически екип, който успя да стигне до Куданг. „Времето тази година не е нормално. Водачът каза, че никога не е срещал такова време през октомври. И всичко се случи твърде внезапно.“

Групата на Чен слезе от планините в неделя и беше посрещната от местни жители, след като преживя ужасяваща вечер с обилен снеговалеж, съчетан с гръмотевици и светкавици. Със сълзи на очи Чен прие техните предложения за сладък чай и обещание за топлина, разказа тя. „Обратно в селото хапнахме и най-накрая се стоплихме.“

Стотици местни жители и спасителни екипи бяха мобилизирани, за да разчистят снега, блокиращ достъпа до района, където близо 1000 души бяха в капан, според по-ранен доклад на държавно подкрепяната медия Jimu News.

Останалите туристи ще пристигнат в Куданг на етапи под ръководството и с помощта на спасители, организирани от местното правителство, съобщи CCTV. В доклада на CCTV не се уточнява дали местните водачи и поддържащият персонал на туристическите групи са били отчетени.

"Едва спахме"

Снеговалежът в долината, която се намира на средна надморска височина от 4200 метра, започна в петък вечер и продължи през цялата събота. „Валеше дъжд и сняг всеки ден и изобщо не видяхме Еверест“, каза Ерик Уен, който преживя изпитанието.

Неговата туристическа група от 18 души реши в събота вечер да се върне обратно от петия и последен лагер, обезпокоена от непрекъснатия снеговалеж. „Имахме само няколко палатки. Повече от 10 от нас бяха в голямата палатка и почти не спахме“, каза Уен пред Ройтерс в понеделник. „Снегът валеше твърде силно.“

Уен разказа, че групата му е трябвало да разчиства снега на всеки 10 минути. „Иначе палатките ни щяха да се срутят“, каза той.

Двама мъже и една жена от групата станаха жертва на хипотермия, когато температурата падна под нулата, въпреки че бяха подходящо облечени, сподели Уен. Но експедиционната му група излезе до голяма степен невредима, включително осем други водачи на експедицията и няколко души, които се грижеха за яковете, превозващи тяхното оборудване.

Долината Карма, изследвана за първи път от западни пътешественици преди век, е сравнително девствена част от региона на Еверест. За разлика от сухия северен склон на върха, тя се гордее с буйна растителност и недокоснати алпийски гори, подхранвани от топящите се води на ледника Кангшунг в подножието на най-високата планина в света.

Не е ясно дали туристите близо до северния склон са били засегнати или не. Северният склон, благодарение на лесния достъп по асфалтиран път, редовно привлича голям брой туристи. Октомври е пиков сезон, когато небето обикновено се изчиства след края на индийския мусон.

Продажбата на билети и достъпът до цялата живописна зона на Еверест бяха спрени от късна събота.

На юг от Тибет, в Непал, обилните дъждове предизвикаха свлачища и внезапни наводнения, които блокираха пътища, отнесоха мостове и убиха най-малко 47 души от петък насам. Тридесет и пет души загинаха при отделни свлачища в източния район Илам, граничещ с Индия. Девет души са обявени за изчезнали, след като бяха отнесени от наводненията, а трима други бяха убити от мълнии.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 2 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 4 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 5 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 5 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

България Преди 6 часа

Гражданите не искат да се строят нови огромни сгради в „Младост“

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 7 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

България Преди 7 часа

Движението в района е спряно

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 7 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 8 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 8 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 9 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 9 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 9 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 9 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 10 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“