И ран е разработил нов безпилотен самолет за войната на Русия в Украйна и изглежда е близо до това да ги предостави на Москва, твърди информиран източник от сферата на сигурността. За това съобщи Sky News. 

Shahed-107 (“Шахед -107”) е описан като "експлозивен и разузнавателен" безпилотен летателен апарат, вероятно снабден с технология за търсене на високостойностни цели на бойното поле, като например британски и американски многоцелеви ракетни системи, използвани от украинските сили. 

Източникът е заявил пред Sky News, че "няколко единици" от специално разработения дрон може да са били предложени на Русия в сделка, чиято стойност се оценява на повече от 2 млн. долара. 

Това отразява "значителната работа по проектирането на силите, с която се занимава Иран, за да подкрепи интересите на Русия по отношение на Украйна", казва източникът.  

Украйна и западните ѝ съюзници по-рано обвиниха Техеран, че доставя на Москва стотици ударни дронове, известни като “Шахед -131” и “Шахед -136” - наричани "дронове самоубийци", защото летят по цели и се взривяват при удара.  

Русия използва комбинация от безпилотни самолети и ракетни удари, за да се опита да проникне в подкрепяната от Запада противовъздушна отбрана на Украйна в рамките на вълни от смъртоносни атаки срещу граждански и военни обекти в цялата страна, които се засилиха през последните дни.  

Източникът от службите за сигурност заяви, че новият дрон “Шахед -107” е от семейството безпилотни летателни апарати “Шахед -101”, с V-образна опашка. 

Дълъг около 2,5 метра и с размах на крилата от три метра, безпилотният летателен апарат може да се изстрелва от превозно средство и се очаква да има обсег на действие до 1500 км, заявил източникът. 

Предполага се, че е оборудван с устройство за предаване на видео на живо. Това означава, че дронът може да се използва за идентифициране на цели на украинската фронтова линия, които да бъдат поразени от други безпилотни летателени апарати или оръжейни системи.  

Иранските сили за сигурност са провели съвместно с руснаците изпитание във военновъздушна база в централната част на Иран, което е включвало безпилотни летателни апарати “Шахед -107” и “Шахед -136”, твърди източникът на Sky News. 

През септември президентът на Иран отрече страната му да е изпращала безпилотни самолети или други оръжия на Русия. "Ние сме против войната в Украйна", бе цитиран да казва президентът Ебрахим Раиси в кулоарите на Общото събрание на ООН в Ню Йорк. 

Миналата година Sky News разкри предполагаем договор за доставка на оръжия, който предостави първите неопровержими доказателства, че Иран е продал боеприпаси на Русия за военните действия.  

NYT: САЩ са затруднени да доставят ракети за "Пейтриът" на Украйна

“Огромна загриженост" за Украйна  

Украински източник е заявил, че твърдението за разработване на нов тип безпилотен самолет е "вероятно вярно".  

"Загрижени сме относно възможните доставки на споменатите видове дронове", заявява източникът.  

Руската "офанзива разчита много на иранските безпилотни летателни апарати, като непрекъснато ги модернизира. Те се опитват да ги направят по-бързи, за да принудят украинските отбранителни сили да използват по-скъпи системи за противовъздушна отбрана", посочва още той.  

Украинският източник е заявил, че Русия вече е в състояние сама да сглобява системите "Шахед-136" в завод в област Татарстан, на 800 км източно от Москва. 

"Производственият капацитет до септември 2025 г. трябва да бъде около 4000 броя годишно", казва източникът.  

Ако това се потвърди, експерти по отбрана заявиха, че разработването от Иран на нов безпилотен самолет ще подчертае нарастващия му военен производствен капацитет и значението му за военните усилия на Русия. 

"Но политическата цена за Иран е наистина голяма, защото това го поставя твърдо в лагера на онези, които се опитват да свалят насилствено сегашната международна система." Това предупреди Майкъл Кларк, които е гостуващ професор в Кралския колеж в Лондон.  

Русия подложи Украйна на масирано ракетно нападение тази сутрин

Иран е "близо" до предоставяне на балистични ракети 

Партньорството би станало още по-значимо с доставката на ирански балистични ракети "земя-въздух" за Русия - много по-смъртоносни и по-трудни за сваляне от безпилотните самолети. 

"Изглежда, че Иран и Русия са подновили оръжейната сделка и Русия очаква да получи в скоро време прецизни ракетни системи "земя- въздух”. Това е коментирал за Sky News информиран източник от сферата на сигурността.  

Това включва ракети с обсег, по-голям от 300 км. 

По-рано този месец в американски медии беше цитиран и официален представител на САЩ, който заяви, че Иран се готви да започне да предоставя на Русия балистични ракети с малък обсег на действие. 

Зеленски заплаши Русия с отговор на скорошните ѝ масирани атаки

Пред заплахата от нови санкции и международна изолация иранският режим се въздържа да предложи огромните си запаси от прецизно управляеми ракети от началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна през февруари 2022 г. 

Изглежда обаче, че изчисленията му се променят след изтичането през октомври миналата година на санкциите на Съвета за сигурност на ООН, предназначени да ограничат иранската програма за балистични ракети. Това беше част от голямото ядрено споразумение със световните сили от 2015 г., което междувременно се разпадна.  

Очевидната промяна в политиката идва и в момент, когато войната в Близкия изток отклонява вниманието на Запада от Украйна, дори когато руската офанзива на терен се засилва отново. 

Украинският източник заяви, че прехвърлянето на ирански ракети ще помогне на Русия да повтори кампанията на терор, предприета миналата зима срещу енергийната инфраструктура на Украйна, която предизвика продължителни прекъсвания на електрозахранването в цялата страна.  

Според Фабиан Хинц, научен сътрудник в мозъчния тръст "Международен институт за стратегически изследвания" (IISS), този вид системи биха могли да включват тактическите ракети "Абабил" на Техеран с по-малък обсег на действие или колекцията му "Фатех", които имат малко по-голям обсег - между 300 и 700 км.  

Русия отказа да разкрие използвала ли е севернокорейски ракети в Украйна

"В този случай те биха могли да поразяват с точност цели в цяла Украйна", казва той пред Sky News. 

Балистичните ракети са по-трудни за регистриране, така че ще принудят украинската армия да използва повече от ограничените си запаси, предоставени от САЩ ракети за противовъздушна отбрана "Пейтриът", които имат ограничен обсег. 

"Пейтриът" не могат да защитят всяко място в Украйна от нападения с балистични ракети. Руснаците биха могли да се възползват от тази ситуация, за да причинят доста разрушения, когато става въпрос за гражданска инфраструктура, например", казва Хинд. 

В замяна на това Иран вероятно ще търси парични средства и военни технологии от Русия. 

Очакваната доставка на ракети е сигнал, че Иран "е взел стратегическо решение да се обвърже с Русия, а по подразбиране и с Китай, тъй като вижда, че пред очите ни се извършва пренареждане на световната политика, и смята, че това ще му помогне да застане на страната, която в крайна сметка ще надделее", коментира Майкъл Кларк. 

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 15 минути

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 1 час

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 3 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 4 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 4 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 5 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 5 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 6 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 6 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 7 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 7 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 7 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 8 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 8 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали