Скандал във френския парламент заради руски активи
Френският парламент   
Източник: БТА

Ф ренският парламент прие в сряда резолюция за изземване на замразени руски активи като част от законопроект в подкрепа на Украйна. Правителството се противопоставя на тази мярка, определяйки я като тревожен „икономически прецедент“ за чуждестранните инвеститори, пише France 24.

Текстът, който е преди всичко символичен, раздели ляво и дясно във френския парламент.

Депутатите приеха резолюция за засилване на подкрепата за Уркайна, включително призив за изземване на замразените руски активи.

По този въпрос, както и по въпроса за изграждането на европейска отбрана или дори за подкрепата за процеса на присъединяване на Украйна към Европейския съюз, парламентът изглеждаше разделен по време на на моменти доста разгорещените дебати.

Текстът беше приет с 288 гласа „за” и 54 „против”, с подкрепата по-специално на депутатите макронисти, социалисти, еколози и десните партии Les Republicains и Horizons. La France Insoumise (LFI) и комунистическите депутати гласуваха против. Националният митинг (RN) се въздържа. Разглеждането на този текст идва в разгара на геополитическите сътресения, белязани от ускоряването на мирните преговори, със съгласието на Украйна с американското предложение за 30-дневно прекратяване на огъня с Русия.

Резолюцията е предимно символична, но депутатите се надяват, че ще им позволи да повлияят на линията на правителството. Резолюцията призовава ЕС, НАТО и „други съюзнически страни“ да „продължат и увеличат своята политическа, икономическа и военна подкрепа за Украйна“. Депутатите също промениха текста, за да призоват ЕС „да изгради независима европейска отбрана“. Но

въпросът за руските активи стана особено належащ, тъй като в Европа нараснаха призивите за изземването им.

Окончателният текст „настоятелно призовава Европейския съюз и неговите държави-членки да пристъпят незабавно към изземването на замразени и обездвижени руски активи, (...) за да се финансира военна подкрепа за Украйна в нейната съпротива и възстановяване“.

Депутатите от LFI и RN се противопоставиха на тази идея, която според тях нарушава международното право. Според Лоран Мазори, докладчикът на текста, от независимата група Liot, „обичайното право“ позволява активите да бъдат използвани, ако са „посветени на въпроса за подкрепа на Украйна и възстановяването на Украйна“, без „да се използват за други цели“.

Лихвите, генерирани от руски активи, вече се използват за подпомагане на Киев.

Но „пълното изземване на главницата на тези активи повдига правни въпроси“ и „въпросът за икономическия прецедент, който това може да представлява за чуждестранните инвеститори“ е тревожен, заяви министърът за Европа Бенджамен Хадад в камарата.

Европейски войски в Украйна

Марин льо Пен обяви във вторник, че е против резолюцията заради параграф за присъединяването на Украйна към ЕС. Текстът в окончателния си вариант приканва ЕС да „подкрепи процеса на присъединяване”.

Друг въпрос, който предизвика дебат, е въпросът за вноса на руски газ от страните от ЕС, на който резолюцията призовава да се „сложи край“, и присъствието на френски войници на украинска земя в случай на мирно споразумение.

Окончателният текст, както е изменен, „насърчава френското правителство и неговите европейски партньори да проучат възможността за разполагане на европейски мироопазващи сили в Украйна“.

Ако жена ти ти каже: "Прави каквото искаш", ти не прави нищо, дори не мигай.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Кой е Ти Джей Санд&nbsp;- работникът, който освирка Тръмп</p>

Кой е Ти Джей Санд - работникът, който освирка Доналд Тръмп

Свят Преди 1 час

Директорът по комуникациите на Белия дом каза, че Тръмп е дал "подходящ и недвусмислен отговор" на работника

Променят закона за референдумите

Променят закона за референдумите

България Преди 1 час

Предвижда се по-лесно предлагане и провеждането на референдуми

Мъж разпространявал порно с деца в Русе

Мъж разпространявал порно с деца в Русе

България Преди 1 час

Файловете са разпространявани чрез онлайн приложение

НС прие на първо гласуване закона „Антиспекула“

НС прие на първо гласуване закона „Антиспекула“

България Преди 2 часа

Законопроектът предвижда определяне на максимални цени

Сидни Суини се срещна с освободени израелски заложници от Газа (СНИМКА)

Сидни Суини се срещна с освободени израелски заложници от Газа (СНИМКА)

Свят Преди 2 часа

Звездата от „Еуфория“ сияеше, когато се срещна с Ноа Аргамани и Авинатан Ор, три месеца след освобождаването им от плен на „Хамас“

<p>САЩ изтеглят част от войските си от ключови бази в Близкия изток</p>

Американски представител: САЩ изтеглят част от войските си от ключови бази в Близкия изток като предпазна мярка

Свят Преди 2 часа

Целта е да бъдат възпрени заплахите на Тръмп да се намеси в подкрепа на протестиращите

„Един от най-опасните мъже в света“ е заловен в Ирак

„Един от най-опасните мъже в света“ е заловен в Ирак

Свят Преди 2 часа

Хамад - известен още като Кадим Малик Хамад Рабах ал-Хаджами - е заподозрян, че е играл ключова роля в т.нар. тютюневи войни в Мелбърн, докато е живял в родината си, след като е бил депортиран през 2023 г.

Зрелищна гледка, скрита опасност: Балатон замръзна напълно за първи път от 9 години

Зрелищна гледка, скрита опасност: Балатон замръзна напълно за първи път от 9 години

Свят Преди 2 часа

Въпреки че температурите през последните дни са били достатъчно ниски за образуване на лед, честите и силни ветрове многократно са разбивали и размествали плаващите ледени късове по повърхността на езерото

Какво става с 90 млрд. евро от ЕС за Украйна

Какво става с 90 млрд. евро от ЕС за Украйна

Свят Преди 2 часа

Условията са "да се гарантира, че Украйна продължава по пътя си за присъединяване към ЕС"

Кога ще излети първата пилотирана мисия до Луната от 50 години?

Кога ще излети първата пилотирана мисия до Луната от 50 години?

Свят Преди 2 часа

Мисията „Артемис II“, която ще продължи около 10 дни, може да отведе астронавтите си по-далеч в Космоса, отколкото който и да е човек е бил досега

<p>Европа пренебрегна минералното богатство на Гренландия</p>

Европа пренебрегна минералното богатство на Гренландия - може да съжалява за това

Свят Преди 2 часа

Докато Тръмп заплашва да завземе Гренландия със сила, неспособността на Европа да развие минното дело в покритата с лед територия все повече изглежда като стратегическа грешка

Това е новият министър на отбраната на Украйна

Това е новият министър на отбраната на Украйна

Свят Преди 3 часа

Новият министър отбеляза, че неговите реформи ще се съсредоточат върху цифровизацията

Ашли Сейнт Клеър отговори на Мъск: "Не се страхувам от никого"

Ашли Сейнт Клеър отговори на Мъск: "Не се страхувам от никого"

Свят Преди 3 часа

Компанията на Мъск е изправена пред силна критика, откакто Grok започна да генерира смущаващи, оскъдно облечени снимки на жени и непълнолетни в отговор на потребителски подкани

Само на 12: Норт Уест отново в центъра на вниманието с нови пиърсинги

Само на 12: Норт Уест отново в центъра на вниманието с нови пиърсинги

Любопитно Преди 3 часа

Дъщерята на Ким Кардашиян и Кание Уест продължава да експериментира с визията си и защитава смело личния си стил