Серия от нападения в Багдад убиха най-малко 50 шиитски поклонници, пристигащи в града за голям религиозен фестивал.
Над 90 души са ранени, съобщиха иракски представители по сигурността.
Основното нападение бе извършено в сунитския квартал Азамия, откъдето минават много поклонници на път за гробницата на имам Муса Казим, ежегодно място за поклонение на шиитската общност в съседния квартал Казимия.
При атентата загинаха най-малко 32 поклонници, над 90 бяха ранени, след като камикадзе се самовзриви сред тълпа от поклонници, съобщи представител на министерството на вътрешните работи.
Нападението е извършено съвсем близо до моста, където през 2005 г. по време на същия празник 1000 шиитски поклонници загинаха, стъпкани в паниката, предизвикана от слух за бомба.
Бомби избухнаха и в кварталите Багдад ал Джадида и Фудайлиа в източната част на столицата.
Армията осуети атентат в околностите на Абу Граиб, на 20 км западно от Багдад. Военни откриха огън срещу автомобил, който отказа да спре и шофьорът го взриви, ранявайки четирима войници.
Днешните нападения са извършени въпреки строгите мерки за сигурност, взети в иракската столица за тържествата, които бележат най-високата си точка днес в мавзолея на Муса Казим, седмият от 12-те най-тачени имами в шиитския ислям.
Властите твърдят, че за охрана на шиитския религиозен празник са мобилизирани близо 200 хил. войници и полицаи. По покривите на сградите около гробницата на Муса Казим са разположени снайперисти.
Улиците към гробницата са преградени с бариери. В целия град бе забранено за няколко дни движението на мотоциклети и велосипеди. В квартал Казимия е напълно забранено движението и на леки автомобили.
Напреженията между отделните фракции в Ирак се активизираха отново в резултат на настъпилата след изборите през март политическа криза.
Според Ройтерс свързаните с терористичната мрежа Ал Кайда екстремисти в страната се опитват да използват политическата нестабилност и провалът на опитите да бъде съставено ново правителство за разпалване на напрежението между двете основни религиозни общности в страната - сунити и шиити.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!