С лед месеци на напрегнати преговори Съединените щати и Украйна подписаха ключово споразумение за съвместна експлоатация на енергийните и минерални ресурси на страната, като част от усилията за възстановяване на украинската икономика след разрушителната война с Русия, предаде BBC.
US and Ukraine sign long-awaited natural resources deal https://t.co/5wt5UU6DEe pic.twitter.com/0ar21HFwo2
— BBC Breakfast (@BBCBreakfast) May 1, 2025
Сделката предвижда създаването на фонд за инвестиции в реконструкцията на Украйна, с цел стимулиране на икономическия растеж и насърчаване на глобални инвестиции в страната. Американският министър на финансите Скот Бесент заяви, че това е ясен знак за ангажираността на двете страни към дълготраен мир и просперитет в региона.
За украинското правителство, новото споразумение е от решаващо значение, тъй като то отваря пътя към нови форми на американска военна помощ. Киев притежава огромни залежи на стратегически важни минерали като графит, титан и литий — суровини с критично значение за възобновяемата енергия, военната индустрия и високотехнологичната инфраструктура.
Сделката идва на фона на продължаващата търговска война между САЩ и Китай — държавата, която в момента осигурява около 90% от световните запаси на редкоземни елементи. Новото партньорство между Вашингтон и Киев цели да намали тази зависимост, като предостави на САЩ достъп до алтернативни източници на критични суровини.
В официално изявление на Министерството на финансите на САЩ се подчертава, че новосъздаденият Фонд за реконструкция на Украйна признава „значителната финансова и материална подкрепа“, която Америка е оказала от началото на руската инвазия през февруари 2022 г.
„Това споразумение ще помогне да се отключи потенциалът на Украйна за растеж“, каза Скот Бесент в свое видеообръщение.
Thanks to @POTUS @realDonaldTrump’s tireless efforts to secure a lasting peace, I am glad to announce the signing of today’s historic economic partnership agreement between the United States and Ukraine establishing the United States-Ukraine Reconstruction Investment Fund to help… pic.twitter.com/N1jPa35DYh
— Treasury Secretary Scott Bessent (@SecScottBessent) April 30, 2025
Риториката на съобщението демонстрира необичайна степен на солидарност с Украйна от страна на администрацията на Доналд Тръмп. В текста се говори за „пълномащабната инвазия на Русия“ и се подчертава, че „нито една държава или лице, финансирало или снабдявало руската военна машина, няма да бъде допуснато да печели от възстановяването на Украйна“.
Кремъл все още не е реагирал официално на новината за споразумението.
Украинският вицепремиер Юлия Свириденко, която пристигна във Вашингтон за подписването на сделката, написа в публикация в социалната мрежа X, че новият фонд ще „привлече глобални инвестиции в страната ни“. Тя уточни, че проектите ще обхващат области като добив на минерали, нефт и газ, като природните ресурси ще останат собственост на Украйна.
On behalf of the Government of Ukraine, I signed the Agreement on the Establishment of a United States–Ukraine Reconstruction Investment Fund.
— Yulia Svyrydenko (@Svyrydenko_Y) April 30, 2025
Together with the United States, we are creating the Fund that will attract global investment into our country. pic.twitter.com/8ryyAMqW83
Партньорството ще бъде на равноправна основа — 50 на 50 — и ще изисква ратификация от украинския парламент. В рамките на споразумението се предвижда и нова американска помощ за Киев, включително например системи за противовъздушна отбрана.
Според източници от Белия дом, президентът Доналд Тръмп многократно е настоявал сделката да бъде предварително условие за предоставяне на бъдещи гаранции за сигурност на Украйна. Въпреки това, според проекта на споразумението, Украйна ще предостави на САЩ достъп до част от своите природни ресурси в замяна на бъдеща американска военна подкрепа — компромис, който е значително по-малък от първоначалното настояване на Тръмп за пълно възстановяване на стойността на досегашната американска военна помощ.
Президентът Володимир Зеленски е успял да извоюва определени отстъпки от Вашингтон, но процесът по постигането на окончателно съгласие не е бил безпроблемен. Американски представители заявиха, че украинската страна се е опитала да промени някои клаузи в последния момент. Основните спорове са били свързани с управлението на фонда, прозрачността и проследимостта на предоставяните средства.
Техническите документи по споразумението бяха подписани още миналата седмица, но първоначалното официално подписване беше планирано за февруари. То бе отложено след напрегнат обмен на реплики в Белия дом, по време на който Тръмп обвини Зеленски, че „рискува Трета световна война“.
Пробивът дойде дни след среща между Тръмп и Зеленски на погребението на папа Франциск, където двамата са провели разговор на четири очи.
По-късно, в телефонно интервю за мрежата NewsNation, Тръмп заяви, че е настоял Зеленски да подпише сделката.
„Казах му, че е много важно да се стигне до сделка, защото Русия е много по-голяма и по-силна. Русия просто напредва“, каза американският президент.
Според Тръмп, споразумението ще помогне за компенсиране на милиардите долари американска помощ, отпусната от началото на войната, и дори може да донесе повече печалба на теория.
"Отидох при тях и казах: "Трябва да вземем редкоземни елементи. Те имат страхотни залежи — определени минерали и материали. Те притежават неща, които много други държави нямат. Това е огромен актив за тях", заключи той.