В Кенсингтън, един от най-престижните и скъпи райони на Лондон, се намира имот, на който могат да завидят дори най-богатите олигарси. Състои се от две гигантски къщи с по пет етажа всяка, това впечатляващо имение е украсено с бели колони и директен изглед към великолепието на двореца Кенсингтън, пише Politico.
Но понастоящем, единствените обитатели на имението са семейство гълъби.
Разположен на адрес Prince of Wales Terrace, Kensington W8 — известен като един от най-скъпите пощенски кодове във Великобритания — двата имота бяха придобити от Дейвид Давидович за внушителната сума от £16 милиона през 2018 г. с намерение да превърне бившия, занемарен хотел в луксозни апартаменти.
Имотът сега е символ на упадъка, който може да сполети много красиви и луксозни жилища, притежавани от руски олигарси, след инвазията на Русия в Украйна.
Давидович, който е описан като "по-малко известната дясна ръка на Роман Абрамович", беше санкциониран от британското правителство през април 2022 г.
Санкционирани лица вече не могат да посещават, продават или отдават под наем своите жилища. Законодателството затруднява и осигуряването на необходимата поддръжка и ремонти за тези луксозни имоти.
Резултатът: номера 18 и 19 на Prince of Wales Terrace са в крайно занемарено състояние. Боята на грузинските колони се е отлепила, електрическите жици висят, а облицовката е започнала да се разпада. Бурените се катерят по основите на сградите, а гълъбите удобно са намерили дом на балкона. Мизерният вид на имота контрастира с искрящо белите съседни сгради.
Местните жители са разочаровани.
“Къщите са заковани с дъски и изглеждат в ужасно състояние, но нищо не се случва с тях. Това е първокласно недвижимо имущество, което просто стои неизползвано”, коментира един жител на Найтсбридж, подкрепяйки исканията за изземването на имотите от Давидович. Други съседи изразиха загриженост, че части от стъклата и отломки падат от сградите върху техния имот. Те са особено притеснени от повредите на конструкциите, тъй като много от прозорците са счупени, позволявайки на водата да влиза лесно.
Депутатът от района, Джо Пауъл, решително се застъпва за борба с корупцията и веднага се обърна към министъра на външните работи Стивън Даути, призовавайки правителството да предприеме действия, за да се справи с непредвидените последици от санкциите, особено в сектора на имотите. "С течение на времето ще имаме все повече занемарени сгради," предупреждава Пауъл.
Защо имотите са занемарени?
След като имотът е санкциониран, собственикът не може да предприеме действия, които биха увеличили стойността му. И макар плащанията за поддръжка да са технически възможни, процесът е сложен и бавен, като санкционираните лица трябва да кандидатстват за лиценз от органа за наблюдение на санкциите на британското Министерство на финансите. "Те са затрупани с работа," отбелязва Ангейлка Хелвегер, адвокат по санкции.
Ако например тръба се спука в такава сграда, собственикът може да опита да се намеси, но получаването на незабавен отговор от органа би било предизвикателство. Освен това, дори ако успее да получи разрешение за ремонт, бъдещите ремонти не са задължително покрити.
Според Хелвегер, руските активи в Лондон са много повече от тези на либийския режим. През 2022 г. Transparency International изчисли, че руснаците притежават имоти на стойност £1,5 милиарда в Лондон. Според експертите, действителният брой вероятно е още по-висок, поради мрежата от секретност, използвана за прикриване на истинските собствености.
Олигархът Давидович
Давидович прави голяма част от състоянието си чрез преработено месо като собственик на Prodo, втората по големина месопреработвателна компания в Русия. Абрамович започва бизнес с продажба на гумени патици от апартамента си.
Разследване на Wall Street Journal установи, че Абрамович е прехвърлил контрола върху своя инвестиционен инструмент, Norma Investments Ltd., на Давидович на 24 февруари 2022 г., часове след като Русия нахлува в Украйна. Давидович беше санкциониран малко след това.
Проблеми със санкциите
Според Пауъл, 40% от чуждестранната собственост в района се придобива чрез тръстове, което затруднява идентифицирането на реалните собственици.
“Богатите чужденци са новодошлите. И не всички от тях идват от страни с проблеми с мръсните пари, но понякога е трудно да се разграничи", каза жител на Найтсбридж. “Те просто заключват апартамента и никога не са там. Те не са част от общността. Те се опитват да не се набиват на очи.”