Н а 20 май се чества световният ден на пчелите- малките, на моменти дразнещи насекоми, с жизненоважна роля в поддържането на екосистемите и опрашването на растенията. Учените от Университета в Рединг предупреждават за възникващите заплахи за пчелните популации, които са от ключово значение за глобалната екосистема. Военни зони, микропластмаса и изкуствено осветление са сред новите фактори, застрашаващи опрашителите през следващото десетилетие, както се подчертава в доклад, озаглавен "Нововъзникващи заплахи и възможности за опазване на глобалните опрашители", предаде The Guardian.
През последните години нарастващите военни конфликти, включително войната в Украйна, довеждат до намаляване на броя на отглежданите култури, оставяйки опрашителите без достатъчно източници на храна.
В същото време, изследвания разкриват наличие на микропластмаса в кошерите на медоносните пчели из цяла Европа, включително синтетични материали като PET пластмаса. Освен това, изкуственото осветление от уличните лампи намалява посещенията на цветя от нощните опрашители с цели 62%, докато замърсяването на въздуха влияе на оцеляването и растежа на пчелите.
American universities report a dramatic decline in honeybees, with 60-80% loss in colonies. Wild bees aren't faring much better, facing up to 96% species decline. Neonicotinoids are identified as a major culprit, impacting not just bees but butterfly migrations too. A… pic.twitter.com/QTNxiGkNA2
— Luca Taner (@LucaTaner) May 15, 2025
Проблемите не спират дотук. Антибиотиците в селското стопанство навлизат в пчелните кошери и меда, изменяйки поведението на опрашителите. Освен това, взаимодействието на различни химикали в "коктейли" от пестициди може да създаде опасни ефекти, дори когато се използват внимателно.
Водещият автор на доклада, проф. Саймън Потс, подчертава: "Идентифицирането на нови заплахи и намирането на начини за ранна защита на опрашителите е от ключово значение за предотвратяване на по-нататъшни големи спадове. Опрашителите са ключови за нашите хранителни системи и икономическа сигурност. Защитата на опрашителите означава да защитим себе си."
Авторите на доклада предлагат мерки за защита на пчелите, като по-строго регулиране на замърсяването с антибиотици, преминаването към електрически превозни средства за намаляване на въздушното замърсяване и създаването на богати на цветя местообитания в соларните паркове. Подобреното отглеждане на култури с по-добър прашец и нектар също е сред препоръките.
Съавторът на доклада, д-р Дийпа Сенапати, отбелязва значението на усилията от страна на всички: "Трябва да поддържаме и подобряваме естествените местообитания, за да създадем безопасни пространства за опрашителите. Индивидуални действия, като осигуряване на храна и зони за гнездене в частни градини, могат да имат голямо значение. Промените в политиката и индивидуалните усилия трябва да се съчетават, за да превърнем градини, ферми и обществени пространства в подходящи местообитания за опрашителите."