П челните семейства в САЩ са изправени пред рекордни загуби през 2025 г., като учените предупреждават, че това може да се отрази на селскостопанското производство, пише ABC News.
Тази седмица ентомолози от Държавния университет на Вашингтон обявиха, че през 2025 г. се очаква загубите на пчелни семейства с търговска цел да достигнат между 60 и 70 %.
През последното десетилетие годишните загуби на пчелни семейства обикновено са варирали между 40 и 50 %, като тази година са отбелязали значителен скок.
Рекордни загуби
🐝 The Death of Bees: A Catastrophic Chain Reaction for Humans, Animals, and the Planet 🌍💀
— FU**UP0s✝️🇺🇸💥🔥➡️ (@FuxUP0s) May 5, 2025
🚨 Bees are dying at an alarming rate, and it’s not just their loss we’re mourning—it’s the ripple effect that could end life as we know it. Here’s why:
🌱 Bees and Food Security:… pic.twitter.com/9Ayj8L14J6
Пчеларската индустрия в САЩ е в криза заради шокиращата и необяснима смърт на стотици милиони пчели през последните осем месеца.
"Данните ни показват, че това е най-лошата загуба на пчели в записаната история", сподели Блейк Шук, един от най-добрите пчелари в САЩ, пред CBS News.
Смъртните случаи на медоносни пчели достигнаха рекордни нива в САЩ, като много пчелари са близо до разруха, докато учените се борят да идентифицират основната причина за огромните спадове, пише The Guardian.
Търговските пчелари съобщават, че са загубили средно повече от 60% от колониите си през зимата, а последните загуби на медоносни пчели се оценяват на $139 млн., според текущо проучване на Project Apis m., което обхваща повече от две трети от развъжданите пчели в САЩ.
Този огромен спад е по-висок от рекордните намаления, наблюдавани през 2024 г., и е на път да бъде “най-голямата загуба на колонии от медоносни пчели в историята на САЩ”, според Скот МакАрт, доцент по ентомология в университета Корнел.
“Нещо наистина лошо се случва тази година, ” каза МакАрт.
Защо умират медоносни пчели
Прия Чакрабарти Басу, доцент по здраве на опрашителите и пчеларство в WSU, заяви пред ABC News, че загубите на медоносни пчели могат да се дължат на недостиг на храна, нашествия на акари, вирусни заболявания и евентуално излагане на пестициди през предходния сезон на опрашване.
Honey bee colonies could face 70% losses in 2025, impacting agriculture: https://t.co/R0vjXDqOV8 #KAKEnews
— KAKE News (@KAKEnews) March 26, 2025
„Честно казано, смятам, че това е комбинация от множество стресови фактори, поради което от години моята лаборатория се фокусира върху разбирането на въздействието и взаимодействието на тези стресови фактори върху пчелите опрашители“, каза Басу и добави, че американските пчелари с търговска цел са подложени на натиск да поддържат пчелните семейства.
„Потребностите от опрашване не са намалели, така че пчеларите са изправени пред огромен натиск да поддържат същия брой пчелни семейства, за да посрещнат тези нужди“, каза Басу.
Според Министерството на земеделието на САЩ опрашването е от решаващо значение за производството на храни, като според агенцията около 35% от хранителните култури в света зависят от опрашителите.
Културите, чието отглеждане зависи от медоносните пчели и други опрашители, включват плодове и зеленчуци - като ябълки, ягоди, краставици и авокадо, но също така и ядки, като бадеми и макадамия, съобщава Министерството на земеделието на САЩ. Други засегнати растения са кафето, какаото и ванилията, според USDA.
„Не искам да всявам страх, но това ниво на национални загуби може да означава увеличаване на фалитите сред пчеларите“, казва Брандън Хопкинс, професор по екология на опрашителите в WSU, в прессъобщение, придружаващо изследването.
Хопкинс заяви, че последиците могат да се усетят най-силно в производството на бадеми в Калифорния.
Според Хопкинс калифорнийските бадеми са най-голямата култура за опрашване от медоносните пчели, което се извършва през февруари и март.
„Бадемовата индустрия често иска силни пчелни семейства“, казва Хопкинс в съобщението.
„Но тази година производителите са отчаяни. Всичко, което има живи пчели в кутия, е търсено, защото в бранша липсва предлагане. Не съм чувал това от първите дни на колапса на пчелните семейства около 2008 г.“, добави той.
По данни на USDA през 2023 г. стойността на продукцията на медоносните пчели е почти 350 милиона долара.
За да се преборят с такива сериозни загуби на пчелни семейства, учените от WSU работят върху методи за повсеместен контрол на акара Varroa, информираност за търговските практики за управление на пчелните семейства и нови изследвания върху храненето на пчелите с надеждата, че пчеларите ще имат по-добър достъп до здравословна храна за своите семейства, се посочва в съобщението.