катерене на еверест
Източник: Istock

Н епал ще издава разрешителни за изкачване на Еверест само на алпинисти с доказан опит – изкачване на поне един от 7000-метровите върхове на хималайската страна. Това е заложено в проект на нов закон, целящ намаляване на пренаселеността и жертвите в планината, пише CNN.

Непал, който до голяма степен разчита на катерене, преходи и туризъм като главен източник на чуждестранна валута, често е критикуван заради прекомерното издаване на разрешителни, позволяващи на множество катерачи – включително и напълно неопитни – да се опитат да достигнат 8849-метровия връх. Това често води до дълги опашки от алпинисти в т.нар. “зона на смъртта” (Death Zone) – район малко под върха с толкова ниски нива на кислород, че оцеляваването е изключително трудно.

Пренаселеността се посочва като една от причините за многобройни смъртни случаи. През 2023 г. най-малко 12 катерачи загинаха, а други петима изчезнаха по склоновете на Еверест, когато Непал издаде рекордните 478 разрешителни. През предходната година жертвите бяха осем.

Съгласно проектозакона, разрешение за Еверест ще бъде предоставяно само след като алпинистът представи доказателства, че е изкачвал поне една 7000-метрова планина в Непал. Освен това се въвежда изискване сардърът (ръководителят на местния помощен персонал) и планинският водач, придружаващи алпинистите, да са непалски граждани.

Проектозаконът вече е внесен в Народното събрание – горната камара на парламента, където управляващият алианс разполага с необходимото мнозинство за приемането му.

Международни оператори на експедиции настояват Непал да признае изкачването на всеки 7000-метров връх, а не само тези в хималайската страна, при кандидатстване за разрешително за Еверест.

„Това няма да има никакъв смисъл. Бих добавил и планини, които са близо до 7000 метра и които често се използват за подготовка – като Ама Даблам, Аконкагуа, Денали и други“, коментира Лукас Фуртенбах от базираната в Австрия компания Furtenbach Adventures, която в момента ръководи експедиция на Еверест.

Фуртенбах добавя, че и водачи от други страни трябва да имат правото да работят на Еверест, тъй като липсват достатъчно квалифицирани непалски планински водачи. „Важно е водачите да имат квалификация като IFMGA (Международна федерация на асоциациите на планинските водачи), независимо от националността. Също така приветстваме непалски IFMGA-водачи да работят в Алпите на Европа“, казва той пред Ройтерс.

Гарет Мадисън от базираната в САЩ Madison Mountaineering също смята, че връх с височина 6500 метра, независимо къде по света се намира, би бил по-разумно изискване. „Твърде трудно е да се намери подходящ връх над 7000 метра в Непал“, коментира Мадисън.

В Непал има над 400 официално отворени планински върха за експедиции, от които 74 са по-високи от 7000 метра, по данни на туристическия департамент. Въпреки това, не много от тези върхове са популярни сред алпинистите, отбелязват представители на туристическия бранш.

„Само няколко от 7000-метровите планини привличат катерачи“, казва Таши Лхакпа Шерпа от агенция 14 Peaks – голяма експедиционна компания в Непал. Таши е изкачвал Еверест осем пъти.

Майка за сетен път уговаря детето си да заспи: - Край, заспивай вече! И не дай си Боже, още веднъж чуя "мамо"! След десет минути:…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
BG-ALERT с предупреждение за интензивни валежи

BG-ALERT с предупреждение за интензивни валежи

България Преди 26 минути

Опасност при оранжев код за райони от област Ямбол и Бургас

Мерц заплаши Русия и обяви, че Украйна не е готова за НАТО

Мерц заплаши Русия и обяви, че Украйна не е готова за НАТО

Свят Преди 33 минути

Мерц: Призоваваме Русия най-после да тръгне по пътя на истинските мирни преговори

Две двойки отпадат на крачка от финала в “Един за друг”

Две двойки отпадат на крачка от финала в “Един за друг”

Любопитно Преди 4 часа

Сетивата и страховете на влюбените определят тяхното бъдеще в любовната надпревара

Затвор за двамата български моряци за трафик на кокаин

Затвор за двамата български моряци за трафик на кокаин

Свят Преди 4 часа

На борда бяха намерени около 300 килограма кокаин

Робърт Кенеди-младши

Робърт Кенеди-младши: Убиецът на баща ми е друг

Свят Преди 4 часа

Когато 71-годишният Кенеди-младши препоръча на Калифорнийския съвет за условно освобождаване Сирхан да бъде освободен условно през 2021 г. - 16-ият път, когато се изправя пред съвета – шест от неговите братя и сестри, водени от майка им, остро осъдиха решението

Ескалация, Унгария изгони дипломати в Украйна

Ескалация, Унгария изгони дипломати в Украйна

Свят Преди 4 часа

Украйна е задържала двама предполагаеми унгарски шпиони

Джеймс Фоли

Почина режисьор на „50 нюанса сиво“

Любопитно Преди 5 часа

Той режисира продълженията на хитовия филм и клипове на Мадона

ЕС създава трибунал за руските лидери заради Украйна

ЕС създава трибунал за руските лидери заради Украйна

Свят Преди 5 часа

Кая Калас: Няма място за безнаказаност

Wosh MC: Мечтая за спокоен живот с музика, двор и градина

Wosh MC: Мечтая за спокоен живот с музика, двор и градина

Любопитно Преди 5 часа

В разговор с Митко Павлов в подкаста „Разкошно“, изпълнителят сподели лични размисли за посоката на творчеството си и живота

Костадинов от Червения площад в Москва - "Ще възродим България!"

Костадинов от Червения площад в Москва - "Ще възродим България!"

България Преди 5 часа

Лидерът на "Възраждане" сподели снимки от парада в Москва, на които се вижда, че е сред публиката на събитието

Лидерът на "Величие" атакува "Възраждане"

Лидерът на "Величие" атакува "Възраждане"

България Преди 5 часа

Михайлов: Избирателите на "Възраждане“ имат "неотложна нужда“ нещо да се случи с правителството

Избраха Борислав Божинов за председател на Комисията за защита на личните данни

Избраха Борислав Божинов за председател на Комисията за защита на личните данни

България Преди 6 часа

За членове на комисията бяха избрани Василка Рангелова, Ивайло Станев, Цветана Червенякова-Илиева, Цветелин Софрониев

<p>Кристина Апългейт призна, че вече не излиза от дома си</p>

Кристина Апългейт призна, че вече не излиза от дома си заради множествената склероза

Любопитно Преди 6 часа

„Първото нещо, което чувам от хората, е как го получихте? Това означава, че трябва да съм направила нещо лошо в живота си, за да имам това заболяване, че сам съм си го причинила", споделя актрисата

Напрежение и остри реплики в първия дебат между Джордже Симион и Никушор Дан

Напрежение и остри реплики в първия дебат между Джордже Симион и Никушор Дан

Свят Преди 6 часа

Дебатът се състоя преди втория тур на президентските избори, насрочен за 18 май

,

Как Менгеле живя необезпокоявано в Южна Америка

Свят Преди 6 часа

Той е един от най-големите престъпници на нацисткия режим, който живее спокойно и след края на войната

Конституционният съд на Румъния потвърди първия тур

Конституционният съд на Румъния потвърди първия тур

Свят Преди 6 часа

Джордже Симион получи 3 862 761 гласа, или 40,96 процента