Най-голямата християнска светиня - храмът "Възкресение Христово", е в центъра на разгорещен спор за... неплатена сметка за вода.
Храмът в Ерусалим се смята за мястото, на което Исус е бил разпнат и погребан.
От неговата управа казват, че той ще затвори врати, ако проблемът със сметка за вода не бъде уреден на най-високо политическо равнище. Става въпрос за дълг от 2,3 млн. долара, за който управата на храма твърди, че не е задължена да плаща.
До преди осем години църквата в обградения от стени Стар град не беше таксувана за вода. Това се промени, когато властите в Ерусалим приватизираха водоснабдителната компания "Хагихон" и дружеството започна да изпраща фактури.
През 2004 г. компанията изпраща фактура на управляващите храма на стойност 3,7 млн. шекела (близо 1 млн. долара по сегашния обменен курс). Патриаршията заяви, че не обърнала внимание на сметката, за която била сигурна, че е изпратена по погрешка. "Хагихон" сега си търси 9 млн. шекела (2,3 млн. долара), в които, според компанията, влизат лихви и неизплатени суми.
Преди около две седмици банковата сметка на Ерусалимската патриаршия - една от християнските власти, която управлява храма -
беше замразена
по искане на "Хагихон".
"Църквата е напълно парализирана - каза за израелския ежедневник "Маарив" служител на Ерусалимската патриаршия, пожелал анонимност. Не можем да платим за тоалетна хартия. За нищо. "Хагихон" ни обявиха война".
Патриаршията, която управлява църквата заедно с Арменската патриаршия и римокатолическия Францискански орден, също така няма достъп до средства, за да плаща на духовиците си или да покрие разходите за училищата си.
Служители на вътрешното министерство и на градската управа се намесиха, за да се опитат да намерят компромисно решение, но разговорите се провалиха, а църковни лидери заявиха, че повече
не искат "Хагихон" за водоснабдител и ще помолят богомолците да си носят вода в бутилки.
Димитри Дилани, ръководител на Християнската национална коалиция в Светите земи, каза за ДПА, че ако премиерът Бенямин Нетаняху не се намеси лично, базиликата ще трябва да затвори врати за неопределен срок.
"Всички се молим да не се стига дотам, но ако израелските власти не оставят друга възможност, то това ще се случи". Църковните лидери изпратиха писма до православните патриарси по целия свят, до Ватикана, Нетаняху и израелския президент Шимон Перес, молейки ги да се намесят, каза той.
"Сега топката е у израелците", каза за ДПА Дилани.
Той обясни, че
"не става въпрос за сметка за вода", а за
"разклащането на статуквото,
което управлява отношенията между храма Възкресение Христово и властите".
Той предупреди, че промяната и на един детайл от това статукво, датиращо още от Османската империя, може да предизвика "много опасна ситуация" и обвини Израел, че се опитва да "вземе контрол" над църквата заради икономическата и историческата й важност.
Говорителят на израелското външно министерство Игал Палмор отхвърли обвинението, заявявайки: "Въпросът е за неплатена сметка за вода".
Той каза за ДПА, че изглежда "малко смешно" да се говори за статукво от Османската империя, "защото доколкото ми е известно, тогава не е имало сметки за вода или течаща вода".
Палмор заяви, че държавният Израелски национален институт за водни ресурси е инструктирал "Хагихон" веднага да оттегли заповедта, която блокира банковата сметка на църквата.
"Водата ще продължи да тече", каза той.
Приелият християнството римски император Константин през 326
г. сл. Хр. нарежда строежа на храма "Възкресение Христово"
на мястото, за което се смята, че се е намирал хълмът Голгота.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!