1. Бейхай, Китай
Класацията се води от Китай. Дотук нищо изненадващо!
Изненада е градът, на който страната дължи водещата позиция - това не е нито Пекин, нито Шанхай, а крайбрежният град Бейхай.
Засега той има нищо и никакви 1,3 милиона жители, но нараства с главоломните 10,6% на година и се очаква да удвои населението си през следващите 7 години.
Градът дължи свръхразрастването си на дълбокото пристанище и развития туризъм в региона.
2. Газиабад, Индия
Второто място се присъжда на Индия. И отново нищо ново под слънцето!
Едва ли обаче бихте предположили, че в случая става въпрос за Газиабад, разположен в периферията на Делхи, с население от 4,6 млн. души и с темп на нарастване на населението от 5,2% годишно.
През 2006 г. Газиабад влезе в топ 10 на най-динамично развиващите се градове в света. Силноразвитият сектор на информационните технологии са един от двигателите за растежа на Газиабад.
3. Сана, Йемен
Заради размириците и ежедневните протести древната столица Сана определено не е най-спокойното място за живеене в момента.
Тя обаче нараства с бясна скорост, а причината за това трябва да търсим в суровата действителност: некачественото образование, забраната за ползване на контрацептиви, както и недостигът на ресурси, най-вече вода, в цялата страна водят до това, че 2-милионната Сана увеличава населението си със забележителните 5% годишно.
Този бум, в комбинация с високата безработица, създава обаче предпоставки за дълготрайни конфликти в бъдеще.
4. Сурат, Индия
Индия очевидно прави гигантски крачки по посока на урбанизацията си. След Газиабад още една индийска метрополия влиза в първите 10 най-динамично развиващи се градове в света.
"Текстилната столица на Индия" с 4,2 млн. души население се отличава с разнообразна икономика - развити са бижутерството, текстилната индустрия и тежката промишленост.
Населението на "Диамантения град", както е наричан още Сурат, ще нараства с внушителните 5% годишно.
5. Кабул, Афганистан
Това сигурно е последното място, за което бихме се сетили, мислейки за най-бързо развиващите се градове. От десетилетия разтърсван от войни, един от най-старите градове в света заема 5-то място по ръст на населението.
6-милионният град увеличава жителите си с 4,7% на година, но изпитва огромен недостиг на ресурси.
До 2050 г. градът ще има нужда от 6 пъти повече вода за покриване нуждите на населението си.
Заедно със слабо развитата си инфраструктура това ще бъде огромна пречка пред бързото възстановяване на района след дългите години на въоръжени конфликти.
6. Бамако, Мали
Столицата на Мали Бамако, или "село на крокодилите", се намира на бреговете на река Нигер и е един от най-пулсиращите търговски центрове на черния континент.
Наброява не дотам впечатляващите 1,3 милиона жители, но населението му нараства с цели 4,5% на година - благодарение на силната икономика и износа на селскостопанска продукция и злато.
7. Лагос, Нигерия
Със своите 10 милиона жители Лагос е вторият по големина град в Африка след Кайро. Но съвсем скоро се очаква той да измести египетската столица от първото място.
Лагос е търговското средище за богатите природни ресурси на Нигерия, а бумът в нефтодобива и краят на гражданската война са двигателите за неговия бърз растеж.
8. Фаридабад, Индия
Фаридабад е индустриалната столица на Индия, в която са представени стотици големи корпорации като "Ямаха", "Гудиър" или "Уърлпул".
Прочутият с производството на къна град се очаква да се разраства с 4,4% годишно като част от индустриалния коридор Делхи - Мумбай.
9. Дар ес Салаам, Танзания
Пост-колониалният пристанищен град е разположен на ключов морски път и се очаква да стане един от главните икономически центрове на Източна Африка.
3-милионният град нараства и в резултат на големия приток на хора от близките селски райони, търсещи препитание в големия град.
Предвижданията са, че до 2020 г. Дар ес Салаам ще удвои населението си.
10. Читагонг, Бангладеш
Градът е главно пристанище на Бангладеш, което го прави интересен и за редица съседни страни. 5-милионната метрополия е също и търговски център на страната, а Читагонгският екологичен парк отдавна се е превърнал в магнит за учени от различни страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!