Кенет Т. Уолш, бивш кореспондент на Белия дом, е пътувал с Air Force One над 250 пъти. „Всеки президент, за който знам, обича този самолет“, казва той пред „Скай Нюз“ (
Sky News). Има причини, настоящият президент на САЩ Доналд Тръмп да е подложен на критики, че иска да приеме катарски Boeing 747-8, който да замени традиционния президентски самолет.
Но защо всички са толкова раздразнени от перспективите за този нов самолет?
Уолш е автор на книгата „Air Force One: История на президентите и техните самолети“, който е прекарал над 35 години в отразяване и пътуване с президенти и дава отговора.
Двата персонализирани самолета Boeing 747-200B, които стават известни като Air Force One, когато президентът на САЩ се качи на борда, са сред най-разпознаваемите символи на Америка на световната сцена. Произведени от американска компания и украсени с думите „Съединени американски щати“, знамето на САЩ и президентския печат, те не само превозват президента, но и осигуряват „летящ Овален кабинет“, за да може работата да продължи.
Поради тези причини, наред с други, идеята на Тръмп да приеме катарски самолет, който да замени Air Force One, доведе до опасения. Описан в някои доклади като „дворец в небето“, Boeing 747-8 би бил подарък от катарското кралско семейство – ход, който самият Тръмп определи като „страхотен жест“.
Но ходът предизвика критики от противници, които изразиха опасения за сигурността и опасения относно допустимостта на подобен подарък, както и от Републиканската партия и дори от някои гласове от движението на г-н Тръмп „Да направим Америка отново велика“ (MAGA). 78-годишният президент преди това се е оплаквал, че Боинг се забавя твърде много с доставката на новите самолети Air Force One, поръчани по време на първия му мандат, и е предположил, че катарският 747-8 би могъл да осигури временно решение на сегашните самолети.
Уолш споделя, че Боинг в момента строи двата нови самолета за нуждите на американската президентска администрация, но „на компанията това ѝ отнема много време и вече е надхвърлен бюджета, а завършването на самолетите не е никак близо“. „Доналд Тръмп е разстроен от това и търси начин да намери нов самолет. Ето защо режимът в Катар му предлага като подарък нов Боинг, същия като този на катарското кралско семейство. Проблемът обаче е, че
конституцията ни забранява федерален служител да получава подаръци, особено от кралски особи или чужди държави“,
обяснява Уолш.
Журналистът е категоричен, че това е противоречието в момента в САЩ, защото около Air Force One има „такава мистика“ и хората „се интересуват много от този самолет“.
- Защо Air Force One е толкова важен за американския народ?
„Самолетите Air Force One се използват от времето на Дуайт Айзенхауер. Той трябва да лети, за да да се срещне с британския премиер Уинстърн Чърчил, за да планират десантът в Нормандия. Това е много успешно пътуване и показва, че американският президент трябва да се придвижва предимно със самолет“, разказва Уолш.
Той разказва, че сериозни исторически моменти също са се случили на борда на Air Force One. Ето някои от тях:
- През ноември 1963 г., часове след убийството на президента Джон Кенеди, вицепрезидентът Линдън Джонсън полага клетва като президент на САЩ на борда на самолета. За разлика от президентите преди и след него, няма церемония по встъпване в длъжност и само шепа хора са били свидетели на това как Джонсън става 36-ият президент, докато самолетът е кацнал на пистата на летище „Лав Фийлд“ в Далас, Тексас.
- Ричард Никсън се качва на Air Force One, когато прави историческо пътуване до Пекин през 1972 г., превръщайки се в първия действащ президент на САЩ, посетил Китайската народна република. По време на пътуването той се среща с Мао Дзедун, тогавашен председател на Централния комитет на Китайската комунистическа партия, и други китайски служители и преговаря за подобряване на отношенията между Китай и САЩ.
- В деня, в който двете кули на Световния търговски център в Ню Йорк са ударени от самолети на 11 септември 2001 г., президентът Джордж У. Буш е в класна стая във Флорида. Той получава новината за атаката от началника на кабинета си Андрю Кард и е откаран по спешност до летището, откъдето пътува с Air Force One, първо до Луизиана, а след това до Небраска. Докато беше във въздуха, тогавашният държавен глава взе важни решения относно сигурността, докато се опитваше да общува с официални лица. Той настоя да се върне в Белия дом, от където отправи обръщение към нацията.
- Какво има на борда на Air Force One?
Кенет Т. Уолш споделя, че самолетът прилича на луксозен хотелски апартамент: „Мислете за този самолет като за летящ Бял дом, летящ Овален кабинет. В предната част на самолета е президентската част, като първокласен хотелски апартамент във въздуха. Има президентски офис, който е много, много просторен, има медицински център, в който може да бъде извършена операция, ако е необходимо. Това е ужасяващо напомняне за убийството на Кенеди.
След това имаме частта в която са настанени старши сътрудниците на президентската администрация, сикрет сървис, конферентна зала, а в края на самолета са настанени медиите. На борда има и няколко кухни“.
„Има периметър от 3,2 км от всяка страна на самолета, вертикална и хоризонтална, в който никакви самолети не е позволено да летят. Освен това има много контрамерки на самолета, в случай че е атакуван, от ракети например. Мерките са създадени така, че да отклонят тези ракети“, разказва още той.
„Всеки президент, за който съм наясно, обича този самолет. Те могат да контролират всичко. И всичко е централизирано около тях. В Белия дом има много рутинни процедури, много церемонии. Ето защо Air Force One е много важна част от живота на американския президент“, завършва Уолш.