безос санчез
Източник: Getty

Б роени дни остават до пищната сватба на Джеф Безос с бившата телевизионна журналистка Лорън Санчес, а протестите в италианския град, избран от милиардера за церемонията, не стихват, предаде Newsweek.

Активисти от международната екологична група Грийнпийс и предизборната група Everyone Hates Elon разпънаха огромен банер в понеделник на площад Сан Марко във Венеция, призовавайки Безос да плаща повече данъци.

"Ако можеш да наемеш Венеция за сватбата си, можеш да плащаш повече данъци", гласи надписът на банера с размери165.1 x 165.1 см, изобразяващ гигантски усмихнат Безос.

Защо венецианците протестират срещу Джеф Безос?

Още след като кметът на Венеция Луиджи Бруняро потвърди през март, че Безос иска да отпразнува сватбата си в града, много жители са гневни, че основателят на Amazon ще завземе дома им.

Очаква се тридневното тържество, насрочено за по-късно тази седмица, да бъде посетено от известни гости, включително Опра Уинфри, Мик Джагър и Иванка Тръмп. Въпреки че от съображения за сигурност не са споделени много подробности за събитието с обществеността, сватбата ще превземе целия остров Сан Джорджо, разположен срещу площад Сан Марко, блокирайки части от града както за местните жители, така и за туристите. Жителите не само ще трябва да планират маршрутите си около ограниченията, причинени от сватбата, но и вероятно ще установят, че повечето водни таксита в града вече са резервирани от Безос и неговите гости.

Част от пристанището на Венеция, от друга страна, ще бъде заета от супер яхтата на Безос, която ще акостира там по време на събитието.

Въпреки че градските и регионалните власти, които дадоха зелена светлина на сватбата, заявиха, че събитието ще донесе престиж и богатство на града, жителите, които вече се борят със свръхтуризма и нарастващите разходи за жилища, са скептични.

"Животът във Венеция става все по-труден", каза Марта Соторива, активистка от групата "Няма място за Безос", пред Newsweek.

"Разбира се, част от града е "за" [сватбата]. Това е частта, която има какво да спечели от това, но говорим за малък процент: собственици на луксозни хотели, таксиметрови шофьори, кетъринг агенции", обясни тя.

Според Соторива много венецианци са уморени от тези мащабни събития, които "блокират града" за жителите.

"Сред гражданите се усеща, че вече не вярваме, че тези големи събития носят пари на града. Това е свързано с икономика, която става все по-несигурна, зависима от туризма", добави тя.

"Знак, че трябва да плаща повече данъци"

Протестиращите във Венеция, които планират да осуетят сватбата, скачайки във водите на каналите през уикенда, твърдят, че недоволството им не е насочено към самата сватба, а по-скоро към бъдещия съпруг.

"Джеф Безос не е суперзвезда, нито холивудски актьор, нито спортен шампион", каза Соторива, споменавайки сватбата на актьора Джордж Клуни във Венеция през 2014 г., която беше добре приета от местните жители. "Той е третият най-богат човек в света, който е натрупал богатството си чрез експлоатация на работници и ресурси."

"Той е същият човек, който стоеше до Тръмп по време на церемонията по встъпването му в длъжност и, подобно на много други олигарси, не се поколеба да промени цялата марка на компанията си, за да се включи в този тоталитарен обрат", добави тя. "Това е протест срещу Безос, той не е добре дошъл във Венеция."

Новият банер, разпънат в понеделник на площад Сан Марко, се фокусира върху огромното богатство на Безос, което според протестиращите трябва да се облага с повече данъци.

"Докато правителствата говорят за трудни решения и се борят да финансират обществените услуги, Джеф Безос може да си позволи да затвори половин град за дни наред само за да се ожени. Само преди седмици той похарчи милиони за 11-минутно космическо пътуване. Ако някога е имало знак, че милиардери като Безос трябва да плащат данъци върху богатството, то това е той", заяви говорител на Everyone Hates Elon в изявление, споделено с Newsweek.

"Докато обикновените хора се борят да плащат сметките, милиардерите стават по-богати от всякога. Тези две неща очевидно са свързани и те забогатяват за наша сметка. Това не е висша математика: облагайте милиардери като Джеф Безос сега."

Безос е вторият най-богат човек в света след Илон Мъск, но според съобщенията плаща реална данъчна ставка от 1,1%, според ProPublica.

Слава, смели тоалети и любовни афери - от Лорън Санчес до г-жа Безос

Смята се, че сватбата му във Венеция ще струва между 15 и 20 милиона долара, според Mail Online, докато само годежният пръстен на Санчес струва до 5 милиона долара. Има и екологичен аспект: не е тайна, че Венеция потъва и бъдещето на града е застрашено от изменението на климата и човешката дейност. Според Кралските музеи на Гринуич, градът в момента потъва с 1 мм годишно поради естествени процеси, докато покачването на морското равнище се ускорява поради глобалното затопляне.

Наскоро Венеция забрани на големите круизни кораби да акостират. Сватбеното тържество на Безос се смята за ненужно и вредно от протестиращите.

"Докато Венеция потъва под тежестта на климатичната криза, милиардерите купонясват така, сякаш няма утре на мега яхтите си", каза Клара Томпсън, активистка на Грийнпийс, в изявление, споделено с Newsweek.

"Не става въпрос само за един човек, а за промяна на правилата, така че никой милиардер да не може да избегне отговорността където и да е. Истинският проблем е корумпирана система, която позволява на милиардерите да заобикалят данъците, докато всички останали са оставени да плащат сметката. Ето защо се нуждаем от справедливи, приобщаващи правила и те трябва да бъдат изработени в ООН."

Вижте повече снимки на Лорън Санчез в Нашата галерия

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протести в София и Пловдив, искат оставката на Сарафов

Протести в София и Пловдив, искат оставката на Сарафов

България Преди 1 час

Протестират още във Варна и Бургас

България излезе на първо място в ЕС по плодовитост

България излезе на първо място в ЕС по плодовитост

България Преди 1 час

На Бабинден данните на Евростат отреждат на страната ни водеща позиция

ЕК: Искът на ЕП срещу сделката с Меркосур е неоснователен

ЕК: Искът на ЕП срещу сделката с Меркосур е неоснователен

Свят Преди 3 часа

Разглеждането на съдебния иск ще отложи предварителното прилагане на споразумението

а

Почина Рифаат ал-Асад, "касапинът от Хама“ на 88 години

Свят Преди 4 часа

Братът на покойния сирийски президент Хафез ал-Асад е починал в Обединените арабски емирства

МВнР изрази недоумение за обявената от Радев покана от Тръмп

МВнР изрази недоумение за обявената от Радев покана от Тръмп

България Преди 4 часа

Поканата по официален ред е изпратена в неделя и получена в понеделник

ГДБОП задържа лекар за подкупи за ТЕЛК

ГДБОП задържа лекар за подкупи за ТЕЛК

България Преди 5 часа

Задържаният е председател на състав на ТЕЛК

Разследват бивш високопоставен съветник на Зеленски

Разследват бивш високопоставен съветник на Зеленски

Свят Преди 5 часа

По случая са идентифицирани общо девет заподозрени

Франция призовава НАТО за военни учения в Гренландия

Франция призовава НАТО за военни учения в Гренландия

Свят Преди 5 часа

Париж вече е изпратил малък военен контингент на арктическия остров

КЕВР започва извънредна проверка в „Топлофикация София“

КЕВР започва извънредна проверка в „Топлофикация София“

България Преди 5 часа

След приключване на проверката ще бъде изготвен констативен протокол и доклад

.

Исторически пробив в Черно море: Държавата влиза в битката за собствен газ в блок „Хан Аспарух“

България Преди 5 часа

Българският енергиен холдинг (БЕХ) става официален партньор в проучванията, гарантирайки енергийна независимост и милиардни приходи за хазната

Рюте: Европа всъщност трябва да е "щастлива", че Тръмп е на власт

Рюте: Европа всъщност трябва да е "щастлива", че Тръмп е на власт

Свят Преди 5 часа

"Не съм популярен при вас сега, защото защитавам Доналд Тръмп", казва шефът на военния алианс НАТО, докато президентът на САЩ заплашва Гренландия

Ресторантьорка, убила дъщеря си с отровно вино, е потенциален сериен убиец

Ресторантьорка, убила дъщеря си с отровно вино, е потенциален сериен убиец

Свят Преди 6 часа

Жената е е убила едната си дъщеря и е разболяла другото си дете и половинката му с отровено вино през ноември

Вдигат с 5% заплатите на държавните служители

Вдигат с 5% заплатите на държавните служители

България Преди 6 часа

Това съобщиха от правителствената пресслужба

Министърът на финансите на САЩ: Дания е незначителна

Министърът на финансите на САЩ: Дания е незначителна

Свят Преди 6 часа

Министърът на финансите на САЩ отхвърли опасенията, че Европа може да използва пазара на облигации, за да оказва натиск върху Вашингтон заради Гренландия

Пиян рецидивист потроши лифта в Боровец

Пиян рецидивист потроши лифта в Боровец

България Преди 6 часа

По случая е образувано досъдебно производство

Правителството одобри кандидатите за европейски прокурор от България

Правителството одобри кандидатите за европейски прокурор от България

България Преди 6 часа

Националната процедура по подбор премина през два етапа