О става само да настане суша в Европа и коктейлът ще е готов за настъпване на историческа продоволствена криза по света.

Това отбеляза нeoтдавна търговец на суровини, подхранвайки опасенията за очертаващ се недостиг на храни, пише БТА.

Цената на пшеницата,

която нарасна до най-висока историческа стойност от началото на войната в Украйна, достигна вчера нов рекорд от 435 евро на тон, след като Индия обяви ембарго за износа на зърнената култура. 

Инвазията в Украйна застрашава бъдещите реколти,

а някои страни разчитаха на индийската пшеница, за да се компенсира спадът на производството на украинско жито. Делхи аргументира забраната за износа с очакваната гореща вълна, която може да намали националния добив на зърно, посочва специализираното издание Boursier.com.

Температурите достигнаха 50 градуса в някои райони на Индия през последните седмици, Европа също бие тревога.

Големи производствени региони във Франция и САЩ вече страдат от сушата, което поставя под въпрос прогнозите за реколтата. Според някои експерти началото на този сезон прилича на това през 1976 г. А за тази седмица се очаква в голяма част от Южна Франция термометрите да достигнат 35 градуса.

От своя страна американското министерство на земеделието съобщи миналата седмица, че

очаква световните запаси от жито за периода 2022-2023 г. да спаднат до най-ниско равнище от шест години. "Налице е съчетание на безпрецедентни фактори, което е много тревожно", коментира анализатор в Лондон. Сред тях са продължаващите огнища на КОВИД-19 в Китай и потвърденото първо огнище на заразата в Северна Корея. Там също епидемията настъпва, в момент когато страната се бори със сушата, а севернокорейският лидер Ким Чен-ум предупреди за много напрегната ситуация с прехраната.

В Украйна се прогнозира добивът от следващата жътва на пшеницата

да намалее значително в сравнение с 2021 г. Очаква се да бъдат произведени 21 милиона тона пшеница тази година, което е с 12 милиона по-малко в сравнение с миналата година. Като цяло между 20 и 30 процента от зимните посеви от пшеница, царевица и слънчоглед най-вероятно няма да бъдат засяти или няма да бъде събрана реколтата в Украйна през сезона 2022-2023 г. В същото време се очаква руският износ още повече да бъде нарушен от международните санкции.

От друга страна Москва продължава блокадата на украинските пристанища,

което затруднява търговията. Сред изложените на най-голям риск заради продоволствената си зависимост са Египет, Сомалия и Демократична република Конго. Големите селскостопански сили, включително ЕС, САЩ, Канада и Австралия, обещаха да гарантират световната продоволствена сигурност въпреки сътресенията, предизвикани от руската инвазия в Украйна, съобщи АФП. "Ангажирани сме да работим заедно, за да гарантираме, че има достатъчно храна за всички, включително за най-бедните и най-уязвимите хора, пишат 51 членове на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) в съвместно изявление, като същевременно обещават да запазят пазарите на храни отворени.

Възможно е световните цени на храните да нараснат в диапазона от 8 до 20 на сто в контекста на войната в Украйна,

прогнозира ФАО, предупреждавайки за очаквано увеличение на недохранването в световен план. Русия е най-големият износител на жито, а Украйна е на пето място. Двете страни общо доставят над една трета от световния износ на зърно. Вероятните нарушения на селскостопанската дейност на тези два големи износителя могат сериозно да влошат хранителната несигурност в международен мащаб, предупреди генералният директор на ФАО Ку Донгю. Организацията припомня, че Русия е и голям износител на торове.

Според ФАО 50 страни, голяма част от които са сред най-бедните в света, зависят от Русия и Украйна за 30% от снабдяването си с жито и ще бъдат изключително уязвими на тази криза. Още 8 до 13 милиона души може да страдат от недохранване по света през 2022-2023 г., предупреждава организацията, посочвайки по-конкретно Азиатско-тихоокеанския регион и Африка на юг от Сахара.

В петък Ку Донгю отправи призив към най-големите развити икономики да вземат мерки, за да предотвратят недостиг на храни, съобщи виетнамската информационна агенция ВИА (VNA). По думите му конфликтът в Украйна е доказал необходимостта от международни усилия за ограничаване на поскъпването на храните, застрашаващо бедните страни в Африка и Азия. Ку Донгю каза това в рамките на подготовката на срещата на върха на страните от Г-7 идния месец в Германия, на която ще бъде обсъдено драстичното покачване на цените на храните.

Управителят на Bank of England Андрю Бейли предупреди вчера

по време на изслушване в парламента, че силен скок на продоволствените цени може да има апокалиптични последици за най-бедните слоеве от обществото и за световната икономика, съобщи Ройтерс. Бейли отбеляза, че всяко действие на правителствата за освобождаване на износа на реколта от Украйна към пазарите би било от полза.

В отговор на критиките, че централната банка не е успяла да овладее скока на цените в страната,

той подчерта, че Bank of England не е могла да предвиди поредицата шокове, предизвикали високата инфлация, като войната в Украйна, проблема с доставките, влошаването на здравната обстановка в Китай и значителното свиване на работната ръка във Великобритания.

В ресторант: – Сервитьор, защо порцията е толкова малка? – Диетична е. – А защо е толкова скъпа? – За да не ви се яде…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Драгомир Стойнев: С Бюджет 2026 всички доходи ще се вдигнат над инфлацията

Драгомир Стойнев: С Бюджет 2026 всички доходи ще се вдигнат над инфлацията

България Преди 38 минути

Забраната за износ на дизел и авиационно гориво дава сигурност на българската икономика, заяви той

Учител и ученик се изправят един срещу друг в кастинг битка в “Игри на волята”

Учител и ученик се изправят един срещу друг в кастинг битка в “Игри на волята”

Любопитно Преди 50 минути

Финалистът Калоян среща своя ученик Максим на Арената в Дивия север

„Парадоксът на ужаса“: Как страшните филми могат да успокоят тревожността ви

„Парадоксът на ужаса“: Как страшните филми могат да успокоят тревожността ви

Любопитно Преди 1 час

Страшните филми могат да бъдат идеалната терапия по време на тревожни моменти

Верижна катастрофа на АМ „Тракия”, шофьор е с опасност за живота

Верижна катастрофа на АМ „Тракия”, шофьор е с опасност за живота

България Преди 1 час

Инцидентът е станал на 166 км в посока София

Решават мярката на румънския шофьор от катастрофата в Бургас

Решават мярката на румънския шофьор от катастрофата в Бургас

България Преди 2 часа

Обвиненията срещу него са две - за умишлено причиняване на смърт и за нелегален трафик

"Пътна полиция" с акция по големите ни гранични пунктове

"Пътна полиция" с акция по големите ни гранични пунктове

България Преди 2 часа

Проверява се за неплатени глоби и за нередности на пътя

Кристалина Георгиева: С въвеждането на еврото България ще стане по-привлекателна за инвеститорите

Кристалина Георгиева: С въвеждането на еврото България ще стане по-привлекателна за инвеститорите

Пари Преди 2 часа

Най-важното за България е висок растеж, висока конкурентоспособност и висока привлекателност за инвестиции, заяви тя

Тежка катастрофа на пътя Казанлък - Стара Загора, мъж е в болница

Тежка катастрофа на пътя Казанлък - Стара Загора, мъж е в болница

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал в района на с. Ягода

Заради внезапна криза с водата: Жителите на Поликраище на протест

Заради внезапна криза с водата: Жителите на Поликраище на протест

България Преди 4 часа

В селото е обявено бедствено положение и се говори за смяна на водопровод

Делян Пеевски поздрави полицаите за професионалния им празник

Делян Пеевски поздрави полицаите за професионалния им празник

България Преди 4 часа

Поздравявам всички български полицаи за всеотдайността, с която изпълняват своя дълг към държавата и обществото, заявява лидерът на "ДПС-Ново начало"

Самолетна повреда обърка пътуване на германския външен министър до Колумбия

Самолетна повреда обърка пътуване на германския външен министър до Колумбия

Свят Преди 5 часа

Йохан Вадефул реши да ползва пътнически полет

Чужденци алармират за брутално насилие над кучета в Добричко (ВИДЕО)

Чужденци алармират за брутално насилие над кучета в Добричко (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Германци и англичани апелират да спрат издевателствата над четириногите

Майката на изчезналата Стефани: Не е избягала, по-скоро си е тръгнала от нещо

Майката на изчезналата Стефани: Не е избягала, по-скоро си е тръгнала от нещо

България Преди 6 часа

Издирването на 20-годишното момиче продължава

Мащабна руска атака срещу украинската енергийна система, има жертви

Мащабна руска атака срещу украинската енергийна система, има жертви

Свят Преди 6 часа

Жена беше убита, а най-малко десет души, сред които две деца, бяха ранени при нападение срещу град Днепър