Канадският премиер Трюдо е напът да падне от власт
Източник: БТА

К анадският премиер Джъстин Трюдо е напът да загуби властта в началото на следващата година, след като негов ключов съюзник обяви в петък, че ще внесе в парламента искане за вот на недоверие срещу правителството на малцинството на Либералната партия на Канада и така ще предизвика предсрочни избори, предаде Ройтерс.

Лидерът на Новата демократическа партия Джагмийт Сингх, който досега помагаше на Трюдо да се задържи на власт, каза, че ще внесе искането за вот на недоверие в Камарата на общините (долната камара на канадския парламент), след като депутатите се върнат от зимната си ваканция на 27 януари.

Ако парламентаристите от всички опозиционни партии гласуват срещу Трюдо, който е премиер повече от девет години, той ще падне от власт и ще бъдат насрочени избори.

В пика на своята политическа кариера Трюдо беше политически вундеркинд, който се носеше на вълната на вътрешната и световната популярност като харизматичен лидер и който прегръщаше рок звезди и приемаше бежанци, отбелязва в. “Файненшъл таймс“.

Сега, след близо десетилетие на власт, популярността му е спаднала, а избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп му се подиграва като „губернатор“ на 51-вия американски щат и заплашва да развали споразумение за свободна търговия, което е от решаващо значение за икономиката на Канада.

„По-малко от един на всеки петима канадци сега смята, че страната се движи в правилната посока“, казва Дейвид Колет, главен изпълнителен директор на „Абакус Дейта“, агенция за социологически проучвания. Според агенцията само 19 процента от канадците искат Трюдо да остане на поста си.

На този фон канадският премиер получи и удар в гърба, след като Джагмийт Сингх, лидерът на парламентарния коалиционен партньор на Трюдо, Новата демократическа партия, в петък призова министър-председателя да подаде оставка и заяви, че ще поиска вот на недоверие към правителството му през януари, посочва „Файненшъл таймс“.

„НДП ще гласува за свалянето на това правителство и ще даде шанс на канадците да гласуват за правителство, което ще работи за тях“, написа Сингх в социалната мрежа „Екс“.

Заедно с оставката миналата седмица на канадския финансов министър Кристия Фрийланд, някогашен съюзник на Трюдо, бомбата на Сингх стана завършек на една ужасна година за канадския лидер.

През последните 12 месеца петима министри подадоха оставки, неговата Либерална партия загуби три сигурни места на частични избори, а партньорът му в правителството на малцинството оттегли подкрепата си. 

Политическите сътресения в Канада достигнаха своя връх точно в момента, когато Тръмп се готви да влезе отново в Белия дом, внасяйки нова несигурност в отношенията между търговските партньори, които споделят най-дългата граница в света.

Миналия месец Тръмп заплаши да наложи мита от 25 процента върху целия внос от Канада и Мексико, като обвини тези страни, че позволяват незаконна миграция и трафик на наркотици.

Заплахата предизвика паника в Канада, която насочва почти 80 процента от износа си за САЩ и отдавна е сред най-близките съюзници на Вашингтон. Трюдо побърза да отиде в имението „Мар а Лаго“ във Флорида, за да вечеря с Тръмп, въпреки че този ход не спря подигравките на новоизбрания президент с Канада и Трюдо.

Поддръжниците на Тръмп описват Трюдо като антитеза на новоизбрания президент - и сега се присъединяват към нападките. В сряда подкрепящият Тръмп милиардер и управител на хедж фонд Бил Акман написа, че популисткият лидер на канадската опозиционна Консервативна партия Пиер Поалиевър трябва да бъде следващият канадски министър-председател, „колкото по-скоро, толкова по-добре“.

„Той изглежда страхотен“, каза за Поалиевър съветникът на Тръмп милиардерът Илон Мъск в „Екс“ миналата седмица, като добави и своята подкрепа. Мъск, който емигрира в Канада на 18-годишна възраст и има майка канадка, наскоро определи Трюдо като „непоносим инструмент“.

Най-болезненият удар за Трюдо обаче дойде у дома.

В язвителното си писмо за оставка тази седмица Фрийланд - вторият пореден министър на финансите, който напуска кабинета на Трюдо - спомена „скъпоструващите политически трикове“ на правителството и заяви, че Канада трябва да запази „фискалния си прах сух“ преди потенциална митническа война със САЩ.

Трюдо може да остане без възможност за избор, ако Сингх изпълни плана си да свали правителството на либералите, отбелязва „Файненшъл таймс“.

Незавидната участ на канадския лидер, който някога привличаше международната аудитория и беше възприеман като образец на западните либерални ценности, е очевидна и изглежда неизбежна.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна опровергава руските военни твърдения

Украйна опровергава руските военни твърдения

Свят Преди 37 минути

Началникът на генералния щаб на руските въоръжени сили Валерий Герасимов докладва, че от март насам Русия е завзела над 3500 кв. км украинска територия

След атаката срещу АЕЦ "Курск": Енергоблок 3 работи на пълна мощност

След атаката срещу АЕЦ "Курск": Енергоблок 3 работи на пълна мощност

Свят Преди 2 часа

Радиационният фон на промишлената площадка на централата и прилежащата територия не е променен

Пожар на сметището в Цалапица

Пожар на сметището в Цалапица

България Преди 3 часа

Уведомени са и дежурните еколози на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пловдив

Израел удари "Хизбула" в Южен Ливан

Израел удари "Хизбула" в Южен Ливан

Свят Преди 3 часа

ЦАХАЛ поразиха военна инфраструктура на "Хизбула", се казва в изявление на армията

<p>Знаете ли кого почитаме днес? Историите на двама велики светци&nbsp;</p>

Животът и мъченичеството на Св. Киприян - пример за вяра

Любопитно Преди 3 часа

Той е роден в 210 г. в заможно езическо семейство в град Картаген

Турски гражданин загина при катастрофа край Враца

Турски гражданин загина при катастрофа край Враца

България Преди 4 часа

Инцидентът е станал минути след 8:00 ч. тази сутрин

<p>Тодор Тагарев с коментар за спекулациите около&nbsp;изграждането на нови&nbsp;военни заводи&nbsp;у нас</p>

Спекулациите около изграждането на нови военни заводи у нас – Тодор Тагарев ги определи като "руска пропаганда"

България Преди 4 часа

България и сега е сред водещите производители на боеприпаси в Европа, каза той

<p>Си Цзинпин: Трябва да се подкрепяме</p>

Си Цзинпин пред арменския премиер: Китай и Армения трябва твърдо да се подкрепят взаимно

Свят Преди 5 часа

Той призова за сътрудничество в развиването на инициативата "Един пояс, един път"

Нощна атака: Десетки хиляди в Одеса останаха без електричество

Нощна атака: Десетки хиляди в Одеса останаха без електричество

Свят Преди 5 часа

В резултат на удара е повредена енергийната инфраструктура

След борба с рака: Гордън Рамзи призова - "ползвайте слънцезащитен крем"

След борба с рака: Гордън Рамзи призова - "ползвайте слънцезащитен крем"

Свят Преди 5 часа

Звездният готвач сподели откровено за здравословния си проблем в публикация в Instagram

Скариди в Дунав озадачиха рибари и учени

Скариди в Дунав озадачиха рибари и учени

България Преди 5 часа

Видът е инвазивен и заплашва флората и фауната

<p>Необичайно дълга визита - Путин пристигна в Китай</p>

Необичайно дълга визита - Путин пристигна в Китай за срещата на ШОС

Свят Преди 6 часа

Планирана е също съвместна декларация на лидерите от ШОС, които са поканени от Си на банкет

Мерц: Русия ще спре войната при икономически колапс

Мерц: Русия ще спре войната при икономически колапс

Свят Преди 6 часа

Руските войски водят непрекъсната офанзива почти по цялата фронтова линия в Украйна

<p>Каква е ситуацията след бедствието в&nbsp;Северна Италия?</p>

Бури опустошиха Северна Италия - щети в Ломбардия и Пиемонт

Свят Преди 6 часа

Очаква се времето през уикенда да остане променливо

<p>Генералният секретар на Съвета на Европа е приет в болница, ето защо</p>

Генералният секретар на Съвета на Европа е приет в болница

Свят Преди 6 часа

Петдесет и три годишният швейцарец е генерален секретар на организацията от септември миналата година