С гушен в сянката на секретността, Озерск, известен още като Град 40, е скрита реликва от епохата на Студената война. Създаден тайно, за да приюти ядрените амбиции на Съветския съюз, този затворен анклав остава скрит за света до 1991 г. Днес знаем само фрагменти, които предлагат поглед към едно забулено в мистерия време.

(Във видеото може да научите повече за: Столтенберг: Не искаме нова Студена война)

Първоначално замислен като тайно ядро на съветската ядрена програма, Озерск възниква успоредно с развитието на завода за плутоний "Маяк". Разположен в сърцето на планината Урал, този скрит град се превръща в епицентър на съветските атомни начинания и създава първата плутониева бомба на СССР - Първата мълния.

Вътре в укрепените му стени жителите се оказват въвлечени в мрежа от тайни, наблюдавани от вездесъщия поглед на държавното наблюдение. Въпреки че градът е оживен, в него цари атмосфера на напрежение и опасения, тъй като жителите му се ориентират в деликатния баланс между лоялността към държавата и желанието за лична свобода.

Въпреки опасността от радиоактивно замърсяване, жителите на Озерск създават връзки на солидарност, създавайки сплотена общност в рамките на замърсената си среда. Училищата, църквите и обществените удобства създават привидност за нормалност на фона на постоянно присъстващата заплаха от ядрена катастрофа.

През последните години познанията на западния свят за Озерск са минимални, докато един смел документален екип не успява да промъкне камери през строго охраняваните порти и да заснеме кадри от града. Тази дръзка постъпка хвърля светлина върху тайните на града, предоставяйки на външния свят рядък поглед към неговото скрито царство.

"Спасители на света"

През 1946 г. Съветският съюз започва в пълна тайна изграждането на Град 40 около огромната атомна електроцентрала "Маяк" на брега на езерото Иртиш. В него ще се настанят работниците и учените, които ще бъдат транспортирани от цялата страна, за да ръководят програмата за ядрени оръжия на Съветския съюз и да създадат плутониева бомба.

През първите осем години на жителите е забранено да напускат града, да пишат писма или да осъществяват какъвто и да било контакт с външния свят - включително с членовете на собственото си семейство. Преместените тук са смятани от роднините си за безследно изчезнали, сякаш са изчезнали в небитието.

На жителите на Град 40 е казано, че са "ядреният щит и спасителите на света" и че всички отвън са врагове. Докато по-голямата част от съветското население страда от глад и живее в крайна бедност, властите създават рай за тези жители, осигурявайки им привилегирован живот и известен лукс.

Предлагат им частни апартаменти, изобилие от храна, включително екзотични деликатеси като банани, кондензирано мляко и хайвер, добри училища и здравеопазване, множество развлечения и културни дейности, и всичко това в гора край езеро, достойна за приказка на Ханс Кристиан Андерсен.

В замяна на това на жителите е наредено да пазят в тайна живота и работата си. Тази сделка се спазва и до днес в града, в който се съхраняват почти всички резервни делящи се материали на Русия.

Престижно е да живееш в Озерск. Много жители го описват като град на "интелектуалци", където са свикнали да получават "най-доброто от всичко безплатно". Животът в затворения град предполага не само физическа сигурност, но и финансова стабилност за семействата им; те твърдят, че на децата в Озерск се предлагат големи възможности за успешно бъдеще.

Пактът обаче има смъртоносни последици. В продължение на години политическото и научното ръководство на Съветския съюз не разкрива последиците от екстремното излагане на радиация върху здравето на жителите на града и тяхното бъдещо потомство.

От самото начало по-голямата част от жителите работят или живеят в близост до ядрения комплекс "Маяк" при изключително опасни условия. От края на 40-те години на миналия век хората тук започват да се разболяват и да умират - жертви на продължително излагане на радиация.

Въпреки че точни данни не са налични благодарение на изключителната секретност на властите и честите отричания, надгробните плочи на много млади жители в гробището на Озерск свидетелстват за тайната, която Съветският съюз се опитва да погребе заедно с жертвите на централата "Маяк".

Ръководството на централата "Маяк" също така контролира изхвърлянето на отпадъци в близките езера и реки, които се вливат в река Об и по-нататък в Северния ледовит океан. Твърди се, че за четири десетилетия "Маяк" е изхвърлила в околната среда 200 милиона кюри радиоактивни отпадъци, което се равнява на четири пъти "Чернобил", въпреки че властите винаги са отричали това.

Според някои жители на Озерск изхвърлянето на отпадъци продължава и днес. Едно от близките езера е толкова силно замърсено с плутоний, че местните жители са го преименували на "Езерото на смъртта" или "Плутониево езеро". Съобщава се, че концентрацията на радиоактивни вещества в него надхвърля 120 милиона кюри - 2,5 пъти повече от количеството радиация, изпуснато в Чернобил.

В едно село на около 20 минути от Озерск дигитален часовник на градския площад постоянно превключва между местното време и текущото ниво на радиация във въздуха (въпреки че последното показание никога не е точно). Счита се, че половин милион души в Озерск и околностите му са били изложени на пет пъти повече радиация, отколкото живеещите в районите на Украйна, засегнати от ядрената авария в Чернобил.

В покрайнините на Озерск е поставен огромен знак "забранено влизането" на английски и руски език, с големи червени букви е изписано "Внимание!!!", за да се подчертае това. На чужденци и руснаци, които не пребивават в града, все още е забранено да влизат в него без разрешение от ФСБ (руската тайна полиция), а снимането на филми в района е строго забранено.

На жителите на Озерск обаче е разрешено да напускат града със специален пропуск и дори могат да го напуснат завинаги, ако не желаят да се върнат. Малцина го правят, защото това би означавало да загубят привилегиите на жителите на този затворен град.

В очите на повечето - макар и със сигурност не на всички - жители оградата около Озерск не служи да ги държи вътре против тяхното желание, а по-скоро да държи външните хора далеч от техния рай, защитавайки ги от "врага". Оградата с бодлива тел остава неразделна част от пейзажа на града, както и от психологическия облик и колективната идентичност на гражданите.

За външните хора е трудно да разберат как жителите на Град 40 могат да продължат да живеят на място, за което знаят, че бавно ги убива. Но един местен журналист казва, че те не се интересуват от това какво мисли външният свят за тях и за техния начин на живот.

Той казва, че мнозинството от съгражданите му, както и той, просто искат да бъдат оставени на мира и да живеят "на спокойствие". Те са щастливи в своя ограден рай.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 16 минути

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 1 час

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 3 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 3 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 4 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 4 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 5 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 5 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 5 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 6 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 6 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 7 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 7 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 7 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция