Между традициите и историята – какво се знае за предстоящото погребение на папа Франциск
Източник: БТА

Т ази събота светът ще се сбогува с починалия в началото на седмицата папа Франциск. Траурната служба ще започне точно в 10 часа местно време на емблематичния площад „Свети Петър“. След приключването ѝ, тялото на Светия отец ще бъде положено в намиращата се в сърцето на Рим базилика „Санта Мария Маджоре“ – нещо, което самият той пожелал в завещанието си. Той също така поискал да бъде погребан „в земята, просто, без особена украса“, само с надпис на латински с неговото име – Franciscus. Историците припомнят, че последният папа, погребан извън Ватикана, е починалият през 1903 г. Лъв XIII.

  • Опростена церемония

Десетки хиляди вярващи се готвят да си вземат последно сбогом с папа Франциск в събота, поради което в района на площад „Свети Петър“ са въведени засилени мерки за сигурност. На погребението ще присъстват около 170 официални лица и държавни ръководители, сред които са президентите на САЩ и Франция Доналд Тръмп и Еманюел Макрон, британският премиер Киър Стармър, германският канцлер Олаф Шолц и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. За организацията на събитието отговаря кардиналът камерлинг на Ватикана Кевин Джоузеф Фарел, който в момента изпълнява функциите на временен ръководител на Римокатолическата църква. Той също така ще бъде натоварен със задачата да бъдат спазени всички ритуали, съпътстващи избора на нов папа.

Погребалната церемония ще бъде водена от декана на Колегията на кардиналите Джовани Батиста Ре, като самият папа Франциск опрости реда, по който се провеждат тези събития. Според досегашните правила, ковчегът с тялото на Светия отец първо се полагаше в зала „Клементина“, а след това биваше преместван в базиликата „Свети Петър“ за публично поклонение. С реформата, извършена от папа Франциск, първата част отпадна. В съответствие с новите правила, ковчегът на главата на Римокатолическата църква е направен от дърво и е само един, докато преди те бяха три, поставени един в друг. Експертите на свой ред допълват, че ритуалът ще бъде този за погребение на епархийски епископ. Посланието на това решение е, че светът се разделя с пастор и ученик на Христос, а не с влиятелна личност. След като погребението приключи, Католическата Църква ще даде началото на период, известен като „Novendiali“ – девет дни, в които ще се отслужват заупокойни литургии за папа Франциск.

  • Последният дом на папа Франциск

„Санта Мария Маджоре“ е считана за една от четирите велики базилики в Рим и е директно подчинена на папата. Тя също така е най-голямата църква в италианската столица, посветена на Дева Мария. Създадена е в началото на V в., като най-известната реликва, която се съхранява там, са пет парчета яворово дърво, свързани помежду си с желязо, за които се смята, че са част от яслите, в които бил положен младенецът Иисус Христос. Там се намира и иконата на Богородица, известна с името Salus Populi Romani (в превод от латински това означава „за здравето на римския народ“). На нея е изобразена Дева Мария, която е прегърнала Христос, който на свой ред държи Библия под мишница. За неин автор се посочва Св. Евангелист Лука, а историята гласи, че иконата била носена на шествие, водено от папа Григорий по улиците на Рим през 590 г., когато Вечният град бил в плен на чумна епидемия.

Последният папа, погребан в „Санта Мария Маджоре“ през 1669 г., е Климент IX. Освен него, в базиликата са положени телата на още шестима глави на Римокатолическата църква – Хонорий III, Николай IV, Пий V, Сикст V, Климент VIII и Павел V. В завещанието си папа Франциск отбелязва, че е посещавал църквата преди и след почти всяко свое пътуване в чужбина. Експерти изчисляват, че Светият отец е бил в църквата поне 100 пъти, за да се отдаде на молитви и размишления. Любопитна подробност е, че „Санта Мария Маджоре“ е пряко свързана с историята на нашата страна. Именно там през 867 г. папа Адриан II тържествено освещава българската азбука и богослужебните книги на славянобългарски език. Освен това, в църквата има паметна плоча, посветена на светите братя Кирил и Методий.

  • Вековна история

313 г. е повратен момент в световната история. Именно тогава е издаден Медиоланският (или Миланският) едикт, с който християнството е обявено за равноправно на останалите религии в Римската империя. Преди това, папите били погребвани в катакомбите, намиращи се в предградията на Рим. Едиктът слага край на тази практика. Погребенията започнали да се провеждат на различни места във Вечния град, включително в архибазиликата „Сан Джовани ин Латерано“, построена през IV в. по нареждане на император Константин I Велики. Впоследствие, тя се превръща в официалната катедрала на Вечния град, а в нея се намира престола на главата на Римикатолическата църква. Историците допълват, че там са разположени гробниците на шестима папи, а дванадесет други са унищожени по време на пожари през 1308 и 1361 г. Някои пък са намерили вечен покой в други градове, дори извън Италия, например в Авиньон във Франция (по време на Авиньонското пленничество на папите, продължило от 1309 до 1378 г. Тогава градът се превръща в център на Католическата църква, повод за което става спор между френския крал Филип IV Хубави и папа Бонифаций VIII).

Споменът за папа Франциск

Повечето папи все пак са погребани под базиликата „Свети Петър“. Т. нар. Ватикански пещери представляват обширна подземна мрежа от параклиси и гробници. Там са положени телата и на редица християнски мъченици, сановници, както и кралски особи. Пещерите са богато украсени и са популярна туристическа дестинация, посещавана от стотици хиляди души всяка година. Под тях пък се намира Ватиканският некропол – огромно и древно гробище, което е значително по-старо от базиликата „Свети Петър“. Според експертите, то е съществувало много преди да се роди Христос, като в него са положени телата както на някои ранни християни, така и на много езичници. Предполага се, че именно там се намира гробът на свети Петър. Достъпът до некропола е ограничен, като всеки, който иска да го посети, трябва да получи специално разрешение.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 4 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 5 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 7 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 8 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 10 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 10 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 10 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 10 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 10 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 11 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 11 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 11 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 11 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 11 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 12 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала