А ко не сте сигурни дали някое съобщение във Facebook или Twitter е истинско, най-първо проверете кой го изпраща. Deutsche Welle предлага няколко начина, които помагат да се разпознае дали си имаме работа с фалшиви профили, ботове и тролове.

Кражба на самоличност в интернет, как да се предпазим

През 2014 година "Вашингтон Поуст" публикува текст със заглавие "Тревога? Първият туит на Путин е бил поздравление към Обама?". Четири години по-късно "Бизнес Инсайдър" също писа за профила на руския президент в Twitter, твърдейки, че той следва едва 19 души, сред които и един човек, починал преди години. Оказва се, че и двете издания са били подведени от фалшив англоезичен профил на Владимир Путин, който е бил създаден през 2012 година. До 2018-та, когато Twitter го изтри, той е събрал повече от милион последователи.

Аз не съм човек: Изкуственият интелект, създаващ фалшиви новини

Точният брой на фалшиви профили в Twitter не е ясен, но според служител на компанията, всяка седмица се проверяват между 8,5 и 10 милиона бота, а 3/4 от тях автоматично се премахват. Според Facebook, 5% от месечно регистрираните в мрежата потребители са фалшиви. Само през второто тримесечие на 2021 г. социалната мрежа е изтрила около 1,7 милиарда профили.  

Как се разпознава фалшив профил? 

Профилите на компании или публични личности обичайно са маркирани със син белег, удостоверяващ автентичността им. Ако този символ липсва, можете да разпознаете лъжливите профили и по други белези.  

Името на профила и URL-линка 

Честа практика на онлайн измамниците е да се регистрират с едно име, което след това да променят. В Twitter потребителското име (онова, което следва @ символа) си остава същото и може да се провери. Във Facebook същата проверка може да се направи с линка на профила в браузъра ви. Например, ако профилът на Илон Мъск, който ви изглежда достоверен, е с адрес “facebook.com/elonreeve.musk.338", вероятно това не е истинският Мъск. 

Онлайн измами с името на Мъск костват милиони

Ако искате да проверите автентичността на профил, който не е на публична личност, опитайте да потърсите други негови профили в различни социални мрежи. Съвпадат ли си профилните снимки, описанията, данните за контакт? Споделят ли профилите в различните мрежи едно и също или подобно съдържание? Ако отговорите на тези въпроси са положителни, почти със сигурност си имате работа с истински човек. Разбира се, трябва да се има предвид и това, че споменатите белези все пак не са абсолютно доказателство за достоверността на някой профил. 

Профилните снимки

Ако се съмнявате в нечий профил, можете да използвате обратното търсене по снимка, което се предлага от търсачки като Google, Bing и Yandex. То ще покаже дали същата снимка не е използвана за профил, регистриран с друго име. Ниската резолюция на профилните снимки също може да е предупредителен сигнал - не е много вероятно публична личност да използва снимка с ниско качество за официалния си профил в социалните мрежи. 

Последователите

Какъв е шансът Ангела Меркел да има по-малко от 4000 последователи в Twitter? А Кейт Мидълтън да има само 52 приятели във Facebook? Това е лесен начин да проверите дали някой публичен профил е реален или не.

Понякога обаче не е толкова лесно. Един от фалшивите профили на Илон Мъск, например, има цели 60 000 последователи, което на пръв поглед изглежда достоверно. Ако обаче проверите истинския му профил, ще установите, че там последователите са над 61 милиона.  

Съдържание и поведение

Проверете кога е създаден профилът. Ако съществува съвсем отскоро, това също е повод за съмнение. Разгледайте публикациите и се запитайте отговарят ли те на личността, чийто профил разглеждате. Подозрително би било, ако германски студент постоянно споделя видеа от Афганистан или пък ако възрастен руснак споделя информации за протести срещу COVID мерките в Париж. И в двата случая профилът може да не е истински. Ако пък е, възможно е информацията, която се споделя там, да е подвеждаща. Подобно онлайн поведение е характерно и за така наречените ботове. 

Какво са ботове? 

Терминът бот е съкращение от „робот“ и се използва за профили в социалните мрежи, които коментират, споделят и публикуват неестествено много съдържание, а поведението им, както подсказва името, наподобява това на автоматизирани роботи. 

Те са създадени, за да имитират човешко поведение в социалните мрежи, докато всъщност са направлявани от компютър. Много често целта на такива ботове е да популяризират определена политическа позиция в социалните мрежи.

Как да разпознаете ботовете?  

Съдържа ли потребителското име нелогична поредност от букви или нещо, което изглежда като грешка? Липсва ли профилна снимка и информация за профила? Ако отговорът е да, възможно е да става дума за бот. Можете да разпознаете някой бот най-вече по поведението му онлайн - ако публикува идентично съдържание във всички социални мрежи, прави го в няколко различни групи по едно и също време, отнема му много кратко време да отговори в дискусия или пък споделя непрестанно, много е вероятно да става дума именно за бот. Повечето ботове могат да бъдат разпознати и по това, че следват много хора, а техният профил не е следван от никого.

Как се разпознават тролове? 

Троловете са реални хора, които имат свръхактивно поведение онлайн, сходно с това на ботовете. Често на тях им се заплаща, за да публикуват определено съдържание. Те обикновено са част от големи компании, познати като фабрики за тролове, които са спонсорирани с определена политическа цел.

За да разпознаете трол, трябва да обърнете повече внимание на съдържанието, което споделя. Разпознавате ли уебсайтове, за които е установено, че разпространяват дезинформация? Има ли лична информация на профила? Забелязвате ли да коментира идентични неща под различни публикации? Това са все знаци, че може да си имате работа с трол. Проверете дали нямате общ познат с този профил в някоя социална мрежа и се обърнете към него за повече информация за човека от въпросния профил. Ако сте установили, че профилът е съмнителен, докладвайте го на социалната мрежа за проверка. 

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 52 минути

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 1 час

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 2 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 2 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 3 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 3 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 3 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 3 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 3 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 4 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 4 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 4 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 5 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 6 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 6 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера