Как потъването на подводница „Курск“ промени управлението на Путин
Източник: gettyimages

Н а 12 август 2000 г., в мирно време, руските военноморски сили провеждат тренировъчни учения в Баренцово море. Малко след 11 ч. една от подводниците, „Курск“, се взривява. Всички 118 членове на екипажа губят живота си.

Първото президентство на Владимир Путин започна през май същата година и това се превръща в първото истинско изпитание за неговото правителство по отношение на управлението на кризи.

Ето как Путин реагира след катастрофата и как това трагично събитие промени хода на неговото управление.

Руският моряк Максим Рванин седи на работното си място в руската подводница Курск. Рванин е един от руските моряци на борда на подводницата "Курск", която потъна на 12 август 2000 г.
Руският моряк Максим Рванин седи на работното си място в руската подводница „Курск“. Рванин е един от руските моряци на борда на подводницата "Курск", която потъна на 12 август 2000 г. Източник: Getty Images

Катастрофата на подводницата "Курск"

В резултат на химическо изтичане, дефектно оборудване, човешка небрежност и лоши процедури за безопасност торпедата на борда се взривяват с такава сила, че са регистрирани от сензори за земетресения в цяла Европа и Аляска. Всички членове на екипажа загиват или в резултат на експлозията, или от задушаване поради забавените спасителни действия.

Повечето историци са единодушни, че катастрофата в Курск е трагично събитие, което отнема живота на 118 души, накърнява сериозно репутацията на руските въоръжени сили и поставя Путин в истински кошмарен пиар.

Руски и норвежки моряци обсъждат усилията за изваждане на телата на 118-те моряци от потъналата руска подводница Курск, 22 октомври 2000 г. на борда на норвежкия базов кораб Regalia в Баренцово море.
Руски и норвежки моряци обсъждат усилията за изваждане на телата на 118-те моряци от потъналата руска подводница Курск, 22 октомври 2000 г. на борда на норвежкия базов кораб Regalia в Баренцово море. Източник: Getty Images

Някои смятат също, че именно реакцията на Путин на това събитие е предизвикала упадъка на демокрацията в съвременна Русия.

Незабавна реакция

„Курск“ е едно от най-ценните оръжия на руския флот. Когато "Курск" потъна, Путин си почива в Сочи, руски морски курорт на Черно море. Взривовете са засечени чак в Аляска, но в продължение на два дни Русия не съобщава, че нещо се е случило, и Путин продължава почивката си.

Русия също така отказва всички предложения за помощ от други държави, тъй като правителството настоява, че ще се справи със спасителната мисия самостоятелно.

Семействата на изчезналите членове на екипажа не получават почти никаква информация за случващото се. Едва след като минават пет дни на неуспешни опити за спасяване, Путин приема помощ от чужди държави. Когато норвежките водолази достигат до кораба, установяват, че всичките 118 членове на екипажа са загинали.

Последвалите разследвания установяват, че макар повечето от екипажа да са загинали при експлозиите, група от 23 души е оцеляла и е чакала да бъде спасена в деветото отделение на кораба (където се намирал спасителният люк). Тези хора загиват, когато спасителите се бавят твърде дълго и кислородът им свършва.

Дългосрочното въздействие

Руското правителство изготвя доклад от 133 страници за катастрофата на "Курск", но на обществеността е предоставено само резюме от 4 страници.

В часовете и дните непосредствено след потъването на кораба последва дезинформация и секретност. Няколко високопоставени офицери от руския флот правят изявления, че екипажът е все още жив и че поддържат връзка. По-късно се оказа, че това не е вярно - никога не е имало контакт с или от подводницата.

Някои правителствени служители изразяват пред медиите подозрения, че експлозиите са били причинени от сблъсък с шпионски подводници от САЩ, а не от някаква повреда в ценната им подводница.

По време на последвалите разследвания е изброен дълъг списък от недостатъци и грешки. Торпедата били стари и нестабилни, оборудването и машините на подводницата били лошо поддържани, оборудването за безопасност не било достъпно, а комуникационните системи били неизправни.

Въпреки това никой никога не е подведен под наказателна отговорност за катастрофата. Въпреки че някои висши офицери са отстранени от военните постове, те са изпратени на влиятелни позиции в правителството.

Промени в руските медии

На 21 август правителството съобщава на обществеността, че всички 118 членове на екипажа са загинали. Много от роднините на членовете на екипажа научават тази новина от медиите. Много руснаци смятат, че Путин е управлявал лошо спасителната акция и че изглежда не се е интересувал от членовете на екипажа и техните семейства.

На следващия ден Путин се среща лично със семействата на членовете на екипажа, много от които плачат, викат и крещят по негов адрес. Националните медии, голяма част от които по това време са контролирани от олигарси, отразяват подробно събитието и управлението от страна на Путин.

През септември 2000 г. по руския национален телевизионен канал ОРТ, който е собственост на Борис Березовски, е излъчен специален документален филм за трагедията. Предаването е силно критично към руското правителство и завършва с унищожително заключение:

„Историята на „Курск“ не е завършена. Поставили сме само първите въпроси и заключения. Основният извод е, че правителството не уважава никого от нас - и затова лъже. И главното е, че правителството се отнася с нас по този начин само защото ние му го позволяваме“.

Подобни и много други коментари принуждават Путин да започне атака срещу руските медии, обвинявайки двамата най-влиятелни магнати, че използват бедствието за финансови и политически облаги. Той обвинява медиите, че са разпространили дезинформация за спасителната акция, като отклонява вината от себе си и от военните.

Въпреки че срещите със семействата на загиналите членове на екипажа са частни, някои журналисти успяват да се доберат до тези разговори. Те съобщават, че на въпроса защо семействата са получили толкова много противоречива информация, Путин обвинил медиите:

„Те са лъжци. В телевизията има хора, които от 10 години разрушават държавата. Те крадат пари и изкупуват абсолютно всичко. Сега се опитват да дискредитират държавата, така че армията да стане още по-зле“.

След това Путин казва, че ще се опита да създаде по-честна и обективна медийна индустрия в Русия.

В интервю за държавната телевизия скоро след това Путин казва по адрес на двамата най-могъщи медийни магнати, че „безскрупулно се опитват да използват това нещастие... за да натрупат политически капитал“.

Днес руските медии са почти изцяло под държавен контрол.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Баба и внучка готвят в кухнята. -По мое време музиката беше много по-мелодична, казва бабата. -Но бабо, това е миксера.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

След сблъсъка в Ламанша: Руският капитан на единия кораб остава в ареста

Свят Преди 13 минути

59-годишният Владимир Мотин, е обвинен в престъпно нехайство и непредумишлено убийство

,

Черногорски депутат е задържан по време на протестите в Белград

Свят Преди 46 минути

Милойко Спаич осъди действията му

Най-малко 16 души са загинали в САЩ при поредица от торнада

Най-малко 16 души са загинали в САЩ при поредица от торнада

Свят Преди 3 часа

Няколко души са били ранени, но броят им не е обявен

САЩ обмислят забрана за влизане на лица от 43 държави

САЩ обмислят забрана за влизане на лица от 43 държави

Свят Преди 3 часа

Проекто-списъкът включва 43 държави, разделени в три категории ограничения за пътуване

Протестът в Белград започна, един арестуван пред сградата на Президентството

Протестът в Белград започна, един арестуван пред сградата на Президентството

Свят Преди 4 часа

Според организаторите това е най-големият антисистемен протест в Сърбия

Сложен шпагат: Италия между Европа и САЩ

Сложен шпагат: Италия между Европа и САЩ

Свят Преди 4 часа

Италианската министър-председателка се опитва да балансира и във вътрешната политика

Румъния изключи от президентските избори втори крайнодесен кандидат

Румъния изключи от президентските избори втори крайнодесен кандидат

Свят Преди 5 часа

"Аз съм доказателство, че не живеем в демокрация"

Майка забрави детето си в парка, докато говори по телефона

Майка забрави детето си в парка, докато говори по телефона

Свят Преди 5 часа

Видеоклипът привлече голямо внимание в социалните мрежи, като хората изразиха различни мнения

,

Киев потвърди, че украинските войски се изтеглят от Суджа

Свят Преди 5 часа

Суджа се смята за най-важното завоевание на Украйна в Русия

Зеленски обвини Путин, че се стреми към по-силна военна позиция

Зеленски обвини Путин, че се стреми към по-силна военна позиция

Свят Преди 5 часа

Зеленски назначи официална делегация, която да представлява Киев във всички възможни мирни преговори

Мицотакис извърши рокади сред министрите

Мицотакис извърши рокади сред министрите

Свят Преди 6 часа

Той смени ръководителите на няколко висши министерства

,

Холандия: Да се „окаже натиск“ върху Русия за прекратяване на огъня

Свят Преди 6 часа

Това заяви холандският премиер Дик Схоф

.

Решение без прецедент: Как се стигна до изборната буря, която промени разпределението в НС

България Преди 6 часа

Над 190 дни след провеждането на последния парламентарен вот, България осъмна в нова политическа ситуация

.

Най-малко осем палестинци загинаха при израелски въздушни удари в ивицата Газа

Свят Преди 7 часа

Един от загиналите е местният репортер Махмуд Ислим