Ирак обвинява съседните страни, че са ограбили голяма част от националните му архиви, включително документи отпреди столетия, при хаоса, настъпил след воденото от САЩ нахлуване през март 2003 г., предаде Франс прес.
Стари документи, свързани с отношенията на Ирак със съседите му, били изкупени от грабители или откраднати от политически фракции и попаднали в съседни държави, заявил пред АФП Саад Искандер, директор на иракската национална библиотека и архиви.
"Близо 60% от иракските архиви, което ще рече десетки милиони документи, в някои случаи на по няколко столетия, бяха откраднати или оставени в подземия и унищожени от наводнения, а голям брой изгоряха при пожара в сградата в Баб ал Муазам в историческия център на Багдад.
Не говорим за предположения, тъй като разполагаме с доказателства, че част от тези документи са изнесени в споменатите държави.
Става дума за карти, документи и официални споразумения, свързани с петрола, границите и реките. Съседните страни побързаха да ни ги отнемат", каза Искандер.
Откраднати са и документи, засягащи опозиционните движения, базирани преди в Ирак, добави той.
Няколко вражески на режимите в Сирия, Иран и Саудитска Арабия движения имаха представителства в Ирак по времето на Саддам Хюсеин.
Искандер отбеляза, че през 2010 г. Багдад ще преговаря със САЩ за връщане на десетки милиони документи, главно онези, които се отнасят до еврейската общност в Ирак.
Засега обстановката е нестабилна, а сегашното правителство е в края на мандата си, така че ще преговаряме за връщане на еврейските архиви в началото на следващата година, каза той.