Ф алшиви документи, фалшиви видеоклипове и фалшиви твърдения: проевропейският кандидат за президент на Румъния Никушор Дан е обект на онлайн дезинформационна кампания, която се засили преди втория тур на изборите в неделя, заявиха анализатори, интервюирани от АФП.
Според Роксана Раду, доцент в Оксфордския университет, атаките срещу кмета на Букурещ са систематични и целенасочени.
„Това не е нито спонтанно, нито ново: носи белезите на координирана кампания, с разпространяване на съдържание в различни платформи, което набира скорост чрез мрежи от ботове“, каза тя.
Bloomberg sugerează că investitorii mizează pe o victorie a lui Nicușor Dan.https://t.co/5pFLIXWdca
— defapt.ro (@defapt) May 17, 2025
Това се случва, след като крайнодесният кандидат Калин Джорджеску неочаквано спечели миналогодишните президентски избори след масивна кампания в Тик Ток. Изборите бяха анулирани поради разкрития на службите за руска намеса.
Оттогава властите са в повишена готовност. Преди повторението на първия тур на президентските избори на 4 май те предупредиха за „нови опити за манипулации и намеса от страна на държавни дейци“.
Фейсбук и Тик Ток имат по около 9 милиона потребителски профила в Румъния, която има население от 19 милиона души.
И двете платформи заявиха, че са в тясно сътрудничество с румънските власти и са разположили екипи за изборите.
55-годишният математик Никушор Дан се изправя срещу крайнодесния кандидат Джордже Симион, 38-годишен, в неделните избори.
Ето основните подвеждащи твърдения, които се разпространяват в северната ни съседка.
- Фалшива диплома
В интернет се разпространява фалшива снимка на дипломата на Дан от гимназията, която подвеждащо подсказва, че той е получил посредствени оценки по всички предмети с изключение на математиката.
Фалшивата диплома, споделена хиляди пъти във Фейсбук, Тикток и X, предизвика лавина от унизителни коментари.
След по-внимателно проучване обаче става ясно, че документът съдържа явни несъответствия и правописни грешки.
Дан, който има докторска степен по математика, нарече кампанията „груби фалшиви новини“, като представи истинската си диплома по време на един от телевизионните дебати.
- „ЛГБТК пропаганда“
Целенасочено монтиран клип от среща на Дан с румънската диаспора в Мадрид през април подвеждащо подсказа, че той подкрепя добавянето на „ЛГБТК пропаганда“ в училищните програми.
Фалшивото твърдение беше подсилено от депутата от крайната десница, Джанина Сербан, която обвини Дан във Фейсбук. че подкрепя „извращаването на нашите деца от най-ранна възраст“.
Публикувайки оригиналния клип в социалните си мрежи, Дан подчерта, че сексуалното образование трябва да се въведе „на възраст, подходяща за опасностите, на които са изложени децата“.
Дан е критикуван за това, че не заема ясна позиция по ЛГБТК въпросите, тъй като общността е обект на враждебност в Румъния, където влияние упражнява мощната православна църква.
- Лични нападки
Дан, който е несемеен, отдавна е обект на клевети за личния си живот, включително че децата му не са кръстени, което той и партньорката му Мирабела Градинару публично опровергаха.
Неговата сдържана натура редовно е обект на подигравки във видео монтажи и сложни фалшиви клипове, създадени с изкуствен интелект.
Дан често е представян като страдащ от аутизъм, твърдение, повторено от неговия съперник Симион, който каза подигравателно: „бедният човек е аутист“.
Мадалина Ботан, старши лектор в Националния университет за политически науки и публична администрация в Букурещ, посочи, че подобни наративи са наблюдавани и в други европейски избори. Те са „създадени, за да дехуманизират кандидата, превръщайки го в ненадеждна фигура“, обясни тя.
- Алгоритми, благоприятстващи крайната десница
Междувременно Симион е подкрепен от алгоритмите на социалните мрежи, които популяризират емоционалните му и често подстрекателски послания, предупреждават експерти.
В рамките на разследване на Европейската комисия Тик Ток заяви през март, че е премахнал над 27 000 фалшиви профила, които популяризирали крайната десница в президентската надпревара.
Разследване на правозащитната организация Глобал Уитнес, публикувано тази седмица, установи, че алгоритъмът на ТикТок е показал на новите потребители „почти три пъти повече крайнодясно съдържание“ в сравнение с цялото друго политическо съдържание преди втория тур.
Докладът предупреди, че това може да „компрометира честността на поредните избори“, като обвини ТикТок, че не е предприела „достатъчни мерки“.
Друго проучване на британската технологична компания Refute откри над 32 000 неавтентични видеоклипа.
Според Refute много от тях са дублирани или генерирани от изкуствен интелект и промотират Симион и Джорджеску в рамките на координирана кампания за влияние, насочена към румънските избиратели от диаспората.