Одобрен е техническият доклад за Румъния по Шенген
Нелегални имигранти заловени на българо-турската граница (снимка от 4 янвуари 2011)   
Източник: МВР
Тн ническият доклад за Румъния за оценка по Шенген бе одобрен днес в Брюксел от работната група.

Двата доклада за България щели да бъдат обсъдени на следващите заседания на работната група, предаде румънската агенция "Медиафакс".

Преди две седмици представителят на Франция поиска допълнително време за проучване на доклада за Румъния и временно блокира приемането на документа. Днес държавният секретар в румънското Министерство на администрацията и вътрешните работи и началник на Дирекция "Шенген" Мариан Тутилеску потвърди, че Франция е оттеглила резервите си по отношение на доклада за прилагане на Шенгенската информационна система.

"Румъния завърши напълно процеса на оценка за Шенген чрез одобряването на седемте доклада", заяви Титулеску.

Той отбеляза, че не става дума за "същинско повторно оценяване" на България по двата компонента, защото едно ново оценяване предвижда нови посещения на експертите.

Докладите за оценка по Шенген бяха представени в Брюксел на 14 януари. Тогава представителят на Франция поиска допълнително време за проучване на доклада за Румъния, което изтече на 21 януари без обаче френски представители да са поискали допълнителна информация от румънската страна, посочва Медиафакс.

Докладът за Румъния бе оценен положително тогава от останалите страни от групата за оценка, като те подчертаха, че Румъния отговаря изцяло на шенгенските стандарти по елемента Шенгенска информационна система.

Тогава бяха обсъдени и два доклада за България, съответно за Шенгенската информационна система и резултатите от нова оценка на

сухопътната граница между България и Турция.

Докладът за границата е получил негативна оценка от страна на експертите на ЕС, вследствие на което Франция, Германия и Финландия поискаха нова оценка, напомня "Медиафакс".

Унгарското председателство анализира възможността за частично присъединяване на Румъния и България към Шенгенското пространство. Предложението е двете страни да станат част от зоната за свободно движение първо с въздушните си граници.

"След приемането на докладите трябва да има гласуване в Европейския парламент, а след това и обсъждания по същество в Европейския съвет. Календарът е много стеснен и за съжаление единственият Съвет по правосъдие и вътрешни работи преди 27 март, ще се състои на 24 февруари", каза още Тутилеску, коментирайки следващите етапи в процеса на присъединяване към Шенген.

Според Тутилеску вариантът за частично присъединяване на Румъния и България е приложим и има такъв прецедент на европейско ниво.

Франция и Германия обаче смятат, че Румъния и България би трябвало да бъдат приети в Шенген, само ако регистрират напредък в борбата срещу корупцията и в съдебната реформа.

На неформална среща в Унгария на 20 януари, унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер поиска от германския си колега Томас де Мезиер да дефинира опасенията на Германия относно присъединяването на двете страни към Шенген.

По-късно към съпротивата на Германия и Франция се присъедини и Финландия.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Влак блъсна кола на жп прелез, загина човек

Влак блъсна кола на жп прелез, загина човек

България Преди 3 часа

Автомобилът е преминал през жп прелеза при спуснати бариери

БНБ отговори на въпросите за еврото

БНБ отговори на въпросите за еврото

България Преди 4 часа

Дизайнът на евромонетите с българска национална страна е одобрен

Почина актьорът Румен Димитров

Почина актьорът Румен Димитров

България Преди 5 часа

От 2017 до 2021 г. е заместник-министър на културата в Министерството на културата на Република България.

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Свят Преди 5 часа

Чилийските власти издадоха сигнал за евакуация на целия крайбрежен участък на Магеланския проток

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Свят Преди 5 часа

"Те си го заслужават!", написа Тръмп в платформата Truth Social

Ново земетресение разтърси Истанбул

Ново земетресение разтърси Истанбул

Свят Преди 5 часа

Епицентърът на земетресението се е намирал на 23 километра от града

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

България Преди 6 часа

По случая е образувана проверка и е съставен констативен протокол

<p>&bdquo;Огромен удар&ldquo; за принц Хари</p>

„Огромен удар“ за принц Хари, загуби и обжалването по делото за полицейската му охрана

Свят Преди 6 часа

По време на делото от екипа на принц Хари заявиха, че „животът му е застрашен“

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Свят Преди 6 часа

Потребители публикуват кратки видеа, в които "не казват за кого ще гласуват", а на заден план се чува песента "Доведи конете, Симионе"

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

България Преди 6 часа

Бившият конституционен съдия Константин Пенчев е предложен за негов заместник

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

България Преди 6 часа

До тук се стигна след напрежението снощи в Хасково

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

Свят Преди 6 часа

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са спрели руската армия

<p>Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение&nbsp;</p>

Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение от 1,74 по скалата на Рихтер

Любопитно Преди 6 часа

Не само феновете на Тейлър Суифт могат да предизвикват миниземетресение, доказаха учени

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Любопитно Преди 6 часа

Международната обстановка допълнително се нагнетява и от митническата политика на Тръмп