Руският държавен газов гигант "Газпром" и италианската енергийна компания "Ени" ще отстъпят на френската компания "Електрисите дьо Франс" (ЕДФ) по 10 процента от проекта за газопровод "Южен поток".
Руският премиер Владимир Путин съобщи вчера в Милано, след разговор с министър-председателя Берлускони, че ЕДФ ще получи 20% от проекта.
Споразумението за влизане на френската компания в "Южен поток" бе постигнато от Путин и френския министър-председател Франсоа Фийон в края на ноември миналата година и ще бъде подписано през юни в Санкт Петербург.
"Газпром" и "Ени" вече били съгласували всички принципни условия за влизането на ЕДФ в проекта.
Както е известно, предвидено е газопроводът да започва от Русия, да минава по дъното на Черно море и да достига до Европейския съюз през България. След пускането му в експлоатация, планирано през втората половина на 2015 г., "Южен поток" ще транспортира около 63 куб. м газ годишно.
Преди това Италианската енергийна група Енел (Enel) и руската Интер Рао ЕЕС (ЕЭС) подписаха
споразумение за ядрено сътрудничество, което включва проект за изграждане на централа в Калининград
Бъдещата централа в анклава Калининград, първата, която ще бъде плод на държавно-частно партньорство в ядрения сектор на Русия, ще има две блока от по 1170 мегавата и ще използва технологията от трето поколение ВВЕР 1200.
Очаква се централата да заработи между 2016 и 2018 година, а значителна част от произведената енергия ще бъде предназначена за съседни европейски страни.
Путин и Берлускони обсъждаха сътрудничеството в енергетиката, инвестиционните проекти и дейността на съвместни предприятия в новата вила на италианския премиер край Милано.
Путин се ангажира Русия да изпрати 7,2 млн. евро за възстановяване на архитектурни паметници в Акуила,
разрушени от земетресението, което опустоши средновековния град и околностите му на 6 април 2009 г., причини смъртта на 308 души и лиши от покрив 80 хил. души.
Министерството на образованието и науките на Русия и Министерството на образованието, университетите и научните изследвания на Италия подписаха днес меморандум за намерения за изграждане на руска територия на експериментален термоядрен реактор "Игнитор" и други инвестиции в областта на ядрената физика.
"Игнитор" е най-новата експериментална разработка на термоядрени енергийни съоръжения от типа токамак, които за първи път са създадени в руския Институт по атомната енергия "Курчатов", а сега Руски научен център "Курчатовски институт".
"Игнитор" е компактен и големият му радиус е 1,3 метра, а максималната термоядрена енергия се очаква да достигне 90 мегавата. Подобно съоръжение може да работи 10 години,
След посещението си в Италия Путин отиде в Украйна
и заяви снощи в Киев, че намаляването на цената на руския газ за Украйна ще доведе до увеличаване на бюджетния дефицит на Русия, предаде ИТАР-ТАСС.
В бюджета на страната за тази година няма да влязат 3 млрд. долара, отчетени в приходната и разходната част, уточни руският премиер и прогнозира, че пропуснатите ползи догодина ще възлязат на 4 млрд. долара .
"Даже за бюджета на Русия това са сериозни пари" подчерта Путин. В същото време той изрази увереност, че в резервния фонд на страната има достатъчно средства за неутрализиране на този дефицит.
Вестник "Комерсант" пише днес, че след като на 21 април бе подписана сделка, която удължи пребиваването на руския Черноморски флот в украинския Севастопол срещу намалени цени на руския газ за Украйна, мнозина започнаха да говорят, че Москва трябва да спести не само от строителството на алтернативна морска база в Новоросийск, но и от изграждането на газопровод, който заобикаля приятелска вече Украйна.
Но независимо от рязкото затопляне на отношенията с Киев и желанието на Украйна да запази основния канал за износ на руски газ в страните от ЕС, Москва няма да се откаже от скъпоструващия тръбопровод.
Путин уверява за пореден път, че изграждането на "Южен поток" ще приключи през 2015 г., и обясни, че строителите трябва да побързат заради "вътрешнополитическото боричкане" в Украйна, посочва изданието.
Колкото до загубите за приятелското правителство на Виктор Янукович, по данни на "Комерсант", Москва смята да ги компенсира с инвестиции в украинската икономика. Впрочем, в замяна от Киев се изисква да допусне руския капитал до ключови активи, отбелязва вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!