Катрин Аштън към Москва: Стига сме мислили за сфери на влияние!
Катрин Аштън   
Източник: ЕПА/БГНЕС

П рограмата на ЕС "Източно партньорство" няма да навреди на руско-украинските търговски връзки, а руският бизнес може да спечели, ако украинските предприятия получат пряк достъп до вътрешния пазар на ЕС, пише върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Катрин Аштън в статия, публикувана в руския вестник "Комерсант".

"Независимите изследвания потвърждават, че споразумението за асоцииране между Украйна и ЕС, включващо създаването на всеобхватна зона за свободна търговия,

няма да окаже негативно въздействие на търговията между Русия и Украйна",

уверява Аштън. 

Шефката на европейската дипломация отбелязва, че руският бизнес може да спечели от по-стабилната институционална структура в съседните страни и от по-динамичната икономика и засиленото търсене, до които ще доведе тя. 

Принадлежащите на руснаци компании в Украйна също ще спечелят от прекия достъп до вътрешния пазар на ЕС, посочва тя. 

"Стига сме мислили за сфери на влияние.

Дойде време да се действа отговорно, със съсредоточаване върху поддържането на усилията на Украйна за намиране на изход от политическата криза", призовава Аштън. 

Шефката на европейската дипломация уверява, че ЕС разбира желанието на Русия да разшири вдъхновения от нея Митнически съюз. 

Страните, които влизат в този съюз, също ще спечелят от установяването на по-тесни връзки с ЕС, подчертава тя. 

Аштън съзира огромен потенциал в партньорството между ЕС и Руската федерация, като обръща внимание, че

двустранната търговия възлиза на 1 млрд. евро на ден. 

"Няма никакви причини ЕС и Русия да не са най-близки партньори, като преминат от едно партньорство по необходимост към по-амбициозно и всестранно партньорство по предпочитание", подчертава тя, като отбелязва, че и Брюксел, и Москва споделят концепцията за създаване на единно икономическо пространство от Атлантическия до Тихия океан.

Евентуалното присъединяването на Украйна към Евразийския икономически съюз няма да позволи на страната да създаде зона за свободна търговия с ЕС, предупреди председателят на Европейския парламент Мартин Шулц, цитиран от ИТАР-ТАСС. 

"Споразумението за асоцииране с ЕС не отрича добросъседските връзки и чудесното сътрудничество с Русия и изобщо със страните от ОНД (Общността на независимите държави) или Митническия съюз. 

Присъединяването на Украйна към Евразийския съюз обаче ще направи зоната за свободна търговия с ЕС проблематична

по простата причина, че нормите и регулациите им са несъвместими", заяви Шулц в интервю за украинската информационна агенция УНИАН. 

Председателят на ЕП отбеляза, че всяка суверенна държава има право във всеки отделен случай да взима сама външнополитически решения без външен натиск. 

"Асоциирането и зоната за свободна търговия с ЕС, които украинското правителство определяше за своя главна стратегическа цел в продължение на години преди неочаквания отказ от подписването на споразумението седмица преди срещата на върха (ЕС-Източно партньорство) във Вилнюс, си остава мощен преобразуващ механизъм, който може да помогне за постигане на благополучие и стабилност в Украйна", подчерта Шулц.

Миналата седмица руският външен министър Сергей Лавров предупреди Запада да не се меси в кризата в Украйна. На пресконференция с германския си колега Франк-Валтер Щайнмайер той заяви, че украинците трябва да бъдат оставени да решават проблемите си сами. 

По повод позициите на Русия и ЕС за положението в Украйна Щайнмайер отбеляза, че

не може да става дума за създаване на каквито и да било сфери на влияние,

а "ние трябва да дадем на украинците да изберат пътя на политическо бъдеще". 

"Напълно съм съгласен с Франк-Валтер, че не трябва да има никакви сфери на влияние", заяви Лавров, цитиран от Ройтерс. 

"Но като тегли Украйна към едната страна и ѝ казва, че трябва да направи избор или-или, или с ЕС, или с Русия, в действителност ЕС се опитва да създаде такава сфера на влияние", каза руският външен министър. "Това е очевидно и никакви мили думи не могат да променят това", добави той. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски вижда край на войната с Русия следващото лято

Зеленски вижда край на войната с Русия следващото лято

Свят Преди 4 часа

Зеленски посочи, че Украйна е предала на американските преговарящи план за прекратяване на войната

Ловеч остава без вода заради авария

Ловеч остава без вода заради авария

България Преди 4 часа

Водоподаването за града ще бъде възстановено в 6:00 ч. в сряда

Съд във Варна образува дело за спирането на тока в Баба Алино

Съд във Варна образува дело за спирането на тока в Баба Алино

България Преди 6 часа

С жалбата, внесена в Административния съд, е поискана пълна отмяна

Журналисти от "Франс прес" бяха нападнати от еврейски заселници

Журналисти от "Франс прес" бяха нападнати от еврейски заселници

Свят Преди 7 часа

Заселниците, сред които имало много непълнолетни, хвърляли камъни

В цялата страна спешно се търсят кръводарители за жена

В цялата страна спешно се търсят кръводарители за жена

България Преди 7 часа

Близките отправят апел към всеки, който има възможност да дари кръв и да помогне

Обявиха бедствено положение в община Батак

Обявиха бедствено положение в община Батак

България Преди 7 часа

Община Пещера обяви частично бедствено положение в квартал "Луковица".

Зеленски: Украйна получи ракети „Пейтриът“

Зеленски: Украйна получи ракети „Пейтриът“

Свят Преди 7 часа

Украйна е получила и потвърждение за бъдещи доставки на френската зенитно-ракетна система „Кротал“

Дрон е забелязан във водите на Черно море край Царево

Дрон е забелязан във водите на Черно море край Царево

България Преди 7 часа

Предстои да бъде установено какъв е моделът и произходът на дрона

Готвят нов Закон за потребителския кредит

Готвят нов Закон за потребителския кредит

България Преди 8 часа

В рамките на дискусията бяха обсъдени механизмите за контрол

Радостин Василев ще се кандидатира за президент

Радостин Василев ще се кандидатира за президент

България Преди 8 часа

След номинацията Радостин Василев заяви, че президентът трябва да бъде „гласът на хората“

Любимци от „Игри на волята" разменят временно Арената за кухнята в „Черешката на тортата“

Любимци от „Игри на волята" разменят временно Арената за кухнята в „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 9 часа

Дни преди старта на екстремния риалити формат, петима от най-колоритните участници ще представят кулинарните си възможности пред шеф Манчев – от днес до събота в 20:00 ч. по NOVA

Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

България Преди 9 часа

Водачката е отклонила вниманието си от пътя, и е загубила контрол над автомобила

Разбиха канал за подводен трафик на дрога край Бургас

Разбиха канал за подводен трафик на дрога край Бургас

България Преди 10 часа

Антимафиотите са установили и нов начин за прехвърляне на наркотиците - под вода

Деца на 10 години замеряли коли с бетонни парчета в София

Деца на 10 години замеряли коли с бетонни парчета в София

България Преди 10 часа

На родителите са връчени предупредителни протоколи