Българите, които ще са на встъпването в длъжност на Тръмп
тръмп   
Източник: Getty

8 българи са потвърдили присъствието си на церемонията по встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп в понеделник чрез листата на Българският Конгрес на САЩ - американска неправителствена организация, която е получила от Камарата на представителите в Конгреса на САЩ ограничен брой покани за събитието, съобщи 24 Часа.

В списъка са доц. Георги Николов - ръководител на катедра „Регионално развитие" в УНСС и директор на Института за следдипломна квалификация, както и гл. ас. д-р Екатерина Богомилова – директор на международна магистърска програма „Ядрена сигурност" и преподавател в катедра „Национална и регионална сигурност", факултет „Икономика на инфраструктурата" на УНСС.

Поканен е и ядреният инженер д-р Боян Сеченски, който е първият ръководител на представителството на „Уестинхаус" в България, а сега е програмен мениджър в „Уестинхаус" – Питсбърг, Пенсилвания.

В списъка са имената на депутата от ГЕРБ в 51-вото Народно събрание Валентин Милушев и на Венелин Димитров – основател и главен изпълнителен директор на софтуерната компания „Софт Груп", осигуряваща технологични решения за фармацевтичната индустрия, както и на Надя Маринова – основател и главен изпълнителен директор на b2b Media.

Другите двама българи са съответно президентът и вицепрезидентът на Български Конгрес на САЩ - Пийт Кристофърсън и проф. д-р Гергана Йорданова.

Българският Конгрес на САЩ е неправителствена организация, създадена през 2023 г. в САЩ с цел създаване и укрепване на силни политически, икономически, културни и образователни мостове и успешни бизнес взаимоотношения между България, Балканския регион и САЩ. Конгресът е учреден по идея на Пийт Кристофърсън - българин, който живее в САЩ от 2000 г. Преди това под името Пламен Кръстев той е бил служител на Министерство на външните работи и на Народното събрание. Сега е предприемач и консултант.

"Членовете на българската делегация ще бъдат свидетели на историческото събитие пред Капитолия, където Доналд Тръмп ще положи клетва пред Негова чест Джон Г. Робъртс Младши, главен съдия на Съединените Щати и член на Върховния съд и ще изслушат традиционната инаугурационна реч, в която новоизбраният президент ще изложи приоритетите и визията си за управлението на страната през следващите четири години. Планирани са участия в някои от съпътстващите мероприятия с цел установяване на академични и бизнес контакти и засилване на икономическите, политическите, културни и образователни връзки между България и САЩ, срещи в Белия дом и Конгреса, както и посещение на някои от Инаугурационните балове през уикенда, който по традиция предшества Клетвената церемония", съобщиха от организацията в писмо до медиите.

Българския Конгрес на САЩ е отправил покани за присъствие на инагуарцията на президента Тръмп и към институции и частни лица от Турция и Испания.

Сред потвърдилите присъствие е лорд Анхел Мартинес Игуерас - херцог на Амафи, маркиз на Вилароса и член на Сената на Генералните Кортеси, който е международен правен и финансов съветник и член на Кралската юридическа академия, а също и юридически съветник на краля на Испания.

На събитието ще присъстват и двама турци – инвестиционен консултант Йешим Озгуд и Гьоркан Калкан – член на Клъстера по киберсигурност към Министерство на вътрешните работи на Република Турция.

"Българският Конгрес на САЩ получи ограничен брой покани от Камарата на представителите в Конгреса на САЩ, за присъствие на основното събитие и съпътстващите мероприятия. За Българския Конгрес този жест на внимание е висока чест и израз на установеното успешно сътрудничество", съобщиха още от организацията.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кралица Рания и нейната кралска елегантност на специална вечеря

Кралица Рания и нейната кралска елегантност на специална вечеря

Любопитно Преди 23 минути

Кралицата на Йордания ще отпразнува първия си празник като баба с неповторим стил

Задържаха петима за онлайн сексуална експлоатация на бебета и деца

Задържаха петима за онлайн сексуална експлоатация на бебета и деца

България Преди 27 минути

За да получат достъп до по-добро качество, клиентите е трябвало да закупят отделни абонаменти

„Убий го“: Обвиниха бивша кралица на красотата в заговор за убийство на съпруга ѝ

„Убий го“: Обвиниха бивша кралица на красотата в заговор за убийство на съпруга ѝ

Свят Преди 1 час

Линдзи Шийвър се оказа в центъра на мащабен скандал, след като беше арестувана на Бахамите заедно със своя любовник и още един мъж

Жена продаде жилището си в София заради "ало" измамник

Жена продаде жилището си в София заради "ало" измамник

България Преди 1 час

Престъпленията са извършени от територията на Румъния

Съветват гражданите на ЕС да складират запаси за 72 часа

Съветват гражданите на ЕС да складират запаси за 72 часа

Свят Преди 1 час

Трябва да се подготвим за мащабни, междусекторни инциденти и кризи

Баща е арестуван в Охайо: 13-годишно момиче е намерено убито, с отрязани ръце и изнасилено

Баща е арестуван в Охайо: 13-годишно момиче е намерено убито, с отрязани ръце и изнасилено

Свят Преди 2 часа

Жертвата е трябвало да получи награда за мило поведение тази седмица

Пеевски: Ще дам Теодора Георгиева на прокурор

Пеевски: Ще дам Теодора Георгиева на прокурор

България Преди 3 часа

По думите на лидера на "ДПС-Ново начало" тя е ортак на Петьо Еврото

<p>ДПС-ДПС решава дали да оттегли подкрепата си за управлението</p>

„Демокрация, права и свободи“-ДПС решава дали да оттегли подкрепата си за управлението

България Преди 3 часа

Джевдет Чакъров призова мандатоносителя да заяви как смята да се управлява страната

Теодора Георгиева

Коя е Теодора Георгиева - българският европрокурор, подложен на безпрецедентно разследване

България Преди 3 часа

До момента Европейската прокуратура не е провеждала разследване срещу свой прокурор

Обвиниха 36-годишен мъж за разпространение на порнографски материали с деца

Обвиниха 36-годишен мъж за разпространение на порнографски материали с деца

България Преди 3 часа

Ако бъде признат за виновен, законът предвижда наказание „лишаване от свобода“

<p>Амбиция, ревност и алчност - Екзекуцията на&nbsp;Гучи</p>

30 години от убийството на Маурицио Гучи: История за амбиция, ревност и алчност

Свят Преди 3 часа

На 27 март 2025 г. се навършват 30 години от едно от най-шокиращите престъпления в света на модата – убийството на Маурицио Гучи

30 години Шенген: Голямото постижение на Европа се пропуква?

30 години Шенген: Голямото постижение на Европа се пропуква?

Свят Преди 3 часа

България е пълноправен член от тази година

Симеон Дянков е новият председател на Фискалния съвет

Симеон Дянков е новият председател на Фискалния съвет

България Преди 3 часа

За кандидатурата му 118 народни представители гласуваха "за"

Заради регулаторите: Нови обвинения в задкулисни договорки между управляващи и опозиция

Заради регулаторите: Нови обвинения в задкулисни договорки между управляващи и опозиция

България Преди 3 часа

Изборът на ръководители на тези с изтекъл мандат продължава

"Adolescence" - драмата, която ужаси всички родители

"Adolescence" - драмата, която ужаси всички родители

Свят Преди 3 часа

Новият хитов сериал на Netflix показва радикализацията, насилието и влиянието на социалните медии върху младите хора

Лорън Санчес и Джеф Безос

Кой е поканен на сватбата на века

Любопитно Преди 3 часа

Очаква се Джеф Безос и Лорън Санчес да си кажат „Да“ в Италия, край бреговете на Венеция