Белгия прие за лечение четирима от пострадалите при пожара в Кочани
Източник: БТА

Б елгия приема за лечение четирима от пострадалите в пожара в дискотека в Кочани, съобщи белгийското министерство на външните работи.

Екип белгийски специалисти е пътувал до Република Северна Македония (РСМ), за да прецени каква помощ е необходима.

Взето е решение четирима от пострадалите да бъдат превозени до Белгия, където ще бъдат лекувани в няколко специализирани болници.

Белгийското правителство е било потърсено за съдействие от правителството в Скопие.

"Белгия е изцяло съпричастна с РСМ пред лицето на тази трагедия", заяви белгийският вицепремиер Максим Прево.

Той допълни, че приетите в Белгия пациенти ще получат възможно най-добрата грижа.

Междувременно две словенски болници приеха тази седмица четирима тежко пострадали при пожара в Кочани, като трима от тях са в опасност за живота, съобщи словенската национална телевизия РТВ Сло.

Университетският клиничен център в Любляна прие двама ранени с тежки изгаряния в понеделник вечерта.

"Става въпрос за критични изгаряния с респираторно засягане и полиорганно увреждане на цялата система“, обясни в изявление във вторник Клемен Рогел, ръководител на клиничния отдел за пластична, реконструктивна, естетична хирургия и изгаряния в Университетската болница в Любляна. 

Вчера следобед още двама ранени от Северна Македония пристигнаха за лечение в Университетския медицински център в Марибор. Те бяха откарани на летище Марибор с военен самолет и придружени от екипа на клиничния център в Любляна.

„Един от пациентите се нуждаеше от дихателна подкрепа с дихателна тръба, така че беше интубиран, механично вентилиран, а другият не“, каза Грегор Просен, ръководител на местния спешен център, в изявление за медиите.

Военен хеликоптер на хърватската армия излетя снощи към Северна Македония, за да вземе още трима пострадали при пожара в Кочани, които са в критично състояние, съобщи националната телевизия ХРТ.

Други двама души вече бяха транспортирани вчера сутринта за лечение в клиниката по травматология на болничния център „Сестре милосърднице“ в Загреб.

„Тримата пациенти са с тежки наранявания и с опасност за живота, тъй като имат термични увреждания на дихателните пътища, не са само изгаряния по тялото, с бронхоскопия са установени увреждания на трахеята и белите дробове“, каза помощник-началникът на щаба на въоръжените сили на Хърватия по здравеопазването генерал-майор Борис Здилар в централната новинарска емисия на ХРТ.

Общо 59 души загинаха, а 155 са с различна степен на изгаряния и наранявания, след като в ранните часове на неделя в дискотека „Пулс“ в Кочани, в източната част на Северна Македония, избухна пожар по време на концерт на популярната група „ДНК“. Пожарът е бил причинен от искри от пиротехника, използвана за светлинни ефекти на концерта. От понеделник в Северна Македония е обявен седемдневен траур. 

Освен в редица болници в Северна Македония, пострадали от пожара в Кочани са на лечение и в България, Гърция, Турция, Сърбия, Хърватия и други европейски страни.

По темата

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
70 доброволци от Лятната стажантска програма на Vivacom облагородиха Софийския зоопарк

70 доброволци от Лятната стажантска програма на Vivacom облагородиха Софийския зоопарк

Любопитно Преди 4 минути

Стажантите и техните ментори допринесоха за по-добра среда за животните и посетителите на парка

Принц Хари и принц Уилям

Крал Чарлз ще се срещне със сина си принц Хари, престолонаследникът принц Уилям е твърдо против

Любопитно Преди 10 минути

Принц Уилям смята, че среща на баща му с принц Хари е „ужасна, ужасна идея“

"Куршум прониза черепа ми": Ужасната история на оцелял от отвличане в Танзания

"Куршум прониза черепа ми": Ужасната история на оцелял от отвличане в Танзания

Свят Преди 36 минути

На всеки две седмици полицията или публикации в социалните мрежи съобщават за изчезнал човек.

<p>Атанас Зафиров присъства на военния парад в Пекин, разговаря със&nbsp;Си Дзинпин</p>

Атанас Зафиров присъства на военния парад в Пекин и проведе разговор с президента Си Дзинпин

България Преди 43 минути

Честванията в Пекин преминаха под мотото „Да помним миналото, да почетем паметта на загиналите герои, да ценим мира и да изградим по-добро бъдеще“

“Мариус 50” на Sofia Summer Fest

“Мариус 50” на Sofia Summer Fest

Любопитно Преди 47 минути

Летният фестивал продължава до Деня на София на 17 септември

<p>Тъмната страна на демокрацията: Когато изборите създават диктатори&nbsp;</p>

Тъмната страна на демокрацията: Когато изборите създават диктатори

Свят Преди 55 минути

Вижте някои от най-известните и показателни случаи на демократично избрани диктатори и последиците от техните управления

Полски самолети реагираха на руски удари близо до границата

Полски самолети реагираха на руски удари близо до границата

България Преди 56 минути

Тази нощ цяла Украйна беше под въздушна тревога след предупрежденията на украинските ВВС за руски ракетни атаки и атаки с дронове

Зрителите на NOVA избират победителите в „Диви и красиви“

Зрителите на NOVA избират победителите в „Диви и красиви“

Любопитно Преди 1 час

Гласуването за романтичното риалити вече е активно в приложението NOVA PLAY

<p>11-годишно дете беше убито&nbsp;заради заради шега със звънец</p>

11-годишно дете беше застреляно смъртоностно заради заради шега със звънец

Свят Преди 1 час

Убиецът е изтичал от дома си и стрелял по момчетата, които звъняли на вратата му

Скандал на концерт на Coldplay: Крис Мартин обвинен в унижение на израелски фенове

Скандал на концерт на Coldplay: Крис Мартин обвинен в унижение на израелски фенове

Любопитно Преди 1 час

Видеоклип от случката, заснет на стадион „Уембли“ в Лондон в неделя вечер, бързо стана популярен

Марио Рангелов се е отказал от депутатския си имунитет

Марио Рангелов се е отказал от депутатския си имунитет

България Преди 1 час

момента Марио Рангелов е народен представител, нечленуващ в парламентарна група, след като напусна групата на "Алианс за права и свободи"

<p>Край на &quot;партийната аритметика&quot;?: Какво каза Наталия Киселова в началото&nbsp;на есенната сесия на НС</p>

Наталия Киселова: Моят призив е да осъзнаем отговорността, която имаме пред българските граждани

България Преди 1 час

Киселова отбеляза, че политика не се прави, за да се оцелее чрез рейтинг на който и да е партиен проект или лидер

<p>Френските болници са предупредени: Гответе се за война през 2026 г.</p>

Френските болници са инструктирани да се подготвят за война до 2026 г.

Свят Преди 1 час

Тази готовност за война идва само няколко месеца след издаването на “ръководства за оцеляване” от страна на Франция

<p>&quot;Братле, жените са лесни и глупави. Айде при следващата!&quot; - възходът на инцел културата у нас</p>

От тиха омраза до насилие: Възходът на инцел културата в България

Любопитно Преди 1 час

Вълна от обиди, лични атаки и дори смъртни заплахи расте сред младежи в онлайн форуми, далеч от очите на родители и институции

<p>Рашков: Готвят се да изпратят&nbsp;Паскал в Германия</p>

Бойко Рашков: Готвят се да изпратят Никола Николов - Паскал на лечение в Германия

България Преди 1 час

Прокуратурата прави политика, това е селективно правосъдие, каза той

Салма Хайек впечатли с огненочервен бански на 59-ия си рожден ден

Салма Хайек впечатли с огненочервен бански на 59-ия си рожден ден

Любопитно Преди 1 час

Хайек отпразнува рождения си ден на яхта, със слънчеви очила и на фона на живописен залез над океана