Албанският външен министър Лулзим Баша обвини властите в Белград, че носят отговорност за непрестанното напрежение в Косово, съобщиха гръцки и италиански информационни агенции.
Ръководителят на албанската дипломация споменал по-специално за обстановката в разделения град Косовска Митровица и добавил, че независимостта на Косово никога не бива да бъде поставяна под съмнение.
Баша призовал Белград да приеме "новата политическа реалност, която е единственото решение за стабилността на Балканите и за създаването на предпоставки, за да бъде открит пътят за европейската интеграция на Сърбия и Косово".
Министърът казал, че "съвместният живот между албанци и сърби в Косово продължава да изглежда труден, но не и невъзможен".
Според Лулзим Баша през последните десет години Косово е отбелязало "невиждан успех". А по повод навършващите се 10 години от натовските бомбардировки срещу СР Югославия Баша посочил, че целта на Алианса беше "да се спре етническото прочистване, извършвано от сръбската армия и полиция".
Огромното мнозинство от албанците - 96%, подкрепят присъединяването на страната към НАТО, заявява днес в интервю за вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" премиерът на Албания Сали Бериша.
Конкретните срокове за присъединяването на Албания към ЕС, което също е силно желано от тримилионното население на Албания, засега не са ясни, посочва Бериша. Според него броят на поддръжниците на НАТО в Албания е по-голям, отколкото във всяка друга членка на алианса.
Албания в момента оказва на НАТО военна подкрепа - 420 албански войници служат в Афганистан , Ирак, Чад и Босна и страната е готова и за по-голям принос, подчертава албанският премиер.
Що се отнася до перспективите Албания да влезе в ЕС, то скоростта на този процес зависи, по думите на Бериша, от редица фактори и един от тях е сегашната икономическа криза.
Очаква се, че Албания ще стане пълноправна членка в НАТО на предстоящата след месец юбилейна среща на върха на алианса в Страсбург и Кел. Решението за приема на Албания и Хърватия в НАТО бе взето на миналогодишната среща на върха на алианса в Букурещ.
Сръбският вицепремиер и министър на вътрешните работи Ивица Дачич заяви за пореден път, че процесът на едностранното провъзгласяване на независимостта на Косово и нейното признаване от някои държави представлява продължение на бомбардировките, натиска и агресията, която НАТО извърши през 1999 г. срещу СР
Югославия".
В реч пред участниците в двудневна конференция, посветена на десетата годишнина от бомбардировките, Дачич, който ръководи Социалистическата партия на покойния Слободан Милошевич, каза, че "бомбардирането на Сърбия, извършено без решение на Съвета за сигурност на ООН, е представлявало нарушаване на устава на ООН, Парижката харта, заключителните актове на ОССЕ и основните принципи на международното право".
Бомбардировките на Сърбия бяха последица от фалшивото обвинение в геноцид и етническо прочистване, заради инсценирано клане и твърденията, че за това са виновни сръбските сили в село Рачак, заяви Дачич.
"Агресията на НАТО беше престъпление", бе неговата квалификация за събитията от преди 10 години. Бомбардировките не само причиниха жертви и разрушения, и оставиха последици върху здравето на хората заради употребата на муниции с обеднен уран;
те доведоха индиректно до едностранното признаване на независимостта на Косово и до последици за отношенията на Сърбия с международната общност и за глобалните отношения в света, заяви Дачич.