АТАСМS срещу Русия: Какво могат тези ракети
Снимката е илюстративна   
Източник: iStock/Getty Images

У крайна получи разрешение да използва американските ракети АТАСМS за поразяване на цели навътре в руска територия и вече ги използва. Какво могат ракетите, какви предимства имат и ще доведат ли до обрат във войната.

Какво е ATACMS?

Съкращението ATACMS означава Army Tactical Missile System (армейска тактическа ракетна система). Това е ракета с малък обсег на действие, произведена от американската оръжейна компания Локхийд Мартин. Предлага се във версии с различен обсег на действие. Първата версия, която САЩ доставиха на Украйна през 2023 г., е с максимален обсег 165 км. По-късно въоръжените сили на Киев получиха ATACMS с обсег до 300 километра, съобщи Deutsche Welle.

ATACMS могат да бъдат оборудвани с касетъчни боеприпаси, които нанасят поражения на широк периметър от мястото на попадението. Касетъчните боеприпаси обаче са много оспорвани международно, тъй като представляват риск и за цивилното население даже и години след като военният конфликт е приключил. Във войната в Украйна такива муниции също бяха доставени на Киев, за да се компенсира огромното преимущество на Русия по отношение на боеприпасите. Освен това касетъчните боеприпаси могат да се използват особено ефективно срещу войски и небронирани превозни средства в открита местност.

ATACMS се изстрелват от мобилни ракетни пускови установки HIMARS или MLRS M270. Те достигат целта си за по-малко от пет минути - значително по-бързи са от други ракети с малък обсег. Само че те летят на сравнително голяма височина и поради това могат по-лесно да бъдат засичани и сваляни от вражеската противовъздушна отбрана. Това отличава ATACMS от крилатите ракети, например от германската система "Taurus" или британските ракети "Storm Shadow".

Къде могат да бъдат използване ATACMS?

АТАСМS са предназначени за поразяване на вражески войски и техника далеч зад фронтовата линия. С обсег на действие до 300 километра с тях украинците могат поразяват и цели във вътрешността на Русия.

Това е в състояние да промени значително войната, която - като изключим отделни украински атаки с дронове срещу руската военна инфраструктура - досега се водеше само на украинска територия.

Досега ракетите АТАСМS бяха използвани само на украинска територия - за първи път през 2023 и през пролетта на 2024 година. След като САЩ разрешиха на Украйна да използва АТАСМS и навътре в руска територия, Украйна съобщи за първото подобно нападение, извършено днес, като цитира източници от украинската армия. Пред американския "Вашингтон пост" източник от Киев също е съобщил, че става дума за нападение с американските ракети. Информацията беше потвърдена и от Кремъл. Ракетите са били изстреляни срещу оръжеен склад в близост до град Карачев в Брянска област.

Могат ли ATACMS да поразяват и цели в Москва?

Не, не могат, защото Москва е твърде далеч от фронта - на около 500 километра от границата с Украйна. А Санкт Петербург е още по-далеч – на около 1000 километра. Но базите и командните центрове на руската армия, които играят важна роля в снабдяването на руските войски, биха били в обсега на действие. Все още не е известно дали украинската армия е получила зелена светлина за нападения и в други райони, освен край Курск.

Води ли решението на САЩ до ескалация?

Така поне твърди руското ръководство. Според него така възниква "принципно нова ситуация по отношение на участието на САЩ в този конфликт". Германската външна министърка работи Аналена Бербок е на друго мнение. Тя подчертава, че Русия е нападнала Украйна през 2022 г. и че оттогава Украйна се защитава сама. Самозащитата на Украйна сега се изразява в това "да може да унищожи военните пускови установки", казва Бербок, цитирана от АРД. Това е "в рамките на международното право, на правото на самозащита", подчертава тя.

Могат ли ATACMS да доведат до обрат във войната?

Подобно очакване със сигурност би било преувеличено. Във всеки случай САЩ предупредиха още през пролетта, че АТАСМS не бива да се смята за чудодейно оръжие. Но бързината на тези ракети представлява допълнително предизвикателство за командването на руската армия и противовъздушната отбрана, се казва по-нататък в публикацията на германското издание.

Сега руското командване може да бъде принудено да премести част от оръжията си в по-отдалечени бази, за да ги постави извън обсега на ATACMS. Военни експерти дори предполагат, че това може вече да е направено, тъй като американското решение се очакваше.

С изборната победа на Тръмп ли е свързано?

Най-малкото това не може да се изключи. По време на предизборната кампания новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп и част от бъдещата му администрация многократно критикуваха размера на американската помощ за Украйна и изразиха желание тя да бъде намалена. Самият Тръмп заяви, че ще сложи край на войната в рамките на 24 часа и се очертава готовност за започване на преговори с Русия. В тази връзка може би Байдън иска преди това да укрепи военно Украйна и така да подобри изходната ѝ позиция на едни бъдещи преговори.

Дали сега ще бъдат доставени и германски ракети "Таурус"?

Досега канцлерът Олаф Шолц отхвърляше това, а сега говорител на неговото правителство заяви, че решението на САЩ няма да промени германската позиция. Очевидно Берлин внимава да не прави неща, които биха могли да се тълкуват като участие във войната.

Въпреки това дебатът е в ход, а променящите се мнозинства в Бундестага също оказват своето влияние. Така например либералната Свободна демократическа партия (СвДП) смята да инициира ново гласуване в Бундестага за доставка на ракети „Таурус“ на Украйна. При предишното през март, внесено тогава от ХДС/ХСС, либералите гласуваха против, но сега е по-различно. Това обаче все още не е достатъчно за мнозинство в Бундестага - ХДС/ХСС и СвДП заедно биха имали 286 гласа, а за мнозинство са необходими поне 367 гласа. Подкрепа може да дойде от Зелените, чийто водещ кандидат за предстоящите предсрочни избори Роберт Хабек заяви, че ако оглави правителството, би доставил на Украйна крилати ракети "Таурус".

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

 

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трагедия в Средиземно море: 11 удавени мигранти край бреговете на Тунис

Трагедия в Средиземно море: 11 удавени мигранти край бреговете на Тунис

Свят Преди 1 час

Лодка с 15 души потъна на път за Италия, единственият оцелял прекара 48 часа в открито море преди да бъде спасен

„Без повече въпроси“: Каролайн Ливит отпразнува напускането си от Белия дом с тематично парти

„Без повече въпроси“: Каролайн Ливит отпразнува напускането си от Белия дом с тематично парти

Свят Преди 2 часа

Каролайн Ливит отбеляза последните си дни като прессекретар на Белия дом с тематично парти. Най-младият говорител в историята на президентството напуска поста в края на август, за да прекара време със семейството си, но вече планира следващия си ход

Израел заплаши "Хамас" с нови жестоки удари

Израел заплаши "Хамас" с нови жестоки удари

Свят Преди 3 часа

Бенямин Нетаняху заплаши с чести разпореждания за евакуация, ако палестинската страна не спре пускането на летателни апарати

Мистериозен „изгубен континент“, свързан с извънземни, може би най-накрая е открит

Мистериозен „изгубен континент“, свързан с извънземни, може би най-накрая е открит

Любопитно Преди 3 часа

Учените картографират древната земна маса Мавриция под Индийския океан, но докато геологията потвърждава съществуването на потънал субконтинент, няма никакви доказателства той да е бил дом на древна цивилизация или извънземна раса

Западнонилската треска превзема Европа: Засегнати са 12 държави, Италия и Гърция са с най-много случаи

Западнонилската треска превзема Европа: Засегнати са 12 държави, Италия и Гърция са с най-много случаи

Свят Преди 4 часа

Експертите призовават за спешни мерки срещу комарите след регистрирането на вируса в 99 региона на континента

Руска атака с дронове срещу пътнически влак с 600 души край Одеса

Руска атака с дронове срещу пътнически влак с 600 души край Одеса

Свят Преди 4 часа

Руските сили са извършили повторен удар по време на евакуацията, за щастие няма пострадали

Ерлинг Холанд заложи на драстична промяна във визията си

Ерлинг Холанд отряза емблематичната си коса (СНИМКИ)

Любопитно Преди 5 часа

Звездата на Манчестър Сити Ерлинг Холанд реши да заложи на драстична промяна във визията си часове преди старта на новия сезон във Висшата лига. Дългата му коса вече е в миналото, а реакцията на половинката му Изабел остави феновете без думи

Второ земетресение бе регистрирано в Япония в рамките на часове

Второ земетресение от 5,9 разтърси Япония, този път край Хокайдо

Свят Преди 5 часа

Сеизмичната активност в страната продължава, за момента няма опасност от цунами

Верижна катастрофа на АМ „Тракия“ край Стара Загора

Верижна катастрофа на АМ „Тракия“ край Стара Загора

България Преди 6 часа

Четири автомобила се сблъскаха на 166-ия километър в посока София, движението в района остава нормално

Моторист пострада тежко край Соколския манастир, превозен е с хеликоптер до "Пирогов"

Моторист пострада тежко край Соколския манастир, превозен е с хеликоптер до "Пирогов"

България Преди 6 часа

36-годишният мъж е паднал в дере при слизане от Соколския манастир по време на мотосъбор

Невяна Владинова

Автомобилът на Невяна Владинова бе изпотрошен на бул. „Черни връх“

България Преди 6 часа

За случилото се съобщи самата тя в профила си в „Инстаграм“, където публикува снимка на бетонния отломък и разкри, че извършителите са две деца на възраст между 13 и 15 години

Спряха движението на влаковете между Владая и Горна баня

Спряха движението на влаковете между Владая и Горна баня

България Преди 6 часа

Причината е настъпила авария с пътнически влак 50280, пътуващ от Перник за София

д-р Ивелина Божкова

Трагедията под Мальовица: Загиналата в Рила е обичаният детски лекар д-р Ивелина Божкова

България Преди 7 часа

Въпреки че е била опитен планинар и част от група, при преход в събота жената паднала на стръмна пътека на слизане от връх Мальовица

Зеленски разкри подробности около разрива в отношения си с Михайло Федоров

Зеленски разкри подробности около разрива в отношения си с Михайло Федоров

Свят Преди 7 часа

Президентът разкри подробности около уволнението на военния министър, финансовия дефицит от 27 млрд. долара и намаляващите доставки на системи "Пейтриът"

Путин: Русия няма да се примири с неонацизма в Украйна

Путин: Русия няма да се примири с неонацизма в Украйна

Свят Преди 7 часа

Руският президент обвини Киев в героизация на нацистки фигури и засегна проблема с горивата в Русия

Бунт в център за мигранти край Серес; 35 души избягаха след сблъсъци с полицията

Бунт в център за мигранти край Серес; 35 души избягаха след сблъсъци с полицията

Свят Преди 7 часа

Властите са арестували 17 от избягалите, а мащабната операция по издирването на останалите продължава