Уорън Бъфет, президент на инвестиционния холдинг "Бъркшър хатауей"(Berkshire Hathaway Inc) изрази категорично несъгласие с решението на рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс" (Standard and Poor's) да понижи оценката си за кредитния рейтинг на САЩ.
"Не признавам това", заяви 80-годишният патриарх на американския бизнес, чието състояние се оценява на 50 милиарда долара и влиза в
тройката най-богати хора в света според класацията на американското
списание "Форбс".
Както е известно, "Стандард енд Пуърс", една от най-големите агенции в
бранша, в петък понижи с една степен оценката си за кредитния рейтинг на
САЩ поради опасения, свързани с растящия бюджетен дефицит и държавен
дълг на САЩ.
Американското финансово министерство заяви, че агенцията е сбъркала с
около 2 трилиона долара в изчисленията си. "Стандард енд Пуърс" признаха, че
след обсъждане с министерството на финансите са променили икономическите
си изводи, но това не се отразява на решението им да намалят рейтинга на
САЩ.
Инвестиционният гуру Бъфет обаче подчерта, че САЩ продължават да имат най-високия рейтинг - "ААА".
"Аз го давам на целите Съединени щати, не изпитвам никаква тревога" заради понижението на кредитния рейтинг на САЩ от максималната степен "ААА" до "АА+". Това решение на "Стандард енд Пуърс" няма да повлияе значително на световните финансови пазари, когато те отворят в понеделник, 8 август", предрече Бъфет.
"На всички е известно, че САЩ имат дългове изключително в долари, които те могат да печатат, колкото си искат", заяви влиятелният инвеститор.
Бъфет призна, че в активите на "Бъркшър хатауей" има много държавни облигации на САЩ, но заяви категорично, че не планира да ги продава.
И висш икономически съветник на Белия дом остро разкритикува "Стандард енд Пуърс"
за решението им да намалят кредитния рейтинг на САЩ, въпреки че са направили грешка от 2 трилиона долара в изчисленията си.
Джийн Стърлинг, ръководителката на Националния икономически съвет към президента, разпространи изявление, в което нарича "смайващи" мащаба на грешката, допусната от рейтинговата агенция.
"Това намирисва на институция, която първо прави изводи, а след това ги нагажда към някакви аргументи, които да им пасват", заявява Стърлинг.
Британският министър на бизнеса, иновациите и професионалното обучение Винсънт Кейбъл заяви, че понижаването на оценката на САЩ е било предвидимо.
"Това е напълно предвидимо последствие от бъркотията, създадена от Конгреса преди няколко седмици, когато конгресмените не успяваха да се разберат за вдигането на тавана на американския дълг", посочи министърът.
"Те постигнаха съгласие по въпроса и ситуацията в САЩ вече е доста стабилна", каза той.
Коментирайки дълговата криза в Еврозоната, Кейбъл посочи, че страните трябва да координират повече действията си.
За Италия той подчерта, че никой не мисли, че тази страна е в ситуация на неплатежоспособност.
Финансовите министри и управителите на централните банки на страните от Г-7
ще обсъдят по телефона днес или утре смута, обхванал финансовите пазари, заяви европейски дипломатически източник, цитиран от Ройтерс.
Според източника вчерашното решение на рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс" да понижи кредитния рейтинг на САЩ е добавило глобално измерение към дълговата криза в еврозоната, пораждайки нуждата от международна координация.
Френският министър на икономиката, финансите и промишлеността Франсоа Бароен, чиято страна в момента е председател на Г-7 и Г-20, заяви по радиото, че е прекалено рано да се каже дали ще има скорошна среща на Г-7.
Финансовите министри и управителите на централните банки на страните от Г-7 имат насрочена среща за началото на септември в Марсилия.
Уорън Бъфет: Не признавам решението на "Стандард енд Пуърс"
Финансовите министри на страните от Г-7 обсъждат по телефона смута, обхванал финансовите пазари
6 август 2011, 23:19
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!