Радикални реформи в имиграционната политика на САЩ
Протест срещу приемането на закона в Аризона   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Пе ет от предложения за радикални реформи на американското законодателство в областта на имиграцията представиха в четвъртък група демократи от американския Сенат, предадоха световните агенции.

Той предвижда затягане на граничния контрол като първа стъпка за реформиране на цялостната политика в тази област, обяви лидерът на демократическото мнозинство в горната камара Хари Рийд.

Проектът съдържа предложения за започване на процедура по легализирането на милиони нерегистрирани имигранти в страната, чийто краен етап ще бъде предоставянето на американско гражданство.

Мерките включват още въвеждане на документ за самоличност за чуждите работници, който ще съдържа биометрични данни и ще е защитен срещу фалшифициране.

Целта е да се ограничи практиката на наемане на нелегално пребиваващи в страната работници, за което се

предвижда с 300% по-солени глоби

Има идеи да се увеличи и броят на инспекторите, които извършват надзор върху трафика на наркотици и други видове контрабанда, както и да се инсталират високотехнологични сензори по границата с Мексико, за да се предотврати трафика.

Президентът Барак Обама определи законодателния пакет като "много важна крачка в процеса на коригиране на нефункциониращата имиграционна система" на САЩ.

Законодателството в областта на имиграцията трябва да изисква от всички нелегално пребиваващи да уредят ситуацията си в съответствие със закона, да плащат данъци и глоби, да научат английски и да бъдат проверявани за криминални прояви в миналото, преди да могат да получат гражданство, подчерта той в изявление.

Имиграцията е сред най-наболелите проблеми в САЩ, който отново се върна на дневен ред, след като миналата седмица щатът

Аризона прие най-строгия антиимиграционен закон в страната

Той задължава легалните имигранти да носят документите си по всяко време, а полицаите - да проверяват имигранти, дори ако не са заподозрени за престъпление, а стига да има "разумно подозрение", че са в щата незаконно.

Мярката постави Аризона в центъра на разгорещен дебат какво да се прави с милионите хора, които всяка година се промъкват в САЩ.

Аризона е щатът, през който в САЩ влизат най-многонелегални имигранти, а в самия него живеят близо 460 хил. - население, по-голямо от градове като Кливланд, Сент Луис и Ню Орлиънс.

От години недоволството там нараства с поредното отвличане в нарковойните, с поредното незаконно настаняване в чужди къщи, с поредното скривалище, претъпкано с нелегални имигранти от Мексико, описват ситуацията Джонатан Купър и Аманда ли Майърс от Асошиейтед прес.

Те обясняват строгия закон със съчетание на няколко фактора: изключително консервативно законодателно събрание, идването на власт на губернатор републиканец, гняв заради неуспеха на федералното правителство да гарантира сигурността на границата и нарастваща тревога от престъпленията, които достигнаха връхна точка миналия месец с убийството на животновъд в Аризона, вероятно извършено от нелегален имигрант.

През последните три години граничната полиция там е арестувала 990 хил.

незаконно пресичащи, или средно по 900 на ден. Това са 45% от всички арести на нелегални имигранти по границите на САЩ. Властите редовно откриват скривалища и коли, претъпкани с имигранти в обширната аризонска пустиня, припомнят авторите.

Поразяващ е и обемът на наркотиците, които влизат в Аризона - средно по 1,5 тона на ден. Арестите станаха толкова чести, че до неотдавна федерални прокурори в щата отказваха като цяло да повдигат обвинения срещу контрабандисти на марихуана, заловени с по-малко от 227 кг.

Град Финикс пък бе наречен също американската "столица на похищенията" заради увеличаване на отвличанията с цел откуп, свързани с наркотици и нелегален трафик на хора.

Финикс е свидетел на средно по едно отвличане на ден

през последните години, като някои случаи свършват с измъчване и смърт. Краката на жертвите се изгаряни с нагорещено желязо, ръцете им връзвани на тавана, пръститите им чупени с тухли.


В Аризона отдавна има силна обществена подкрепа за полицейска кампания, припомня АФП.

През 2004 г. избирателите в Аризона например лесно одобриха закон, който лишава от някои социални помощи нелегалните имигранти.


И докато поддръжниците виждат в това "похвално усилие" да се реши проблем, който се превръща в бедствие, критиците му предупредиха, че

законът може да доведе до расистко отношение и други посегателства


Те планират да оспорят мярката и да организират референдум през ноември, за да я отхвърлят.

Сред тях е и колумбийската попзвезда Шакира, която си уреди среща с кмета на Финикс тази седмица в помощ на кампанията срещу новия закон. Самият Фил Гордън е силен критик на новите мерки.

Шакира иска да се срещне и със семейства, които могат да бъдат засегнати от новия антиимиграционен закон. Представител на певицата отказа да коментира посещението й в Аризона.
– Скъпи, ще изхвърлиш ли боклука? – Разбира се, миличка! – Още днес? – Сега вече прекаляваш с изискванията!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Цената на кафето расте: до 50 стотинки повече за вашата глътка

Цената на кафето расте: до 50 стотинки повече за вашата глътка

България Преди 10 минути

По думите на кафе експерта Йордан Дъбов „между 3 и 4 лева струва добро кафе, 4–5 лева — много добро, а над 6 лева — отлично“

Затварят ключови улици и булеварди в столицата заради „Маратон София 2025“

Затварят ключови улици и булеварди в столицата заради „Маратон София 2025“

България Преди 1 час

Промените в движението и маршрутите на градския транспорт ще важат от 04:30 ч. на 11 октомври до приключване на маратона на 12 октомври

Зеленски: Русия изчаква влошаване на времето, за да атакува енергийни обекти

Зеленски: Русия изчаква влошаване на времето, за да атакува енергийни обекти

Свят Преди 10 часа

Руски дронове и ракети снощи поразиха украински енергийни обекти и причиниха прекъсване на електроснабдяването в някои части на Киев

,

Съдът остави в ареста Благомир Коцев

България Преди 10 часа

Коцев продължава да е кмет на Варна и може да повлияе на неразпитаните свидетели, смята съдът

,

Това е търговска тайна: В кои дни се продават най-евтините самолетни билети

Любопитно Преди 10 часа

Всеки, който планира пътуване, се надява да намери страхотна оферта за самолетни билети

,

Около 200 000 души са се завърнали в северната част на Ивицата Газа

Свят Преди 11 часа

Това стана, след като на 10 октомври влезе в сила примирието между Израел и терористичната групировка Хамас

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Свят Преди 11 часа

Новината потвърди ръководителят на Бюджетната служба на Белия дом Ръс Воут

,

Силен взрив във военен завод за експлозиви в Тенеси

Свят Преди 11 часа

Взривната вълна е била почувствана на километри

.

Великобритания, Франция и Германия искат да възобновят преговорите за ядрената програма на Иран

Свят Преди 12 часа

Европейските сили посочиха, че активирането на механизма за възстановяване на санкциите е „правилна стъпка“

,

Германия издирва българин за сексуално насилие над дете

България Преди 12 часа

Мъжът е избягал в чужбина след присъдата

а

Мелания Тръмп: Водя директен диалог с Путин за съдбата на украинските деца

Свят Преди 12 часа

Тя заяви, че осем деца са били върнати при близките си през последните 24 часа след преговори между нейния екип и представителите на Путин

,

Тръмп обмисля "сериозно увеличение" на митата върху вноса на китайски стоки

Свят Преди 12 часа

Китай произвежда над 90 на сто от преработените редкоземни елементи и редкоземни магнити в света

и

Мътна вода във Великотърновско след проливните дъждове

България Преди 13 часа

Водата не е опасна за здравето, но от РЗИ препоръчват да се използва бутилирана за пиене

,

Френски центристки лидер: Макрон ще избере нов премиер през следващите часове

Свят Преди 13 часа

Той каза, че не е останал с впечатлението, че президентът възнамерява да разпусне парламента

,

Край на стикера за технически преглед на стъклото на колата

България Преди 14 часа

Министерството на транспорта и съобщенията предлага преминаване изцяло към електронни документи, които да удостоверяват техническата изправност на пътните превозни средства

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

България Преди 14 часа

Тапата е от машини, тирове и автомобили